דלג לתוכן ראשי

מטלות מתוקשבות הבעה ולשון

חפש
חטיבת ביניים א' אלון
כיתות
חדרי מקצוע
אשכול הפיס
פדגוגיה
  
חטיבת ביניים א' אלון > חדרי מקצוע > לשון והבעה > מטלות מתוקשבות הבעה ולשון > דפי Wiki > הבנת הנקרא  

הבנת הנקרא

            

פעילות הבנת הנקרא – כיתה ט

לפניכם כתבה מתוך האתר ynet העוסקת במחקר ישראלי. קראו אותה, וענו על השאלות.

גם לתינוקות בני יומיים יכולת הבנת השפה / אחיה ראב"ד

פסקה 1 

מה חושבים תינוקות בני יומיים? מחקר שנערך בבית החולים בנהרייה, מגלה כי כבר עם לידתם לתינוקות יש יכולות קוגניטיביות (שכליות) של עיבוד ושל קליטה. המחקר ארך כחמש שנים, ונבדקו כ-100 תינוקות. מנהל הפגייה בבית החולים, ד"ר זלמן וינטראוב, אמר כי ייחודו של המחקר בהיקפו ובעובדה שעסק בתינוקות רכים, בני יומיים לכל היותר.

 

פסקה 2

במהלך המחקר, במסגרת עבודת הדוקטורט של ד"ר מיקי חפר מאוניברסיטת תל אביב, ובהנחייתו של ד"ר וינטראוב, הושמעו לתינוקות קטעי מוזיקה קלאסית, אחר כך קטעי מוזיקה אקראית (מקרית), ובשלב השלישי והאחרון, הופסקה המוזיקה והחוקרים יצרו סביב התינוקות סביבה שקטה.

 


פסקה 3

צוות החוקרים, בהנחייתו של ד"ר וינטראוב, בחן את ההשפעות של סוגי המוזיקה השונים על התינוקות באמצעות מעקב אחר תנועות הפנים ושינויים בגלי המוח. באמצעות תוכנת מחשב עקבו החוקרים אחר ההעוויות בפנים, בעיניים ובפה של התינוקות, ובסיום מיפו את התוצאות.

 

פסקה 4

"עד היום מחקרים שעסקו במוזיקה ובפגים, התבססו על תצפיות בלבד", מסביר ד"ר וינטראוב. "פה השתמשנו בתצלומי פנים וגוף לאורך כל הדרך. הפנים חולקו ל-22 אזורים, ונבדק כיצד כל איבר ואזור הגיבו בקטעים השונים, ונבדקו גם גלי המוח והלב והתיאום ביניהם."

פסקה 5

"כשברקע התנגנה מוזיקה קלאסית, התנועתיות של התינוקות הייתה קבועה ושלווה, לא היו קפיצות גוף וזיהינו נטייה לריתמיות (קצביות) של הלשון ושל כפות הידיים, ממש כמו שאדם מנצח על מוזיקה. גלי המוח נעו בתנועות מאורגנות והומוגניות, ודופק הלב היה יציב", סיפר ד"ר וינטראוב,"במוזיקה אקראית, התינוק נכנס לאי-שקט, היו לו תנועות לא רצוניות באזור הפנים, תנועתיות מוגברת בגלי המוח וקצב לב לא סדיר. בסביבה השקטה, גלי המוח נעו בין מצב שינה לערנות, לא היו תנועות חדות והגוף נראה רגוע".

פסקה 6

 

 

 

 

פסקה 7

לדברי החוקרים, התוצאות מצביעות על כך שכבר בגיל כה צעיר,
יש לתינוקות יכולת למידה מודעת ויכולת קליטה של מוזיקה בדומה לאדם מבוגר. תוצאות אלה, מציין ד"ר וינטראוב, מרמזות גם על יכולות אפשריות בתחום השפה. בעקבות מחקר זה, מתקיים כעת מחקר נוסף על קליטת השפה בקרב תינוקות בני יומם.

"במחקר נוסף שערכנו, גילינו שאחד הדברים הקרובים ביותר ליכולת הקוגניטיבית של תינוקות, הוא קליטת השפה. הם אמנם מוגבלים מבחינת תנועה, אבל בהחלט יש להם יכולת עיבוד וקליטה של רעשים ושל קולות מהסביבה הקרובה, והם מושפעים מהם".


פסקה 8

"עד לפני כמה שנים, ההתייחסות המילולית לתינוקות הייתה כמו אל בובות", מסביר עורך המחקר ד"ר וינטראוב, "דיברו איתם בשפה מצוקצקת של קוצי-מוצי ולא בשפת בני האדם. דאגו בעיקר לאוכל ולשינה. הקשר המילולי היה רדוד ולא מובן. בספרות הרפואית ידוע, כי גם לעוברים יש רמה בסיסית של מודעות ושל יכולת למידה. יש עוד הרבה מה לחקור ולהבין, אך תוצאות מחקר זה מצביעות על כך שלתינוקות יש יכולות לקליטת השפה, כבר עם לידתם", סיכם ד"ר וינטראוב.

 

מתוך: ynet, 13.8.08

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3581983,00.html

© כל הזכויות שמורות ל ynet

הבנה

1.                   מה מטרתו העיקרית של כותב הכתבה העיתונאית?

 

2.    העתיקו את הטבלה למחברת והשלימו את הפרטים בטבלה. 

נושא המחקר

האוכלוסייה הנבדקת

משך

המחקר

מטרת המחקר

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. מה הייתה מסקנת המחקר

4. מהן ההשלכות  של המחקר שעסק בהשפעת סוגי מוזיקה שונים על תינוקות לגבי שפתם?

5.

 

בפתח גן ילדים נתלתה המודעה שלפניכם. קראו אותה. 

חוגי מוזיקה

הורים יקרים,

אם חשוב לכם לפתוח בפני ילדיכם את עולם המוזיקה הקסום, לתרום להתפתחותם השכלית, לשפר את כושר הריכוז שלהם, לתת להם הזדמנות לביטוי יצירתי, לעזור להם לפתח כישורים חברתיים ולשפר את מוכנותם לכיתה א'  – אתם חייבים לבקר במרכז המוזיקה שלנו! במרכז שלנו החוגים ניתנים בקבוצות ובאינטימיות, באווירה נעימה ובהנחיה מקצועית.

הקדימו להירשם!

                                                           צוות מרכז המוזיקה

 

א. כותבי המודעה השתמשו באמצעים רטוריים שונים  כדי לשכנע את הקהל להירשם לחוגים. ציינו 3 אמצעים רטוריים במודעה. העזרו ב אמצעים רטוריים  (מטח).

 

ב. האם לדעתכם המודעה משכנעת? נמקו.

 

6. לפניכם תרשים המציג תוצאות סקר שנערך בקרב הורים לתינוקות רכים.
עיינו בתרשים, וענו על השאלה:
האם תוצאות הסקר בתרשים תומכות בטענה המרכזית המופיעה בכתבה? הוכיחו. 

 

 

 

7.  לפניכם ידיעה  קצרה שפורסמה באתר האינטרנט של אוניברסיטת ת"א.

מחקר חדש קובע:

דברו עם תינוקות בשפת בני אדם


בספרות הרפואית המתבססת על מחקרים בנושא, מצוין כי עובר שנחשף עוד בבטן אימו למוזיקה ולסיפורים - כשהוא נולד, הגוף שלו מזהה באופן פיזיולוגי את המוזיקה ואת הסיפור. 
ד"ר וינטראוב מסביר, כי בתקופה התוך רחמית, המוח נמצא בשיא התפתחותו. המוח של העובר רגיש מאוד לקולות ולשינויים בסביבה התוך רחמית. נוסף לזה, אחת הדרכים בעזרתן תינוקות לומדים את הסביבה ומפתחים קשרים היא על ידי חיקוי. משום כך, לדבריו,  הטיפול ההתפתחותי בתינוקות צריך להתחיל כבר ביום הראשון להיוולדם.  בגיל יום-יומיים תינוקות  אומנם מוגבלים מבחינה מוטורית, ואינם יכולים לדבר, אבל יש להם יכולת עיבוד וקליטה של רעשים וקולות מהסביבה הקרובה. לכן ד"ר וינטראוב ממליץ לדבר אל התינוק  בדיוק כמו שמדברים אל אדם בוגר כדי לאפשר לו להתפתח בצורה תקינה.

http://www2.tau.ac.il/news/hebnews.asp?month=8&year=2008

מעובד מתוך: אתר אוניברסיטת ת"א, חדשות, בעריכת רועי פולד,  2008

 

א. שערו:  מדוע חשוב לחשוף עוברים למוזיקה ולסיפורים?

ב.ציינו עובדה אחת שמופיעה בידיעה זו  ואינה מופיעה בכתבה "גם לתינוקות בני יומיים יכולת הבנת השפה".     
ג. מהי המסקנה המשותפת העולה מהכתבה
"גם לתינוקות בני יומיים יכולת הבנת השפה"  ומהידיעה  "דברו עם תינוקות בשפת בני אדם"?

הבעה בכתב

 

8.  סיכום – סכמו את הכתבה "גם לתינוקות בני יומיים יכולת הבנת השפה" ואת הידיעה "דברו עם תינוקות בשפת בני אדם" בהיקף של כ- 15 שורות.
בסיכומכם ציינו את תוצאות המחקרים ואת המסקנות הנובעות מהם. 

את העבודה יש להעלות לתיקיית העבודות באתר

שונה לאחרונה ב- 28/02/2013 11:33  על-ידי הדסה טלי