*
 
כניסה
דלג על קישורי ניווט
חדר הסטוריה
60 שנה בישראל
תוכניות לימודים
מאגר משאבים
פורום מקצועי
פרקים בחיי העם
העת העתיקה
ימי הביניים
העת החדשה
אישיים חשובים
מצגות
החדר של ליבי
העת העתיקה 

 

פרקים בחיי עם ישראל - בעת העתיקה

   ימי המקרא ובית ראשון

הערה : כול התאריכים הנקובים הינם משוערים

תיארוך -משנת 2000 לפני הספירה ועד למאה ה-7 לספירה.

תקופה זו  כוללת את:  

  ימי המקרא ובית ראשון  - 2000 ועד 586 לפני הספירה

-בית שני מ-538   לפני הספירה ועד שנת 70 לספירה

-ימי המשנה והתלמוד    - מ-70 לספירה ועד למאה ה-7 לספירה

-ימי התקופה הביזנטית בא"י - מהמאה הרביעית לספירה ועד למאה השביעית

  פירוט התקופה:

 העיקרי לתקופה זו הינו ספר התנ"ך, ששם נמסר לנו כי עם ישראל  נוצר  על ידי האבות: אברהם, יצחק ויעקב. לאחר שקם העם הוא נאלץ לרדת למצרים ולחיות תחת שלטון המצרים. אולם, תחת הנהגת משה ואחיו אהרון הצליח העם  לצאת ממצרים ולאחר זמן רב שבו הוא נדד במדבר (כ 40  שנה) הצליח העם להיכנס לא"י(ללא משה ואהרון שמתו במדבר) שנקראה גם כנען. בתחילה הנהיגו את  העם בארץ מנהיגים, שנקראו שופטים כמו: יהושע, גדעון ושמשון, ונביאים כמו:דבורה ושמואל

אולם, מאוחר יותר החלו להנהיג את העם מלכים. המלך הראשון של העם היה שאול ולאחריו באו דוד ושלמה.בתקופת שלמה קם בית המקדש הראשון, שנחרב מאוחר ביותר, בימי צדקיהו על ידי מלך בבל נבוכנאצר.

תקופת המקרא ובית ראשון התאפיינו גם בחלוקת הארץ לשתי ממלכות: ממלכת ישראל וממלכת יהודה. שתי ממלכות אלו קמו לאחר מותו של שלמה. ממלכת ישראל הייתה הממלכה הגדולה ביותר, אולם היא נחרבה בשנת 722 לפני הספירה על ידי ממלכת אשור.

כתוצאה מחורבן ממלכת ישראל, החלה ממלכת יהודה להתפתח באופן ניכר, אולם גם היא נחרבה בסופו של דבר על ידי ממלכת בבל שהחריבה גם בית המקדש הראשון.

  ימי הבית השני

מקורות העברים העיקרים לתקופה זו הינם: ספר התנ"ך, ספריו של יוסף בן מתתיהו(פלביוס יוספוס) מלחמות היהודים וקדמוניות היהודים וספרים חיצונים שונים כמו: ספר המקבים א וב', וספרי התלמוד הירושלמי והבבלי.

 תקופה זו החלה עם הצהרתו של המלך הפרסי,כורש, שאפר ליהודים לשוב מבבל לארץ ישראל ולהקים בירושלים את בית המקדש השני. במהלכה של תקופה זו הצליחו היהודים להחזיר לעצמם את העצמאות, אולם העצמאות לא נמשכה זמן רב וארץ ישראל עברה לשלטון רומי.  היחסים בין היהודים והרומאים, הידרדרו במשך השנים ובשנת 70 לספירה החריבו הרומאים את בית המקדש השני

ימי המשנה והתלמוד-בתקופה זו החליטו חכמים יהודים שישבו בארץ ישראל ובבבל  להעלות לכתב בצורה מסודרת את הפירושים ההלכתיים שניתנו לתורה שבכתב. בתקופה זו נוצרו שתים מן היצירות הגדולות והחשובות ביותר של העם היהודי:המשנה והתלמוד(הבבלי והירושלמי) יצירות אלו היוו במשך אלפי שנים  חשיבות כה רבה לשמירת זהותו הרוחנית של העם היהודי, ולפיכך נהוג לכנות תקופה על שמם.

ימי המשנה והתלמוד-התקופה הביזנטית בא"י זוהי תקופה שבמהלכה נשלטה ארץ ישראל על ידי ממלכת ביזנטיון. זוהי ממלכה שהוקמה במאה הרביעית לספירה על ידי הקיסר הרומי קונסטנטין הראשון, שהחליט להעביר את מרכז השלטון הרומי מרומא לבזינטיון(אזור טורקיה של ימינו

 לאחר מותו של הקיסר קונסטנטין נחלקה, האמפ' הרומית לשתי אזורי שליטה מרכזים: על חלקה המערבי של האמפ' שלט קיסר שישב ברומא, אולם על חלקה המזרחי של האמפ' שלט קיסר שישב בביזנטיון. הקיסר ששלט בביזנטיון, היה גם הקיסר ששלט על א"י ולפיכך מכונה תקופה זו  בא"י "התקופה הביזנטית". התקופה הביזנטית בארץ נמשכה עד כיבושה של א"י על יד ממלכת פרס הסאסאנית.

 בתמונה למעלה , מופיע דגם של בית המקדש הראשון שנבנה,כנראה, על ידי שלמה המלך במאה ה-10 לפני הספירה. בתמונה למטה מצד שמאל מופיע איור של חורבן בית המקדש השני על ידי הרומאים בשנת 70 לספירה. לפי המסורת היהודית בית המקדש הראשון והשני נחרבו באותו יום, בתשעה באב, לפיכך הפך יום זה ליום אבל לאומי 

 
*
 
דף הבית צור קשר על בית הספר תקנון האתר מפת האתר