*
 
כניסה
תשובות לשאלות עמל בשביל ישראל ב: שאלת שטח - מדעית סיב אופטי - נהריה מדעים ואומנויות.

כותרת השאלה

שאלת שטח - מדעית סיב אופטי - נהריה מדעים ואומנויות. 

תשובה לשאלה

הסיב הוא מוליך גלים אופטי, כלומר: מעביר גלים בתחום הנראה . כמעט תמיד, הסיב מורכב מגליל דו-שכבתי, כאשר כל שכבה היא בעלת מקדם שבירה אחר, כאשר מקדם השבירה n1 של השכבה הפנימית, הנקראת "ליבה", גדול מזה n2 של השכבה העוטפת אותה, הנקראת "מעטה". לכן, כאשר אור נכנס לסיב ופוגע בדופן בזווית "טובה", הוא לא ישבר בתווך אלא יוחזר במלואו לתוך הסיב. תופעה זו נקראה החזרה פנימית מלאה והיא מבוססת על חוק סנל. כאמור, קרן האור תוחזר החזרה פנימית מלאה רק אם תפגע בדופן בזווית גדולה מספיק ביחס לאנך, כלומר: זווית ההתקדמות שלה ביחס לציר המרכזי של הסיב הגלילי, קטנה מערך מסוים הנקרא "הזווית הקריטית".

 

הסיב האופטי בו משתמשים למרחקים ארוכים לצורכי תקשורת נקרא חד אופן SINGLE MODE.

מבחינה פיזיקלית  -אלו סיבים בהם מועבר מידע באופן יחיד על מנת למנוע הפרעות ולהגיע למרחקי שידור ארוכים. בסיבים אלו אפשר להעביר מידע למרחקים של מעל 100 קילומטר. הם נפוצים בעיקר ברשתות WAN, בין ערים, בין מדינות ובכבלים תת-מימיים.

הסיב האופטי מהמוד השני נקרא רב אופן MULTI MODE  

מבחינה פיזיקלית  - סיבים בהם מועבר מידע במספר אופנים במקביל. שיטה זו מוגבלת למדי, כיוון שבסיב כזה קיימים מספר מסלולים בהם יכול האור לעבור, ולכן פולס אור קצר בכניסה ימרח במוצא, מה שמגביל את קצב התקשורת בסיב ואת מרחק השידור. סיבי multimode זולים וקלים לייצור ולכן הם בשימוש ביישומים שבהם לא נדרש רוחב פס גבוה. בסיבים אלו משתמשים להעברת מידע למרחקים של 300 עד 500 מטר, הם נפוצים בשימוש במיוחד ברשתות מקומיות, בתוך בניינים או בין בניינים סמוכים. סיבי רב אופן עבים יותר מסיבי חד אופן .

המוד השני שונה מבחינת התקדמות האור בכך שהוא איטי יותר בהעברת אינפורמציה ומשמש למרחקים קצרים יותר.

פג תוקף

 

מספר השאלה

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך 02/02/2011 11:17  על-ידי אלון דוד 
שונה לאחרונה ב- 02/02/2011 11:17  על-ידי אלון דוד 
*
 
דף הבית צור קשר על בית הספר תקנון האתר מפת האתר