על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


אודיסיאה בחלל 2001, קובריק סטנלי A Space Odyssey 2001, Stanley Kubrick
1968 ארה"ב

סרט מדע בדיוני

בסרט "אודיסיאה בחלל, 2001" הצליח הבימאי סטנלי קובריק ליצור חוויה חזותית חדשה, מועטה במילים, בנויה מקטעים הנראים לא קשורים, חוויה מיסטית ואקזיסטנציאלית המדרבנת את הצופה לצאת למסע אל התת-מודע.

קובריק מצליח לספר בסרטו באופן מקורי ביותר את סיפור התפתחות האדם. הוא נוגע בנושאים פילוסופיים, תאולוגיים ומדעיים, ומציב שאלות לגבי גורל האנושות.

יחד עם הסופר ארתור סי קלארק (Arthur C. Clarke) יצר קובריק סרט מסתורי עם סצנות בלתי נשכחות. קהל הצופים הוכה בתדהמה לאור השימוש הנרחב באפקטים מיוחדים ויכולתו של קובריק לתאר את מלחמת האדם במכונה.

הסרט מחולק לשלושה קטעים. הראשון הוא "שחר האדם". זהו קטע של ארבעים דקות שבו
לא נאמרת אף לא מילה אחת. הקטע מתאר את אבות האנושות, את קופי האדם הזוכים לקבל את תודעת השימוש בכלים מעצם בלתי מזוהה המעוצב כמצבת אבן שחורה ומלוטשת שהגיעה מהחלל. סצנת הגילוי נחשבת לאחת הסצנות המרשימות ביותר שנעשו בקולנוע. בסצנה רואים כיצד קוף אדם מגלה את היכולת להשתמש בעצם ככלי נשק. הוא זורק את העצם לאוויר, והעצם הופך לחללית מתוחכמת של המאה העשרים ואחת. בתיאור הגילוי מנסה קובריק להביע את רעיון ה"אדם העליון" של ניטשה השולט ביקום בכוח הרוח והרצון.

המעבר הויזואלי מהעצם לחללית משמש כתחילתו של הקטע השני, מכאן מוצגים האפקטים המיוחדים המאפיינים את הסרט. לצלילי "ולס הדנובה הכחולה" של שטראוס נראית חללית שטה בחלל באטיות, ואנו למדים שהעצם הבלתי מזוהה שהופיע בקטע הראשון הופיע על ירח. תחנת החלל במקום שהוא אזור התיישבות אמריקני מנסה להסתיר את הגילוי על ידי הפצת סיפור שעל המקום מאיימת מחלה מידבקת. מדענים מגיעים לבחון את העצם ובהתקרבם הם נחרדים מצליל גבוה, צורם וקטלני.

האבן משדרת אל עבר כוכב יופיטר. בעקבות זאת נשלחת חללית המונעת כליל על ידי המחשב ה.א.ל 9000. מלבדו מאיישים את החללית שלושה אסטרונאוטים מוקפאים ושניים בהכרה, דויד ופרנק. אולם המחשב ה.א.ל הוא היחיד היודע את מטרת המסע. במהלך המסע, ה.א.ל נקלע ל"משבר נפשי" המניע אותו לחבל במסע. הוא מחסל את שלושת האסטרונאוטים המוקפאים ואת פרנק. דיויד, לאחר מאבק, מצליח לפרק את המחשב ולהמשיך במסע לאחר שנודעת לו המטרה באמצעות תשדורת מכדור הארץ. סופו של המסע מביא לתחילתו של שלב אינטליגנציה חדש.

כאן מתחיל הקטע השלישי, המתאר את שהייתו של דייב בחדר מיטות "קוסמי", בו חווה דייב מעין הזיה. הקטע ממשיך בהולדת מחדש של דמות הגיבור הנצפה בידי חייזרים מתוחכמים שהניחו את העצם ב "שחר האנושות". כעת הם מוסרים את הידע שלהם לאדם ומולידים את האנושות מחדש אל תודעה גבוהה יותר ואל המשך האבולוציה הנצחית.

קובריק, בניגוד ליוצרים אחרים של סרטי מדע בדיוני, דבק ביצירת הסרט בעובדות מדעיות ובטכנולוגיות שהיו קיימות בשלהי שנות השישים (שנה לאחר מכן התרחשה הנחיתה על הירח של החללית "אפולו 11"). העיצוב מושכל ומוקפד ועם זאת מלא תעוזה ודמיון, במיוחד בפרץ הצבעים העשיר, הפסיכדלי, המופיע בסוף המסע ליופיטר. קובריק עצמו פיקח על צוות המעצבים שעבד בסרט, והצליח להקצין את המתח שבין הראליזם וההיגיון לבין חוסר ההיגיון ותפיסת המציאות.

הסרט "אודיסיאה בחלל, 2001" יצא לאקרנים בשנת 1968 ונחל הצלחה כבירה בקרב הקהל הרחב. מבקרי הקולנוע איחרו להעריך את הסרט כראוי, אך במהלך שנות השבעים הוא כבר נחשב ליצירת מופת והוגדר על ידי המבקרים כסרט הבדיוני הטוב ביותר שנעשה אי פעם. הסרט מטיל אור על מצבו הנוכחי של האדם והאנושות במחצית השנייה של המאה העשרים. הוא מצביע על ההתפתחות הדלה שחלה באינטליגנציה של האדם מאז התקופה הפרהיסטורית למרות הקדמה הטכנולוגית שחלה בתחום החלל מאז שנות השישים ועד שנת 2001, השנה שבה מתרחשת עלילת הסרט.

בסרט קיים ממד מסתורי המעורר בצופים את תחושת מרקם העתיד מתוך ההווה. קובריק מעורר שאלות על מהות הזמן, התבונה האנושית והבינה המלאכותית, על הבלתי ידוע ועל גורל האנושות. מסריו עדיין תקפים ומעוררים מחשבה ושאלות, גם בימינו (שנת 2003), שנתיים לאחר התרחשות העלילה בסרט - שנת 2001.

מקורות

Britannica multimedia 99 ,CD-ROM, Kubrick Stanley , Britannica , 1999.
2001: A Space Odyssey (1968)
2001: A Space Odyssey Internet Resource Archive
2001: A Space Odyssey


כתב : פיטר מלץ
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום