על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


ארטס אנד קראפטס Arts and Crafts
1900-1850 אנגליה
תנועת "אמנויות ואומנויות"
המחצית השנייה של המאה התשעה-עשרה
צמחה לראשונה באנגליה

תנועת "ארטס אנד קרפט" ייצגה את תחייתה המחודשת של האמנות הדקורטיבית ברחבי אירופה. ראשיתה באנגליה במחצית השנייה של המאה התשע-עשרה.

בשנת 1861 ייסד המשורר והמעצב ויליאם מוריס תנועה של מעצבים ויוצרים שהתמקדו בעבודותיהם בביטוי האווירה של תקופת ימי-הביניים. מוריס ושותפיו ביניהם ג'ון רסקין ואדוארד בורן ג'ונס, דחו את הייצור התעשייתי ואת המסחריות הלא מבוקרת שהחלה לתפוס תאוצה באירופה; הם טענו שטעמו האישי של הציבור נתון בידי אנשי הפרסום והמשווקים, אשר באמצעות הטכנולוגיה המסחרית החדירו אופנות עיצוביות נטולות מחשבה ויצירתיות.

מוריס ושותפיו החלו בעיצוב עבודות בתחומים שונים: תכשיטים, טקסטיל, ריהוט, ציפויי קיר, שטיחים, איורים. הם עבדו בשיטות של מלאכה ידנית על מנת להשיב לאובייקטים את ייחודם העיצובי ולהעניק לכל מעצב את הגיבוי היצירתי האינדיבידואלי שלו.

עקרונות התנועה התפשטו, והחלו לבנות דור חדש של עיצוב. בשנת 1882 הקים ארתור מקמורדו, ארכיטקט ומעצב אנגלי, קבוצה שפעלה בדומה ל"ארטס אנד קרפטס". קבוצה זו הייתה אחת מיני קבוצות רבות שהוקמו בתקופה זו. מקמורדו החיה את אמנות ההדפס הידני וצמצם את הפער הרב שנוצר בין האמנות לאומנות.

המחלוקת המרכזית שהועלתה בנוגע לתנועה הייתה שה"ארטס אנד קרפטס" מנסה להחזיר את השעון אחורנית, ושהיא אינה יכולה להיות מעשית בחברה מודרנית אורבנית, צרכנית, מתפתחת. למרות מחלוקות מסוג זה, חלחלה התנועה ונפוצה באירופה ובארצות הברית, וחדלה מלהיות משויכת לקבוצה קטנה.

אמריקאים כמו גוסטב סטיקלי ואלברט הוברט ביקרו באנגליה ונחשפו לרוחות החדשות שהחלו לנשב בה.

כאשר חדרה התנועה לאמריקה, היא הציתה את דמיונם של פרנק לויד רייט ושל צ'רלס והנרי גרין, והם החלו לפעול מתוך האידאולוגיה שהנחתה את התנועה.

ההבדל בין ה"ארטס אנד קרפטס" האנגלי לבין זה שהתפתח בארצות הברית היה טמון במחיר המוצרים. התנועה האנגלית, כאמור, ייצרה אומנות בעבודת יד, שיווקה מוצרים אשר מחירם לא התאים לצרכן הפשוט, והוגבלה לקהל הצרכנות האמיד. לעומת זאת, התנועה בארצות הברית נעזרה בייצור ממוכן, דבר שהוזיל את מחירי המוצרים ופנה לקהל צרכנים רחב יותר.

תנועת ה"ארטס אנד קרפטס", זוהתה מאוחר יותר עם ההתעניינות הגוברות בעיצוב, ובמיוחד עם הארנובו.

מקורות

Britannica multimedia 99 ,CD-ROM, Arts And Crafts Movement, Britannica, 1999.
Arts and Crafts Movement - 1810-1819
Arts & Crafts Movement
Founders Of The Arts & Crafts Movement


כתבה: גליה כהן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום