על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


בסקיה, ז`אן מישל Basquiat, Jean Michel
1988-1960
ציור
  • ציור

בסקיה הגיע לפסגת ההכרה האמנותית במהירות מטאורית, ובשנת 1988, בהיותו בן עשרים ושמונה, מת ממנת יתר של סם. האסתטיקה רבת-העוצמה ובעלת האופי האיקוני והמחוספס שיצר זעזעה את עולם האמנות האמריקני שהיה מאופיין בטעם של בני המעמד הבינוני-גבוה הלבן. בתוך פרק זמן של פחות משמונה שנים הצליח בסקיה לנסח אמנות פיגורטיבית ואקספרסיביות חדשה שעמדו מנגד לאסתטיקה המינימליסטית והקונספטואליטית שרווחה בזמנו. בסקיה הוכיח בפעם הראשונה את כוחה של היצירה של אדם שחור מודרני, והפך עד מהרה לנציגם של המיעוטים.

בסקיה נולד לאם מפורטו ריקו ולאב מהוואי. הוא לא למד בשום מסגרת פורמלית, והגיע לצמרת האמנות מהעולם התחתון של ניו יורק. בגיל ארבע החל לצייר בעידוד אמו. החל בגיל שמונה-עשרה החל לצייר על קירות מבנים בסוהו, ניו יורק, ועל קרונות של רכבת תחתית. הדימויים באותם ציורים הביעו כעס וזעקה, והדימויים היו אלימים והרסניים, צוירו ללא חוקים או היררכיה, והיו וירטואוזיים ומפתים.

בסקיה המם ביצירתו את העולם. הוא נחל הצלחה כלכלית מסחררת. הוא הציג את עבודותיו בגלריות רבות, ועבודותיו נמכרו לאספנים עשירים. הוא הציג שלושים ושבעה פעמים בארצות הברית, באירופה וביפן. בגיל עשרים ושתיים היה לאמן הצעיר ביותר שהציג בדוקומנטה (Documenta). הוא נהג להחצין את הצלחתו בנסיעות בלימוזינה ואכילה במסעדות יוקרה.

את הדימויים שאב בסקיה מאמנות מהאיטי ומפורטו ריקו, מאמנות אפריקנית ומפופ ארט. בעבודותיו גדולות הממדים שילב צליבות ודמויות וודו הלקוחות מפולחני מגיה שבטיים, ציפורים וגולגלות, כובעים ופיות פעורים. לעתים קרובות שילב ביצירותיו כתובות משורבטות בנוסח גרפיטי שנשאבו ישירות מעולם השוליים של הרחוב. בסקיה הצליח לעורר בעולם האמנות תחושות של אי יציבות והתעוררות מאשליה. הוא ניסה להעביר ביקורת חברתית באמצעות צבעוניות תוקפנית, טקסטים משולבים, סימנים ותרשימים שונים.

בסקיה היה חלק מזרם אמנותי חדש שצמח במהלך תחילת שנות השמונים בניו יורק ועמו נמנו אמנים כקית' הרינג (Keith Hering), ג'וליאן שנבל (Julian Schnabel) ופרנצ'סקו קלמנטה (Francesco Clemente). אמנים אלה שילבו בציוריהם אמנות פיגורטיבית בסימנים גרפיים, לעיתים דמויי גרפיטי, ותרבות "נמוכה" (פופולארית) לצד אליטיסטית.

במשך עשר שנות יצירה הצליח בסקיה להשפיע מאוד, והוא מוכר כצייר השחור המצליח ביותר, סמל לגל החדש באמנות שנות השמונים שהיה מאופיין בחזרה לפיגורטיבי ולסיפור האישי של האמן.

בסקיה צייר במשך חייו יותר מאלף ציורים ויותר מאלפיים רישומים. בשנת 1992 נערכה לכבודו תערוכה רטרוספקטיבית במוזאון הוויטני (Whitney Muesuem) שבניו יורק. בתערוכה הוצגו מאות ציורים, קולז'ים ורישומים.

בשנת 1996 ביים האמן ג'וליאן שנבל את הסרט "בסקיה" המגולל את סיפור חייו של האמן.

דוגמאות לעבודותיו: "זידקו" ()1984, "סטראוטיפ נפוליאוני" (Napoleonic Stereotype 1983), "ירח קאדילק" (Cadillac Moon) (1891) ו"
רווח 1" (Profit 1) (1982)

בסקיה נפטר בדמי ימיו ובשיא יצירתו ממנת יתר של סמים.

מקורות וקישורים

Edition du Chene ,Ferrier, Jean Louis (1999) ,Art of the 20th century Turin, pp. 843, 870, 907.
AskART - Artist Summary
Jean Michel Basquiat

כתב: פיטר מלץ
 

מתוך אתר lucidcafe
ללא כותרת, גיר שמן וספריי צבע על בד, 1981, מתוך ויקיפדיה
צ'ארלס הראשון, הדפס, 1982-2005, 85 העתקים, מתוך אתר djtfineart
דיוקן עצמי, אקריליק, גירי שמן וצבע ספריי על בד, 1982, מתוך אתר artchive
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום