על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית

נוויל ברודי ידוע כאחד מהמעצבים הגרפים החשובים ביותר בדורו. תרומתו לעיצוב הגרפי ולטיפוגרפיה החל בשנות השמונים חשובה ביותר. הוא פיתח את תחום הטיפוגרפיה הדיגיטלית והשפיע על עיצובי מגזינים ופרסומות בכל רחבי העולם.

ברודי למד עיצוב גרפי ב"קולג' לדפוס בלונדון בלונדון" (London College of Printing)() בין השנים 1979-1976. הוא החל להתפרסם בזכות עטיפות התקליטים שעיצב בתחילת שנות השמונים ומעורבותו בלהקות מוזיקה לא מסחריות. באותן שנים הוא שאף ליצור שפה גרפית חדשה באמצעות שילוב אלמנטים מתחום האדריכלות וסגנון הארט דקו (Art Deco) עם אלמנטים חזותיים שונים.

בשנות השמונים הצליח ברודי ליצור שפה חזותית המתאימה לעידן הניו אייג' (New age) ולתרבות המושפעת מהשימוש במחשב. הוא הציג את שפתו החזותית החדשנית במגזין "הפנים" (The Face) כשכיהן כמנהל האמנותי שלו בין השנים 1981 עד 1986. ברודי יצר גם גישה מהפכנית וחדשנית לעיצוב הגרפי של כתב העת. בזכות עבודתו במגזינים שונים ברחבי העולם זכה להכרה עולמית. על אף התנגדותו למסחור עבודותיו הופץ סגנונו במהירות בקרב מעצבים גרפים רבים, ואלה הושפעו מגישתו החדשנית. ברודי עיצב אותיות בהשפעת ההיצע הצורני הגרפי של המחשב, המבוסס על הטכנולוגיה הדיגיטילית, וזכה להכרה בינלאומית גם בזכות עיצוב גופנים חדשים. עיצובי האותיות שלו הופיעו במגזין לעיצוב טיפוגרפי נסיוני "פיוז" (Fuse) שבו הוא מטשטש את הגבולות בין טיפוגרפיה לעיצוב גרפי.

בשנת 1987 הקים בלונדון סטודיו, שם עיצב עיצובים גרפיים באמצעות מחשב. באותם ימים היה זה חידוש מרעיש. דוגמה לכרזת פרסומת שעיצב ברודי בשנים אלה היא פרסומת ל"נייקי" (1988) (Nike). בכרזה זו ניכר היטב טשטוש הגבולות בין טיפוגרפיה לדימוי הגראפי.

בין הגופנים שבעיצובו נודעים "ארקדיה" (1990) (Arcadia), "אינדסטריה" (1990) (Industria) , "בלר"
(1992) (Blur) , "גותיק" (1991) (Gothic) , "פופ" (1991) (Pop) ו"הארלם" (1991) (Harlem).

בין השנים 1990-1987 עבד במגזין "ארנה" (Arena), ושם שינה כיוון לחלוטין והחל ליצור גופנים וטיפוגרפיות בסגנון מינימליסטי, לא דקורטיבי. בתקופה זו החל רווח השימוש הנרחב במחשבים אישיים לצורכי כתיבה, ועיצוביו הטיפוגרפיים של ברודי הופיעו בכל מחשב אישי.

ברודי עיצב עבודות בעבור חברות רבות, ביניהן "גרינפיס" (Greenpeace), "חברת הדואר ההולנדית", "פרקו" (Parco) ועוד.

בשנת 1990 הקים ביחד עם סטיוארט ג'נסן (Stuart Jensen) את חברת "פונטוורקס" (Fontworks).

כיום ברודי עוסק בעיקר בעיצוב לתקשורת האלקטרונית, אך עדיין מעצב טיפוגרפיות שונות. יש לציין כי ברודי
אחראי לעיצוב של אתר האינטרנט הישראלי הפופולרי
 
Ynet הנחשב לאחד מפורטלי החדשות המובילים בישראל.

מקורות וקישורים

Fonts of Linotype Library: download fonts for text, display, symbol, digital: Font designer: Neville Brody
FF designer: Neville Brody
Neville Brody

כתב: פיטר מלץ
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום