על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


בויס, ג'וזף Beuys, Joseph
1986-1921
ציור, תאטרון, תאוריה
  • ציור
  • תאטרון
  • תאוריה

אמן  אוונגרדגרמני שהשפיע רבות על האמנות במאה העשרים. אמנותו מאופיינת בגישה אידאליסטית שבא לידי ביטוי בשאיפה לשנות את תודעת האדם ולהביא לו מזור, באמצעות שימוש בחומרים לא מסורתיים ובפעילות פולחנית ומיסטית.

בויס נולד על גבול הולנד, בקרפלד שבגרמניה, בן יחיד למשפחה קתולית אדוקה מן
המעמד הבינוני. בנערותו גילה עניין רב במדעי הטבע ובאמנות. חלומו בנעוריו היה ללמוד רפואה. בשנת 1940, במהלך מלחמת העולם השנייה, התגייס לצבא גרמניה הנאצית ואומן כטייס קרב. במשך שנות שירותו נפצע פעמים רבות, ולקראת סוף המלחמה נשבה על ידי הבריטים והוחזק בכלא חודשים מספר עד שחרורו בשנת 1945.

ההתמודדות עם מעורבותו במלחמה הייתה בעבור בויס תהליך ארוך ומתיש, תהליך הניכר ביצירותיו. בויס מעיד כי במהלך המלחמה עבר חוויה ששינתה את חייו. כיום נוטים לחשוב שהיא בדויה: בשנת 1943 התרסק מטוסו באזור נידח בקרים. נוודים טטרים אספו אותו והצילו את חייו על ידי משיחת גופו בשומן ובעטיפת גופו ביריעת לבד. שני החומרים הללו הפכו להיות בעלי משמעות מיוחדת בעבורו, והוא מרבה להשתמש בהם ביצירותיו. השאלה האם הסיפור בדוי או לא אינה חשובה מכיוון שהפואטיקה שבו חשובה לבניית המיתולוגיה הביוגרפית שנרקמה סביב לבויס.

בשובו מהמלחמה חזר בו מרצונו ללמוד רפואה, ונרשם ללימודי אמנות בדיסלדורף. את לימודיו סיים בשנת 1952. כשסיים את לימודיו צייר ורשם הרבה, והרבה לקרוא פילוסופיה, תורת הנסתר ושירה. באותה תקופה פיתח את תפיסתו שלפיה האמנות צריכה להיות מעורבת יותר חברתית, ובכוחה לרפא את החברה מפצעי העבר. הוא האמין כשמאן (מכשף דתי) שלכל חומר ולכל חיבור בין חומרים יש אנרגיה מיוחדת שניתן לנצל לטובת הישרדות וריפוי.

בויס התחתן בשנת 1959, וכעבור שנתיים התמנה לפרופסור באקדמיה
לאמנות בדיסלדורף. בתחילת שנות השישים דיסלדורף הפכה להיות מרכז לאמנות עכשווית. בויס הכיר באותה תקופה את האמן נם ג'ון פייק ואת קבוצת "פלוקסוס" שהקונצרטים שלה, אירועי ההפנינג שקיימה ומיצגיה יצרו קשר חדש בין ספרות, מוזיקה, אמנות, תאטרון וחיי יומיום. בקונצרטים אלה הציג בויס את המיצגים, או כפי שכינה אותם ה"פעולות", שלו וכן את רעיונותיו בדבר חיזוק הקשר ביו אמנות לשינויים בחברה. שתי "פעולות" חשובות שהציג היו איך להסביר תמונות לשפן מת (1965) וזאב ערבות (1974) במהלך המיצג "איך להסביר תמונות לשפן מת" כיסה בויס את ראשו בדבש ובעלי זהב, לבש נעל אחת עשויה לבד ואחת עשויה פלדה. הוא הילך בגלריה כשעתיים, והסביר לשפן מת יצירות אמנות שהיו תלויות שם. במיצג "זאב ערבות (1974) שהתרחש בגלריה בניו יורק, התגורר בויס בגלריה עם זאב ערבות אמריקני כשהוא מכוסה לבד ומחזיק מוט נחושת. בויס האמין שיסודות כנחושת וברזל הם בעלי אנרגיה מיוחדת, ולכן הרבה להשתמש בהם, למשל בעבודה "תחנה חשמלית"
.(1961-76)

באמצע שנות השישים בנוסף למיצגים החל בויס להציג את עבודותיו - עבודות פיסול, אובייקטים קטנים בוויטרינות, רישומים ומיצבים. דוגמה טובה לאמנות שלו היא העבודה "נחיל מזחלות הישרדות" (1969), שבה נראית מכונית פולקסוואגן מסחרית שמחלקה האחורי נגררות עשרים מזחלות. על כל מזחלת לבד, שומן ופנס. העבודה מסמלת את הרעיון שאין נהג, כלומר אין מנהיג, ולכן על כל אחד להנהיג את עצמו (על המזחלת). הפולקסוואגן סימלה לעם הגרמני את המכונית הדמוקרטית השווה לכל נפש, אולם בעבודתו של בויס הרכב תקוע, וכל שנותר הוא להשתמש במזחלת. בויס רומז שההמשך יהיה קשה, ולצורך כך יש פנס שיראה את הדרך בחושך, לבד שיחמם ויגן, ושומן שירפא את הגוף.

משנות השבעים היה בויס פעיל פוליטית. הוא נמנה עם מייסדי קבוצות פוליטיות רבות, כגון המפלגה הירוקה, המפלגה הגרמנית של הסטודנטים והאוניברסיטה הבינלאומית החופשית שהאמינה שלכל אדם יש הפוטנציאל ליצור ועודדה פעילות בינתחומית.

הכריזמה שלו, הקריאות הדחופות והציבוריות לרפורמות מכל הסוגים והאמנות הייחודית שלו ששילבה טקסים וחומרים לא מקובלים כשומן, לבד, דם, אדמה, דבש וחיות מתות - כל אלה העניקו לו שם בינלאומי.

בשנת 1979 התקיימה לכבודו תערוכה רטרופרספקטיבית במוזאון ה"גוגנהיים" שבניו יורק. בשנת 1986 הוא נפטר, אך השפעתו עדיין מורגשת בהתפתחות האמנות.

מקורות וקישורים

פייפר, דיויד (1984), אנציקלופדיה לאמנות ופיסול, כרך ד', הוצאת כתר, ירושלים, עמ' 28.

Ferrier, Jean Louis (1999), Art of the 20th Century, Edition du
Chene, Turin, pp. 764-765, 810-813
Britannica multimedia 99, CD-ROM, Beuys, Britannica, 1999.
The Pack
WAC | Joseph Beuys | A Brief Biography

כתב: פיטר מלץ

מתוך אתר suebellyank
זאב ערבות, 1974, מתוך אתר artscenecal
איך להסביר תמונות לשפן מת, 1965, מתוך אתר saint-lucy
סוללת קפרי, 1985, מתוך אתר Art Pool
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום