על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


בלייד ראנר, רידלי סקוט Blade Runner, Ridley Scott
1982 ארה"ב

סרט מדע בדיוני

הסרט "בלייד ראנר" יצא לאקרנים בשנת 1982, נחל כישלון, ולאחר כמה שנים הפך לסרט פולחן והוכר כיצירת מופת. הבימאי רידלי סקוט (Ridley Scott) הצליח ליצור סרט מדע בדיוני חדש מסוגו שהשפיע באופן משמעותי על יצירת סרטי המדע הבדיוני שנוצרו לאחריו, בשנות השמונים והתשעים של המאה העשרים. בנוסף לכך הצליח הבימאי לבטא את השינוי בתפיסת העתיד, מתפיסה מודרניסטית אוטופיסטית לתפיסה פוסט-מודרנית אפוקליפטית.

הסרט נעשה על פי ספרו של פיליפ קיי דיק (Philip K Dick) האם אנדוראידים חולמים על כבשים אלקטרוניות? (Do Androids Dream of Electronic Sheep?) ונעשה בהשפעת ז'אנר הסרט האפל - "הפילם נואר" (Film Noir) הצרפתי. בסרט כיכב הריסון פורד (Harrison Ford) בדמות רוי דקרד (Roy Deckard) שנקרא לשוב לעבודתו כבלש כדי לתפוס אנדרואידים - אנשים מלאכותיים שנוצרו בידי אדם - שנמלטו בחזרה לכדור הארץ.

הסרט מתרחש בעיר לוס אנג'לס בשנת 2019 ומתמקד בכנופיית "נקסוס 6" (Nexsus 6) - כנופיית האנדרואידים. חברי הכנופייה גורשו מכדור הארץ למקום שנקרא "טרה פירמה" (Terra firma) ושם הם מנסים לשרוד את ארבעת שנות חייהם - אורך חיים שלו הם מוגבלים בתהליך ייצורם. חברי הכנופייה מנסים להילחם בבני האדם שיצרו אותם כדי שיאריכו את חייהם. בראש הכנופייה עומד אנדרואיד מהדגם המתוחכם ביותר, רוי באטי (Roy Butty), המאתגר את הבלש דקרד.

רידלי סקוט מתאר את העולם בשנת 2019 כמקום דמוי מבוך הדומה לגיהינום מזוהם. עולם הבנוי על משעבדים ועבדים מדכאים ומדוכאים. בעולם זה העשירים יכולים לחיות הרחק מהזיהום, בעוד שאר האוכלוסייה נותרת כלואה בתופת.

הסרט רווי אווירה מלנכולית ונוטה לראליזם. הוא כולל צילומים מרהיבים, אפקטים קולנועיים רבים המושפעים מסרטו של פריץ לאנג "מטרופוליס" (1927) (Metropolis). בנייני הענק, הרחובות הרוחשים, שלטי הפרסומות הדיגיטליים, העזרים הטכניים שבהם משתמש הבלש, עיצוב הפנים, התלבושות והתאורה - כל אלה מצטיינים באיכויות ובפרטים הגורמים לצופה לחוש כאילו הוא נמצא בעולם העתידני הנורא הזה. את המוזיקה לסרט חיבר המלחין ונגליס (Vangelis), התורם לאווירה המלנכולית הדיכאונית.

בשנת 1992 ערך רידלי סקוט מחדש חלקים מהסרט. הוא שינה את הסוף האופטימי שהופיע בגרסה הראשונה, והוסיף חלום של דקרד על חד-קרן. לדעת פרשנים, החלום מחזק את ההשערה כי האנדרואיד השישי הוא דקרד עצמו.

מקורות

Britannica multimedia 99, CD-ROM, Scott Ridley Britannica , 1999.
Sammon , Paul M, (1996) The making of Blade runner, Harper Prism
Blade Runner - History
A Study of Ridley Scott's Blade Runner, by Majid Salim
The films of Ridley Scott: Blade Runner (1982)
Blade Runner
 (בעיקר תמונות)
Blade Runner (1982)


כתב: פיטר מלץ
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום