על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


קלדר, אלכסנדר Calder, Alexander
1976-1898
עיצוב, ציור, פיסול
  • עיצוב
  • ציור
  • פיסול
אחד הפסלים האמריקאים החשובים ביותר במאה העשרים. נודע בזכות המצאת המובייל, פסל קינטי, תלוי מהתקרה, שחלקיו מאוזנים ונעים באמצעות מנוע, יד או משב רוח. קלדר יצר גם עבודות מסוג זה שהונחו על הקרקע ונקראו "סטבייל".

קלדר נולד בלואטון שבארצות הברית. אביו וסבו היו פסלים. אמו הייתה ציירת. אף על פי שגדל באווירה של יצירה אמנותית לא גילה עניין באמנות עד שנות העשרים לחייו.

בשנת 1919 סיים את לימודיו בהנדסת מכונות בניו ג'רזי, ועד 1922 עבד במקצוע זה. בשנת 1923 החל ללמוד ציור בלימודי ערב, ובמסגרת זו התוודע לעבודותיהם של הציירים האמריקאים ג'ורג' לוקאס וג'ון סלואן והושפע מהן. שאיפותיו האמנותיות דאז הוגבלו לתחום האיור ולתחום האמנות השימושית. בשנת 1924 עבד כמאייר בעיתון המשטרה הלאומי. הוא אייר בעיקר קרבות אגרוף ומופעי קרקס.

בשנת 1926 נסע קלדר לפריז, המרכז האמנותי העולמי בזמנו. בפריז החל ליצור חיות צעצוע להנאתו ופסלים עשויים מחוטי ברזל. בשנה זו יצר אף קרקס זעיר שהצליח לשעשע אמנים רבים; אלה היו מגיעים לראות את הופעות "הקרקס" שלו. בדרך זו הכיר את האמן פייט מונדריאן ואת האמן הסוריאליסטי חואן מירו, שהפך לו לידיד אמת למשך כל חייו. בהשפעתו של חואן מירו החל ליצור צורות ביומורפיות צבעוניות במקום היצירות הפיגורטיביות שנהג ליצור עד אז כדוגמת "אביב", פסל של דמות אישה בגובה 230 ס"מ.

בשנת 1930 החל ליצור פסלים ממונעים תלויים מהתקרה המורכבים מצורות גאומטריות,  לדוגמה "תבל" A Universe, 1934. לפסלים אלה העניק מרסל דושאן את השם "מובייל". בשנת 1932 יצר את רוב עבודותיו שנעו באמצעות משב רוח ולא באמצעות מנוע. ז'אן ארפ כינה את עבודותיו המונחות על הרצפה "סטבייל".

בשנת 1931 הכין בעבור אישתו טבעת נשואין, והחל להתעניין בעקבות זאת בתחום התכשיטנות. במהלך השנים התעניין קלדר בתחומי יצירה נוספים כעיצוב שטיחים ושטיחי קיר.

במהלך שנות השלושים פיתח ושכלל את עבודותיו, וב- 1937 הציג בפעם הראשונה את תצוגתו הרשמית והגדולה בביתן הספרדי ביריד העולמי בפריז - מזרקת כספית. הכספית נעה בזכות מוט ברזל לוהט. התערוכה העניקה לקלדר שם בינלאומי, והוא החל להציג בכל העולם, לרבות המוזאון לאמנות מודרנית בניו יורק והביאנלה לאמנות בוונציה (1952), שם אף זכה בפרס הגדול לפיסול.

עבודותיו הראשונות של קלדר היו קטנות, אך במהלך השנים הן גדלו לממדים מונומנטליים. ב- 1952 הציג עבודת תקרה ענקית באוניברסיטת "מרכז ונצואלה", וב- 1967 הציג במונטריאול את הפסל "אדם" שגובהו 29 מטר.

קלדר ואשתו הרבו לטייל בעולם. בשנת 1955 ו- 1956 הם טיילו בהודו, ושם יצר קלדר אחת עשרה עבודות. בשנות השבעים המשיך לעבוד בצרפת ובניו יורק. במהלך שנים אלו צייר בגואש, רשם והוציא לאור את האוטוביוגרפיה שלו (1972).

קלדר נפטר בניו יורק בשנת 1976.

מקורות
פייפר, דיויד (1984), אנציקלופדיה לאמנות ופיסול, כרך ד', הוצאת כתר, ירושלים, עמ' 180.

Jean Louis Ferrier (1999), Art of the 20th Century, Edition du Chene, Turin, p. 951.
Britannica multimedia 99 ,CD-ROM, Calder, Britannica, 1999.
Guggenheim Collection - Artist - Calder - Biography
http://www.guggenheimcollection.org/site/artist_bio_26.html
<תאריך כניסה לאתר 18.2.02>


כתב : פיטר מלץ

אלכסנדר קאלדר, מתוך אתר ויקיפדיה
ראשים וזנבות, 1965, ברלין, מתוך אתר ויקיפדיה
סטביל, 1969, מתוך אתר ויקיפדיה
מובייל אדום, 1956, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום