על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


נוף קאטאלוני, (הצייד), חואן מירו Catalan Landscape (The Hunter), Joan Miró
1924-1923 ספרד
 64.8X100.3 ס"מ, שמן על בד

יצירה זו היא אחת מדוגמאות המופת לסגנון האישי שפיתח הצייר הספרדי הסוריאליסטי חואן מירו. מירו ידוע כסוריאליסט ביו-מורפי, המשתמש באסוציאציות חופשיות ובתת המודע בתהליך היצירה. הצורות בציוריו מתאפיינות בהפשטה גיאומטרית וביו-מורפית ונראות כמעיין יצורים מקרוסקופיים או תת מימיים שעיצובם נע בין דו ממד לתלת ממד. שני הצבעים הלוקאליים היוצרים את הרקע נראים כשמיים וארץ אך אינם יוצרים תחושת עומק ממשית.

על הרקע המופשט ממוקמות דמויות רבות היוצרות תחושת תנועה ואי שקט. ביצירה מתוארת דמות אנושית אחת בלבד: דמותו המופשטת של הצייד המופיע בצד השמאלי של הקומפוזיציה כשהוא מעשן מקטרת ואוחז ברובה ביד שמאל וכלב ברצועה ביד ימין. ארנב מפוחד נראה במישור התחתון והקדמי של הציור. הוא נורה על ידי הצייד ודם זורם מחור בבטנו. הוא חורץ את לשונו האדומה מדם אל עבר זבוב והאותיות SARD המופיעות מצד ימין למטה. אותיות אלו הן תחילתה של המילה Sardana, שמו של ריקוד עם קאטלוני. רמזים נוספים ללאומיותו של הצייר ולמציאות המתוארת ביצירה הוא דגל חיל הים הספרדי המופיע למעלה מצד ימין ודגל קאטלוניה המופיע ליד המטוס בצד שמאל.

היצירה מערבת דמיון עם זיכרונות ילדות של האמן. מירו תאר יצירה זאת כך: "האיכר הקאטלוני הפך למשולש עם אוזן, עין, מקטרת, שערות זקן ויד. אלו הם ברטינה (Barretina), כובע איכרים ספרדי...ליבו של האדם, מעיו ואיברי הרבייה שלו. משמאל הראיתי מטוס הנוסע מטולוז לראבאת מצד שמאל; טיסות אלו עברו מעל ביתי פעם בשבוע. בציור הראיתי אותו באמצעות פרופלור, סולם ודגלי צרפת וקאטלוניה המציגים את הציר פריז-ברצלונה. במרחק נראים ים וסירה אחת, ובמישור הקדמי ארנב עם זנב ושפם זולל זבוב. מצד ימין נראות להבות ופלפל אנגלי על גריל הממתין לארנב".      

המשורר אנדרה ברטון (André Breton) שכתב את המניפסט הסוריאליסטי בשנת 1925 רכש באותה שנה את היצירה הזו ממירו. הוא האמין כי מירו הצליח ליצור "מציאות פואטית" כפי שהוא הטיף לה במניפסט שכתב. ליצירה הייתה השפעה רבה על המשך דרכו האמנותית של מירו ובעיקר על סדרת "נופים דמיוניים", שיצר בין השנים 1926 – 1927.

מקורות וקישורים
אתר המוזיאון לאמנות מודרנית ניו-יורק (מומה)
אתר The Art Wolf
אתר הגלריה של אולגה
אתר brain-juice
אתר findarticles
אתר אוניברסיטת אוקספורד
אתר Artchive
אתר עיתון The Guardian

כתב: נעם טופלברג

נוף קאטאלוני, (הצייד), מתוך אתר Olga's Gallery, www.abcgallery.com
נוף קאטאלוני, (הצייד), מתוך אתר Olga's Gallery, www.abcgallery.com
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום