על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


שאנל קוקו Chanel, Coco, Gabrielle
1971-1883
עיצוב
  • עיצוב

מעצבת אופנה - לבוש, אביזרים ובושם

קוקו שאנל הייתה המעצבת המובילה של האופנה הפריזאית קרוב לשישים
שנה. היא הראשונה שהלבישה נשים באופנה ששיקפה את מעמדן החדש
.והחופשי


עיצוביה התאפיינו בפשטות ואלגנטיות. בגדיה שהיו נוחים ובריאים, היוו מהפכה בדפוסי הלבוש של הנשים. שאנל ויתרה על השימוש במחוכים, שעד עז נחשבו לאביזר לבוש נשי הכרחי. המחוכים היו אמורים לשוות לגוף צורה דקה יותר. כדי לעטותם, היה על האישה להיעזר באדם נוסף לצורך הידוק השרוכים בגב. ב"שריון" כזה נשים אולי נראו קלילות ודקות יותר, אך הוא הפריע לתנועה ולזרימת דם חופשית, וגרם להתעלפויות ולבעיות אורתופדיות. היו נשים שאף עברו ניתוח להוצאת צלעות תחתונות כדי שגזרתן תיראה דקיקה יותר במחוך. המחוך הרים את החזה מעלה כדי שיראה שופע יותר. החצאיות הרבות נאספו בכפלים אחורנית, כדי שגם האחוריים ייראו נשיים יותר.

שאנל ויתרה על האביזרים ששינו את צורתו של הגוף הנשי. כנראה שהיא הושפעה מהלבוש הנוח של הרוכבים (היא חיה כעשור בחוות סוסים), מהפשטות והנוחות של בגדי האיכרים ושל הנזירות (מגיל 12 עד גיל 20 היא גדלה במנזר). בין עיצוביה שאינם יוצאים מן האופנה שמלה-חולצה, שמלה שחורה קטנה, ז'קט ללא צווארון, סט של ז'קט וחצאית בצבע תואם המגיעה עד הברכיים, לא הדוקה ולא רחבה, שהפך ל"מדיהן" של הנשים העובדות בארצות הברית ואירופה.דוגמה נוספת

המותג שלה - השם "שאנל" באותיות פשוטות - הופיע לראשונה על חזית החנות הראשונה שפתחה ב-1912 - חנות הכובעים. המותג הפשוט משקף את סגנונה. היא הייתה הראשונה שהחליפה את המונוגרמה האינדיבידואלית במותג של המעצב. היא יצרה אופנה שכל הנשים יכלו ללבוש.

קוקו שאנל נודעת גם בזכות הבושם שפיתחה והבקבוק המיוחד שעיצבה בעבורו. הבושם נוצר ב-1922 וגרם למהפכה בענף הבשמים. עד אז היו הבשמים בעלי ריח מוגדר, בדרך כלל ריח של פרח כלשהו, ונמכרו בבקבוקי בדולח פיסוליים ומקושטים. "שאנל 5" היה הבושם הראשון שנשא ריח "מופשט", שאינו מזוהה עם פרח מסוים. הוא נוצר על ידי ערבוב של כ-50 ריחות טבעיים ומלאכותיים. הבושם נמכר בבקבוק זכוכית פשוט, בעל צורה מלבנית ופקק מלבני. על גבי הבקבוק הודבק נייר לבן מלבני ועליו בדפוס פשוט, באותיות שחורות: שם הבושם - "מס' 5" (למעלה) והשם של המעצבת - "שאנל" (למטה). הקווים הגאומטריים הפשוטים של הבקבוק הושפעו מסגנון ה"ארדקו". הבושם בעל הריח המסתורי הפך ללהיט, ונמכר מאז ועד  היום (2002). ריחו ועיצוב הבקבוק זכו לחיקויים רבים, לדוגמה הבושם  "השדרה החמישית" של אליזבת ארדן.

מקורות

Magill, F. (ed.) (1999), Dictionary of World Biography, Fitzroy Dearborn, London.
Parry, M. (1996), Dictionary of Women, Larousse, New York.


כתבה: אלה טל

מתוך אתר: ויקיפדיה
שמלה שחורה קטנה, החל מ 1926, מתוך אתר vintage textile
סט של ז'קט וחצאית בצבע תואם, 1960 מתוך אתר deep glamour
שאנל 5, בושם משנת 1922, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום