על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


העיר החדשה, סנט אליה, אנטוניו Citta Nuova, Sant`Elia, Antonio
1914 מילנו, איטליה
"העיר החדשה" היא סדרה של רישומים אדריכליים שנעשו על ידי האדריכל הפוטוריסטי אנטוניו סנט אליה (1916-1888). התכנון של העיר המודרנית החדשה (עיר מגוריו של האדריכל - מילנו בשנת 2000) ביטא את הסגנון הפוטוריסטי באדריכלות. רעיונות ששיקפו חידוש והתנתקות מן העבר, התפעלות מן היופי של המכונה, תנועה וכוחניות, באים לידי ביטוי באדריכלות של סנט אליה. הרישומים הוצגו לראשונה בתערוכה של הקבוצה "המגמות החדשות", קבוצה של אמנים איטלקים שהייתה קרובה ברעיונותיה לפוטוריסטים. סנט אליה הציג בתערוכה זו שישה-עשר מרישומיו, שהיוו כרבע מהמוצגים בתערוכה, והוא אף כתב את אחד המאמרים שהופיעו בקטלוג של התערוכה. במאמר זה - "ההצהרה" - הציג סנט אליה את עקרונות האדריכלות החדשה שבאו לידי ביטוי ברישומי "העיר החדשה".

רוב הרישומים שהציג סנט אליה בתערוכה הוקדשו ל"עיר החדשה". ברובן בוצעו היצירות בשחור-לבן, בדיו. הרישום היה מדוייק מאוד והדגיש את האופי היעיל והמכני של העיר. ברישומיו הפגין האדריכל התנתקות מן המסורת האמנותית הקלסית שהייתה כה מושרשת באיטליה.

עיר העתיד ברישומיו של סנט אליה מבטאת את הרוח של התקופה שבה נבנתה: היא תעשייתית וממוכנת. סנט אליה ראה את העיר כרשת מורכבת של שירותי תחבורה (יש בה אפילו תחנה מרכזית למכוניות ומסוף למטוסים). ברישומים מסוימים עומקה של רשת תחבורה מגיע לשבעה מפלסים! מתוך רשת התחבורה הסבוכה מזדקרים בניינים רב קומתיים. הבניינים מדורגים, מצטמצמים כלפי מעלה, גבוהים מאוד וצרים, ומשרים עוצמה. בטרסות שנוצרו בבניינים, הציע סנט אליה להציג פרסומות.

קשתות בצורת פרבולות תומכות בכל צד בשני בניינים. הקשתות, האלכסונים הרבים, החזרה על דגמים גאומטריים פשוטים, והמשטחים החלקים העשויים זכוכית ובטון, כל המאפיינים הללו יוצרים תחושה של תנועת מכונה ענקית. גשרים מחברים בין הבניינים במפלסים שונים. הבניינים והגשרים עשויים מחומרים חדשים: זכוכית, בטון ומתכת. הבניינים נטולי קישוטים; הם פשוטים ופונקציונליים. המעליות נעות בנתיבים חיצוניים (כנראה המצאתו של סנט אליה).
תכנון "עיר העתיד" אמנם נותר על הנייר בלבד, אך הרעיונות נתנו השראה לאדריכלים אחרים, וניכרו בעיקר בסגנון הבינלאומי באדריכלות.

תמונה נוספת

מקורות
בנהם, ר' (1978), ארכיטקטורה בעידן המכונה הראשון, .ביבא לת ,ריבד

Hatje, G. (1963), Encyclopedia of Modern Architecture, Thames & Hudson, London.
Meyer, E. (1995), The Work of Antonio SantElia, Yale University.


כתבה: אלה טל
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום