על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


המלחמה הקרה בין המעצמות The Cold War
1990-1947 בינלאומי
"המלחמה הקרה" הוא מונח המתייחס לייחסי האיבה שהתפתחו לאחר מלחמת העולם השנייה בין ארצות הברית ובעלות בריתה (מערב - קפיטליזם) לבין ברית המועצות ובעלות בריתה (מזרח - קומוניזם). את המונח טבע בשנת 1947 מדינאי אמריקאי ששמו ברנרד ברוך. הפחד ממלחמה גרעינית מנע עימות צבאי, ו"המלחמה הקרה" ניטשה בחזית הכלכלית, הפוליטית והאידאולוגית. שיאה חל בשנות ה-50, בשנות ה-70 היא נדחקה מפני ה"דטנט" (ההפשרה), וב-1990 הסתיימה רשמית בעקבות קריסת ברית המועצות הקומוניסטית, רפורמות פוליטיות במדינות מזרח אירופה, איחוד גרמניה, וסילוק המשטרים הקומוניסטיים.

שורשי "המלחמה הקרה"
ניתן לסכם את התפתחות שורשי "המלחמה הקרה" בשישה שלבים, החל בסוף מלחמת העולם הראשונה ועד סוף מלחמת העולם השנייה:
  1. 1919 - שנה שבה הקים הממשל הסובייטי את "הקומינטרן", ארגון שמטרתו הייתה להפיץ בעולם כולו את הדוקטרינה הקומוניסטית-מרקסיסטית ("מהפכה עולמית"), ולתמוך בפעילותן של המפלגות הקומוניסטיות ב"עולם הבורגני". ארצות המערב חששו מכך, והתייחסו בעוינות לממשל הסובייטי.
  2. במחצית השנייה של שנות ה-30 התאכזב סטלין ממדיניות הפיוס של המערב כלפי היטלר. סטלין ראה בהתנהגות המערב בגידה וזלזול בברית המועצות. התוצאה הייתה הסכם סובייטי-נאצי (הסכם ריבנטרופ-מולוטוב) שנחתם באוגוסט 1939, והותיר את המערב זועם על "הבגידה" הסובייטית.
  3. לקראת סוף מלחמת העולם השנייה ניכרו מגמות של חשד וחוסר אמון בין רוסיה למערב. צ'רצ'יל היה בטוח שרוסיה עומדת להשתלט על מזרח אירופה ודחק בצבאות בעלות הברית להגיע ראשונים לבירות אירופה המזרחית. סטלין מצדו לא האמין למערב, וחשד כי הוא עומד לחתום על הסכם נפרד עם היטלר ולהשאיר את ברית המועצות בודדה במערכה.
  4. בוועידות הפסגה שהתקיימו בין השנים 1944 - 1945 בטהרן, ביאלטה ובפוטסדאם נתגלו חילוקי דעות מהותיים בין ארצות הברית וברית המועצות.
  5. הימצאות נשק אטומי בידי ארצות הברית רק הגבירה את חוסר האמון ההדדי שבין שתי המעצמות.
  6. עד למלחמת העולם השנייה נתנה אירופה את הטון בפוליטיקה העולמית. אולם מאז מלחמת העולם השנייה נסוגה אירופה מעמדת הבכורה, ואילו ארצות הברית וברית המועצות הפכו למעצמות על.

 

מקורות
"המלחמה הקרה", אנציקלופדיה כללית כרטא, (1997), עמ' 469.
ליפשיץ משה (תשנ"ב), פרקים בתולדות המאה ה-20 חלק ב', הוצאת אור-עם.


כתבה: מירי כתבן

תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום