על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


אייזנמן, פיטר Eisenman, Peter
1932
אדריכלות, תאוריה
  • אדריכלות
  • תאוריה

אייזנמן הוא מחלוצי הדרך באדריכלות פוסט-מודרנית הן ברמה התאורטית והן ברמה המעשית. הוא זכה להכרה נרחבת כבר בשנות השישים שבהן החל לגלות עניין בצורות גאומטריות פשוטות, אך הוא נודע בעיקר כאדריכל דקונסטרוקטוביסטי משנות השמונים.

פיטר אייזנמן נולד בשנת 1932 בניו ג'רזי שבארצות הברית. הוא סיים תואר ראשון באדריכלות באוניברסיטת קורנל, תואר שני באדריכלות באוניברסיטת קולומביה, ותואר דוקטור באוניברסיטת קיימברידג'.

בין השנים 1958-1957 עבד במשרד של האדריכל המפורסם וולטר גרופיוס (Gropius). בשנת 1967 ייסד בניו יורק את "המכון ללימודי אדריכלות ותכנון עירוני" (The Institute for Architectual Studies and Urban Planning). הוא כיהן כמנהל המוסד עד שנת 1982.

לאורך כל הקריירה שלו התעניין אייזנמן בעקרון ההוצאה מההקשר, ביצירת ניגודיות, במתמטיקה ובגאומטריה, בקיפול צורה בתוך עצמה. את רעיונותיו האדריכליים פרסם בספרים רבים, ביניהם "חצים נעים, ארוס וטעויות אחרות" (1986) (Moving Arrows, Eros and Other Errors), "בתי הקלפים" (1987) (The Houses of Cards).

אייזנמן מקדיש זמן רב לתאוריה של האדריכלות, ומשום כך רוב הבניינים שהוא תכנן עד שנות השמונים נותרו ברמת המודל. עיקר עיסוקו התאורטי הוא אדריכלות השואפת להיות מנותקת מכל קונטקסט. בנוסף לכך הוא מזדהה עם רעיון "הדקונסטרוקטוביזם האנטי-הומנסטי" המאפיין את התקופה הפוסט-מודרנית.

אייזנמן הגה רעיון לבניית סדרת מבני מגורים המבוססים על צורת המרובע אך שונים במעט זה מזה. הבית הראשון, "בית (House I) "I נבנה בניו ג'רזי בין השנים 1968-1967 (ראה: תרשים איזומטרי של בית I, ופנים, גרם מדרגות) . שלושה בתים נוספים נבנו בקונטיקט, "בית II", המכונה "בית פאלק"  (Falk House) (1970-1969) (House II), "בית ווו (1970) ו" בית IV  שבו נבנה גרם מדרגות אדום בלתי שמיש (1972).

בשנות השמונים שב לבנות לאחר שנים של עיסוק בתאוריה. הוא בנה בתי מגורים, מוסדות לימוד ובתים פרטיים. המבנה המפורסם ביותר שבנה באותן שנים, והפך לסמל לסגנון "הדה-קונסטרוקטיביסטי", הוא "מרכז וקסנר לאמנות" (1989-1983) (Wexner Center of Arts). את המבנה בנה יחד עם האדריכלים ריצ'רד טרוט (Richard Trot) ולורי אוילין (Laurie Oilin). המבנה מורכב משני אלמנטים: האחד הוא בנייה מלבנים אדומות, המבטאות "קטעי אדריכלות" כגון חצאי קשתות, מגדלים חצויים ועוד. האחר הוא צורות שתי וערב תלת-ממדיות לבנות המשמשות כשלד מבנה. הצורות מחברות בין שני מבנים קיימים ומשמשות מעבר להולכי רגל. מתחת להן בנויות גלריות. המבנה ברובו בנוי מתחת לפני הקרקע. אייזנמן ניסה ליצור במבנה חיבור בין עבר להווה, ולהעמיד מבנה אדריכלי שהוא "אנטי מבני".

אייזנמן הציג את עבודותיו בכל המוזאונים החשובים בעולם וזכה בפרסים רבים. בשנת 1985 זכה בפרס "אריה הזהב" בביאנלה לאדריכלות בוונציה, ובשנת 1993, בפרס כבוד מטעם איגוד האדריכלים האמריקני. יש לציין שני פרוייקטים של אייזנמן מהשנים האחרונות: האחד הוא הצעה לבניה מחדש של מגדלי התאומים בניו יורק שנהרסו ב-11 בספטמבר 2001. הצעתו של אייזנמן לא התקבלה. השני הוא אתר הנצחה לשואה, שבנייתו החלה בשנת 2003.

מקורות


Gossel, Peter (2001), Architecture in the twentieth century, Taschen, pp. 281, 287, 288, 411.
Peter Eisenman - Great Buildings Online - Wexner House
Presidential Lectures: Peter Eisenman Home
Peter Eisenman biography
Peter Eisenman

כתב : פיטר מלץ

 


 

אייזנמן פיטר מתוך אתר ויקיפדיה
תחנת אוטובוס בעיר אכן, גרמניה, 1996, מתוך אתר ויקיפדיה
אנדרטה לרצח היהודים באירופה, ברלין, 2004, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום