על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


אף-111, ג'יימס רוזנקוויסט F-111, James Rosenquist
1964 אוסף פרטי

400X2,875 סנטימטרים

הציור "F-111" של רוזנקוויסט נחשב לציור הפופ הגדול ביותר שנוצר, ולאחד מביטויי אמנות הפופ החשובים ביותר. הציור מהווה סמל לתקופת התיעוש הצבאי שהתרחש בזמן מלחמת וייטנאם, וכמו עבודות נוספות של רוזנקוויסט, הוא מתייחס בבוטות להשלכות השליליות של המלחמה.

באמצעות שילוב וערבוב של דימויים רבים מצליח רוזנקוויסט ליצור בציור זה מערכת סוריאליסטית המעמתת באופן צורם דימויים קשים, כגון מטוס הקרב ,שעל שמו מכונה הציור, ופיטרייה גרעינית, עם דימויים מחיי היומיום של חברת השפע האמריקנית, כמו עוגה, ספגטי, שמשייה וילדה קטנה המייבשת את שערה מתחת למתקן הנראה כראש חץ של טיל.

בציור ישנם רמזים להתפוצצות גרעינית. הדוגמה המובהקת ביותר היא השמשייה המצוירת על רקע עשן הפטרייה ומול הספגטי האדום. החפיפה בין שני הדימויים היא שמייצרת את האמירה המזעזעת לגבי נשק גרעיני.

רוזנקוויסט מצליח להעצים את כוחו של הציור בזכות פעולה מהפכנית - הגדלת הציור המסורתי לגדלים עצומים ותלייתו על כמה קירות של הגלריה, כך שהוא הופך למיצב המכיל את חלל הגלריה עצמו. רוזנקוויסט טוען שגודלו העצום של הציור מטרתו להמחיש את הבזבוז הכלכלי של הכלכלה הצרכנית ולתת לצופה שטף דימויים מנוגדים כביכול ההופכים את האמירה המחאתית לבעלת עוצמה.

ביצירתו הושפע רוזנקוויסט משני גורמים - האקספרסיוניזם המופשט שבראשו ג'קסון פולוק והקולנוע. רוזנקוויסט למד לנצל את ממדי הציור המופשט של פולוק לטובת עבודותיו. ממדי הציור מבלבלים את העין של הצופה, וגורמים לצופה ליצור סיפור אישי המקיים דיאלוג עם הציור. רוזנקוויסט השכיל לצייר את הדימויים (כמו הספגטי למשל) בציור בתקריב, טכניקה המוכרת מעולם הקולנוע.

הציור נמכר בשנת 1983 לאספן פרטי בעבור סכום עתק של שני מיליון דולר. עם זאת חשוב לזכור שהערך הכספי של הציור אינו עולה בקנה אחד עם היומרה למהפכנות האמנותית של רוזנקוויסט ועם המחאה החריפה שביטא מוקדם יחסית נגד מלחמת וייטנאם.

מקורות
פייפר, דיויד (1984), אנציקלופדיה לאמנות ופיסול, כרך ד', הוצאת כתר, ירושלים, עמ' 193.

Castelli, Leo (1994), James Rosenquist the Big Paintings, Rizzoli, New York, pp. 10-15.
Ferrier, Jean Louis (1999) ,Art of the 20th Century, Edition du Chene, Turin, pp. 623, 652.
JAMES ROSENQUIST'S F-111
Rosenquist, James


כתב : פיטר מלץ
תמונת המיצב, מתוך אתר אוניברסיטת Usc
תמונת המיצב, מתוך אתר אוניברסיטת Usc
פרט עם גלגל, מתוך אתר אוניברסיטת Usc
פרט עם גלגל, מתוך אתר אוניברסיטת Usc
פרט עם מנוע מטוס, מתוך אתר אוניברסיטת Usc
פרט עם מנוע מטוס, מתוך אתר אוניברסיטת Usc
פרט עם ספגטי, מתוך אתר אוניברסיטת Usc
פרט עם ספגטי, מתוך אתר אוניברסיטת Usc
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום