על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


המהפכה הפשיסטית באיטליה Fascist Revolution in Italy
1945-1919 איטליה
הפשיזם כהשקפת עולם וכתנועה פוליטית השואפת לכונן משטר של רודנות אנטי-דמוקרטית, נולד באיטליה בשנת 1919, שנה לאחר תום מלחמת העולם הראשונה.

מוסוליני, שייסד את התנועה הפשיסטית, משך אחריו חיילים משוחררים ונוער משכיל ממעמד הבורגנות הזעירה וממעמד הפועלים. מוסוליני ארגן את תומכיו בפלוגות צבאיות, והורה להם לדכא בכוח את המפלגות הסוציאליסטיות והקומוניסטיות.

במאי 1922 הפילו הפשיסטים את השלטון הסוציאליסטי בבולוניה, ובחודש אוגוסט באותה השנה הפילו את השלטון במילנו. קהל תומכיו של מוסוליני רק הלך וגדל וב - 24 באוקטובר 1924 הודיע מוסוליני באספת המונים שנערכה בנאפולי, כי הפשיסטים החליטו לתפוס את השלטון. שישה ימים לאחר מכן נכנסו 40,000 פשיסטים חמושים לרומא, והמלך מינה את מוסוליני לראש ממשלה. כך בעצם החלה המהפכה הפשיסטית באיטליה.

המשטר הפשיסטי התבסס, התחזק ושינה את פני החיים באיטליה. ראשי העיריות לא נבחרו עוד אלא נתמנו על ידי הממשלה, חופש העיתונות בוטל, כל הפקידים שלא היו פשיסטים פוטרו, כל האגודות הסוציאליסטיות התפרקו, וכמותן גם האגודות הקומוניסטיות והרפובליקניות. לממשלה ניתנה האפשרות להכריח את מתנגדיה להתיישב במקומות מסוימים, בהם גם איים קטנים. מנהיגי האופוזיציה ברחו מאיטליה (רובם ברחו לצרפת).

בחודש אפריל 1926 יצא חוק האוסר על שביתות והשבתות, ומשנת 1927 קבע "חוק העבודה" את היחסים בין עובדים למעבידים. נוסדו 22 קורפורציות שנוהלו על ידי הממשלה, ובראשן עמד מוסוליני, הרודן, לבדו. מצב החקלאות והתעשייה השתפר, אך המשבר הכלכלי שפקד את העולם בשנת 1929 פגע גם באיטליה. מוסוליני ניסה להתגבר על המשבר באמצעות ייזום עבודות ציבוריות גדולות וביניהן ייבוש ביצות.

לסדר החדש - הטוטליטרי היו צריכים כל בני העם להיות כפופים, כל העם הוכן למלחמה (גם ילדים קטנים), ועל יד הצבא עמדה המיליציה הפשיסטית ברבבותיה.

מוסוליני בלט מאוד בזירה הפוליטית האירופית. הניגוד החריף בין מוסוליני לבין מעצמות המערב, הביאו אותו להתקרב לגרמניה הנציונל-סוציאליסטית (הנאצית).

בשנת 1943, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, פלשו צבאות בעלות הברית לאיטליה והפילו את שלטון מוסוליני ברומא. מוסוליני הצליח להימלט לצפון איטליה ולכונן שם משטר פשיסטי במשך מספר חודשים, אך בראשית 1945 נתפס על ידי פרטיזנים איטלקים והוצא להורג. כך הקיץ הקץ על הפשיזם האיטלקי, שחולל מהפכה באיטליה.

מקורות
"איטליה", האנציקלופדיה העברית, כללית, יהודית וארץ ישראלית, כרך 2, (תש"י), עמ' 806-714.
ליפשיץ, משה (תשנ"ב). פרקים בתולדות המאה ה-20, חלק ב', אור- עם.

כתבה: מירי כתבן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום