על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


פולר, בקמינסטר ריצ`רד Fuller, Buckminster Richard
1983-1895
עיצוב, אדריכלות, תאוריה
  • עיצוב
  • אדריכלות
  • תאוריה

ריצ'רד בקמינסטר פולר נולד במסצ'וסטס, ארצות הברית. פולר היה פילוסוף מעשי, והוא הציג את רעיונותיו, שנתמכו בהמצאות חדשניות. מטרת חייו הייתה לחזות בעיות אנושיות ולפתור אותן באמצעות טכנולוגיה מתקדמת ושימוש באמצעים מינימליים.

בשנת 1927, כשהיה בן 32, עמד פולר על גדות אגם מישיגן מוכן להטיל את עצמו לתוך המים הקפואים. רגע לפני הכתה בו המחשבה כי למעשה חייו אינם שייכים לו אלא שייכים ליקום. מאותו רגע הוא התמסר לחיפוש אחר התרומה של האדם הפשוט לאנושות.

שנות חייו, על מנת להביא לידי ניצול מרבי של המשאבים הקיימים בבעולם, התנסה פולר במגוון רחב של תחומים, והוכיח שרעיונותיו המהפכניים ומעוררי המחלוקת ניתנים לביצוע.

בין השנים 1935-1932 ייסד פולר את "תאגיד הדימקסיון" שבקונטיקט, ועבד בו כמהנדס ראשי. בתקופה זו הוא עבד על עיצובים משופרים ומפותחים שהיוו את אבני היסוד להמשך פעילותו הרעיונית והמעשית. אחד מהם היה "מכונית הדימקסיון" (1933), רכב בעל שלושה גלגלים שעוצב במיוחד כדי לבצע פעולות כמו: תעופה, נסיעה במים ועוד. את המימון לעיצוב הרכב המשוכלל קיבל פולר מחבר. הוא השתמש במנוע של "פורד V8", שאפשר נסיעה במהירות של מאה ועשרים מייל לשעה. המכונית סיפקה מקומות ישיבה לאחד-עשר איש, וצריכת הדלק שלה הייתה נמוכה מאוד. למרבה הצער, מכונית הדימקסיון לא הגיעה לכדי ייצור המוני מאחר שהייתה מעורבת בתאונה קטלנית. מתוך שלוש המכוניות שיוצרו אחת מוצגת במוזאון המכוניות שבנוודה.

בשנת 1927 פיתח פולר אבטיפוס ל"בית הדימקסיון" - מבנה מעוגל בעל תקרה שטוחה שהיווה פתיח למבנים הגאודזיים שלו. בית הדימקסיון נתלה על מוט; הוא לא בנוי מכמות רבה של חומרים, ומשקלו אינו רב. המוט שעליו הוא תלוי מהווה את התשתית הבסיסית של המבנה. בית הדימקסיון כולל חדר אמבטיה דימקסיון, שעוצב במיוחד על מנת לחסוך במים, בזמן ובאנרגיה: מקלחת המיועדת לרחצה בת עשר דקות במים ממוחזרים שעברו טיהור וסינון מיוחד. כל הצנרת במקלחת נבנתה במפעל, וכל שנותר הוא להרכיבה במקום.

המצאתו המפורסמת והחשובה ביותר של פולר היא הכיפה הגיאודזית - מבנה כיפתי הצומח ישירות מן הקרקע ומורכב ממשולשים מחוברים. הכיפה הגאודזית מסוגלת להקיף מרחב מקסימלי תוך שימוש בכמה שפחות שטח פנים של חומר, היא חזקה מאוד, עלותה נמוכה, ודרושה לבנייתה טכניקה פשוטה וקלה.

בשנת 1953 בנה פולר מבנה עגול מפיברגלס ומפוליאסטר למען חברת פורד למכוניות. שנה מאוחר יותר הוא בנה כיפה נוספת ששימשה כמסעדה; בשנת 1957 בנה בהונולולו כיפה שקצב הקמתה היה מהיר כל כך עד שעשרים ושתיים שעות לאחר הקמתה היא נפתחה לקהל. הכיפה הגאודזית המפורסמת ביותר היא הביתן האמריקני שנבנה בשנת 1967 בתערוכה "אקספו 67" שנערכה במונטריאול.

היום ישנן בעולם אלפי כיפות גיאודזיות הבנויות ממגוון חומרים. אלה הבנויות ממתכת מתפקדות גם כמקלטים ממוגנים באפריקה.

פולר תמך באנרגיה סולרית, לדבריו: "אין משבר אנרגיה אלא משבר בורות". הוא שילב בעיצוביו שימוש באנרגיה סולרית, ובניסוייו השונים הוא הוכיח שהאנושות יכולה לספק מאה אחוז מהאנרגיה שלה.

בשנות חייו הפוריות רשם פולר עשרים וחמישה פטנטים, וכתב עשרים ושמונה ספרים על השקפת עולמו ועל המצאותיו. הוא קיבל ארבעים ושבעה דוקטורטים של כבוד בתחומים אמנות, מדע, הנדסה, אדריכלות ויחסי אנוש, וכן עשרות פרסים.

מקורות

Gossel Peter, Leuthauser Gabriele (2001), Architecture in the Twentieth Century, Taschen, p. 412.
Who Is Buckminster Fuller?
The R. Buckminster Fuller FAQ
Buckminster Fuller


כתבה: גליה כהן

מתוך אתר ויקיפדיה
מכונית הדימקסיון, 1933, מתוך אתר ויקיפדיה
בית הדימקסיון, 1929-1945, מתוך ויקיפדיה
כיפה גאודזית, אקספו 67, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום