על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


הסיאנדה, קלי בן Hacienda
1982 מנצ`סטר, אנגליה

מועדון לילה

מועדון "הסיאנדה" הוקם בתחילת שנות השמונים על ידי אנתוני וילסון ורוב גרטון, ובהתאם לטעמם האישי של השניים. שם המקום לקוח מתוך ספר עלום משנות החמישים - ספר המצב הבינלאומי. "הסיאנדה" בספר הוא שמה של קהילה החיה חיי קומונה אידאליים.

המעצב בן קלי, עיצב את המקום באופן חריג ומנוגד לכל מה שהיה נהוג ומקובל קודם לכן בעיצוב מועדונים. הכניסה למועדון היא מבעד לדלתות ברזל גדולות ומסיביות; החלל הפנימי נתמך בקורות פלדה בצבעים שחור וצהוב. הקורות הן פונקציונליות, חזקות ומעוררות התפעלות בחזותן, היו לקוחות מתוך סרט בדיוני. מתחת לבמת הריקודים הוקם בר המוקדש לצמד ההומוסקסואלים קים פילבי וגאי ברגס, אשר בגדו במולדתם וריגלו למען ברית המועצות. הפוסטרים והעלונים שחולקו במקום הציבו סטנדרטים חדשים בעיצוב מועדונים. כיום הם משמשים פריטים לאספנים.

עיצוב המועדון משרה אווירת שוליים קשה של רחוב או אזור תעשייה נטוש, ויחד עם זאת הוא עשוי למשעי. במובן זה הוא נראה כגרסת שוליים חתרנית לסגנון ההיי-טק שרווח באותה התקופה באדריכלות, בריהוט ובעיצוב פנים של חנויות יוקרה.

העיצוב של המועדון והרעיון שמאחוריו הפכו מושא לחיקוי לאורך זמן רב בקרב המועדונים האחרים. כיום, בראשית האלף השלישי, פלדה, מתכת, זכוכית ועץ הם חלק בלתי נפרד מעיצוב מועדונים ברחבי אירופה.

בשנות פעילותו אירח המועדון הופעות חיות של להקות ומוזיקאים, ביניהם: להקת "הסמיתס", מדונה (1984), אואזיס ועוד. אבל התהילה הגדולה של "הסיאנדה" הגיעה באמצע שנות השמונים, כאשר הושמעה במקום המוזיקה הפופולרית דאז מוזיקת "האוס", אשר השתלבה עם סם האקסטזי. תקליטנים מוכרים ומפורסמים מכל העולם הגיעו למועדון ונגנו בו להמוני אנשים רוקדים.

בתקופה זו התפתחה במנצ'סטר, אשר זכתה לכינוי מאדצ'סטר (madchester), בהשראתו של המועדון, אופנה של כובעים מוזרים ומשונים. המועדון עורר באנשים שמחה וגרם להם להרגיש חלק ממשהו מיוחד.

בשנת 1990 החלה האווירה להשתנות. חבורות הסמים השתלטו על המועדון ואיימו על צוות העובדים ועל הציבור, ובשנת 1991 נפטר בחור צעיר שבילה במקום מהרעלת אקסטזי. מיד לאחר מכן סגרה המשטרה את המועדון, והוא נפתח מחדש בשנת 1992, אך לא באותה תחושה נפלאה כקודם.

סופו של המקום הגיעה זמן קצר לאחר יום הולדתו החמש-עשרה, בשנת 1997. קבוצת בריונים היכתה קשות כמה אנשים שחשדה בהם כי העליבו את הקבוצה שבתוך המועדון. המשטרה הורתה לסגור את המועדון, ולקחה לבעליה את הרישיון.

נראה כי בנוסף לפעילות האלימה שהייתה במקום, בעיות כלכליות וחוסר יעילות ארגוני הם אלה שהביאו לקצו ולסגירתו הסופית של המועדון.

כיום מתכוונת החברה שקנתה את המבנה להופכו לבניין דירות או משרדים.

מקורות

Hacienda History - Manchester After Dark
Acid House Sale - Hacienda's last hurrah
 


כתבה: גליה כהן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום