על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


קונס, ג'ף Koons, Jeff
1955
ציור, פיסול
  • ציור
  • פיסול

פסל וצייר אמריקאי, ואחד האמנים הבולטים והפרובוקטיביים שיצרו מאז אמצע שנות השמונים. בעבודותיו קרא תיגר על תפיסות קונבנציונליות של טעם טוב ורע, שיבש את הגבול בין אמנות גבוהה לבין מה שמכונה אמנות נמוכה וקיטש, הצליח להרחיב את את הגדרת המושג "אמנות" ולזכות בהכרה בינלאומית בזכות עבודות המתייחסות לתרבות הפופ האמריקנית.
ג'ף קונס נולד בשנת 1955 ביורק, פנסילבניה. בין השנים 1976-1972 למד אמנות, תחילה במכון מרילנד, קולג' לאמנות בבולטימור, ולאחר מכן במכון לאמנות בשיקגו, שם היה תלמידו של אמן הפופ אד פסצ'קה (Ed Paschke). בשנת 1976 עבר קונס לניו יורק ועבד כברוקר בוול סטריט.
בתחילת שנות השמונים זכה להכרה בינלאומית כאמן רדיקלי של זרם הניאו-גיאו (Neo-Geo - Neo-Geometric Conceptualism/simulation) זרם שכלל אמנים שונים לחלוטין זה מזה שהביטו בעין אירונית על תהליכי המסחור של האמנות בכלל ושל אמנות הפופ בפרט, וביטאו את ביקורתם באמנות מופשטת או קונספטואלית, או בדרך של חיקוי פרודי.
בעקבות אמני פופ של שנות השישים, החל קונס להתעניין בהשפעות של הצרכנות בעידן המודרני על תרבות ההמונים ועל האמנות. עבודותיו מראשית שנות השמונים חיקו פרסומות וכללו שימוש במוצרים ביתיים, בהם שואבי אבק. דוגמה לכך היא העבודה "שואבי אבק חדשים דלקס שמפו" (1986-1980) המצמידה לשימוש בשואב אבק ערך סימבולי המנציח חיים סטריליים.

ההעתקים המושלמים שעשה קונס למוצרים ביתיים, לפרסומות, לצעצועים ולפסלי קיטש טיפוסיים, הדגישו את הצרכנות כחסרת גבולות, והצביעו על חברה מערבית שמובילים אותה דימויים נרקיסיסטיים וחיפוש אחר מוצרים זוהרים.
קונס הוא אמן הממשיך את המסורת של שימוש ברדי מייד, שהחל בה מרסל דושאן Duchamp) (Marcel. בנוסף לכך, קונס הוא אמן היוצר מתוך התפיסה הקונספטואלית, שבניגוד לגישה המסורתית, המדגישה את הערכים האסתטיים ואת איכויות האומנות ביצירה, מרחיבה את גבולות האמנות ליצירה המתקיימת ברעיון עצמו. דוגמה לעבודה המייצגת תפיסה קונספטואלית היא "שלושה כדורים בשיווי משקל מושלם במכל" (1985) - שלושה כדורי כדורסל הצפים באקווריום המכיל נוזלים.
לצד הגישה הקונספטואלית המאפיינת את עבודותיו, בציוריו של קונס ניתן לזהות דווקא ערכים בעלי אופי מסורתי, למשל השימוש בצבעי שמן ובשיווי משקל צבעוני וקומפוזיציוני. ציוריו שואבים את השראה מציורי רוקוקו ומציורי פופ אמריקניים משנות השישים, בעיקר של ג'יימס רוזנקוויסט
(James Rosenquist). לציוריו אופי קולאז'י, והם שופעים דימויים הלקוחים מהאנימציה ומהפרסום האמריקניים.דוגמה לכך היא הציור "עמודים כחולים" (2000).

בסוף שנות השמונים החל קונס לחקור את גבולות הטעם הטוב של הציבור הרחב. שאיפתו היתה לאתגר את תפיסות הטעם הטוב והרע הקונבנציונליים, המבוססים על מעמדות חברתיים, ולהרחיב את גבולות הגדרת האמנות. הדרך להצלחה היתה יצירת עבודות שנויות במחלוקת. דוגמה לכך היא העבודה"אילונה למעלה"
(1991) השייכת לסדרת עבודות שבהן הצטלם עם אשתו דאז אילונה סטאלר, הידועה כצ'יצולינה (שחקנית פורנו), בפוזיציות פורנוגרפיות, והפך את הצילומים לציורים, להדפסים ולפסלים.
כחלק ממחקר גבולות הטעם הטוב הצליח קונס לטשטש בין גבולות הבנאלי וה קיטש לבין אמנות נאצלת. בדומה לג'ספר ג'ונס ולאנדי וורהול (Andy Warhol) הוא מרבה לעשות זאת בדרך של הפיכת מוצרים יום-יומיים לאובייקטים יוקרתיים. כך למשל, הוא הפך בלונים פופולריים (בצורות הלקוחות מאנימציה אמריקנית) לפסלי מתכת. במבט ראשון נראים הבלונים למתבונן פשוטים, אך לאחר הגילוי, הופכת אותם ההכרה בחומר המתכתי לבעלי ערך רב יותר. עבודה מפורסמת ברוח זו היא"ארנב" (1986).
קונס הוא אמן אמריקאי החוגג ומבקר בו זמנית את הדקדנס של תרבות הפופ האמריקנית, והופך את הבנאלי לדרמתי. בשנים האחרונות מייצר קונס את עבודותיו בסדרות. הוא אמנם נהנה מהצלחה כלכלית גדולה, אך בה בעת נשאר נאמן לאמנותו המטפלת בצרכנות, בשעתוק ובתרבות ההמונים. דוגמה לכך היא העבודה "כלבלב"
(Puppy) (1998) - אגרטל בצורת כלבלב. גם בימינו השפעתו על דור שלם של אמנים אינה שנוי במחלוקת, והפופולריות שלו חובקת עולם.

מקורות

Muthesius, Angelika (1991), Jeff Koons, Taschen, pp.167- 184
Dr. Rolf, Breuer (2000), Easyfun Ethereal - Jeff Koons, Cantz, pp.27-46
Schnedier, Eckhard (2000), Jeff Koons, Kunsthaus Bregenz, pp.87-91
Caldwell, John (1993), Jeff Koons, Interprint, pp. 136-156
http://www.eyestorm.com/artist/Jeff_Koons_biography.aspx
http://www.tate.org.uk/servlet/ArtistWorks...
http://www.moma.org/education/openends/guide/overview/12koons.html
http://www.pitoresco.com.br/espelho/destaques/pinacoteca/modernismo.htm
http://www.guggenheimcollection.org/site/artist_works_73A_0.html
http://www.jahsoic.com/JeffKoons.html
http://www.art-of-this-century.com/koons/koons.htm


כתב: פיטר מלץ

מתוך אתר ויקיפדיה
בלוני פרחי צבעוני, 1995 - 2004, מוזיאון הגוגנהיים, בילבאו, מתוך אתר ויקיפדיה
מכונית bmw מעוצבת על ידי קונס, מתוך אתר ויקיפדיה
כלבלב מפרחים, 1992 מוזיאון גוגנהיים בבילבאו, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום