על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


פסל קינטי מפזר אור, מוהולי-נאג'י, לסלו Light-Space Modulator, Moholy-Nagy, Laszlo
1930-1922 מרכז פומפידו, פריז

פלדה, כרום, זכוכית ופלסטיק

ליצירה זו חשיבות גדולה בין היצירות העוסקות בחקר התנועה והאור. במהלך שנות יצירתה היא זכתה לכינויים רבים: "מכונת האור", "רקוויזיט של אור", "מדחף האור", ו"מודולטור של אור וחלל", כינויים המעידים על תכניה המרכזיים - אפקטים והשלכות של אנרגיה, של תנועה ושל אור. יצירה זו אוצרת בתוכה בעת ובעונה אחת עוצמה רבה ופשטות.

היצירה עשויה אלומיניום ומשטחי כרום המצופים פלטינה המונעים על ידי מנוע חשמלי. 
האמן תכנן גם את אופן הצגתה - בחדר חשוך, מואר בזרקורים הממוקמים באופן מדויק, ומקרינים לסירוגין אלומות אור על החלקים הנעים. אלומות האור יוצרות מגוון של שקיפויות וצלליות המתקבלות מן האלמנטים השונים של הפסל הנע. היצירה חוקרת הן את תגובת החומרים השונים לאור והן ואת תגובת האור ליצירה עצמה. היצירה הממוקמת בחדר החשוך מאירה את סביבתה וממחישה את יכולתו של האור לעצב חלל וזמן. אלמנט חדשני נוסף המייחד יצירה זו הנו עיצוב רב-תחומי - בחומר, באור ובתנועה. כמו כן, הצופה הוא חלק מן היצירה שכן הוא יכול להפעיל אותה ולהשפיע על צורותיה. האמן, בתארו את היצירה, מבליט את פעולת הגומלין בין חומרים שקופים ואטומים למחצה, ובין האור לתנועה. מוהלי-נאג' נפעם מן האפקט שיוצרת המכונה; הוא מתייחס לתהליך היצירה כאל ניסוי אינטלקטואלי-מדעי, וליצירה עצמה כאל "קסם" שלו חיים משל עצמו.

מוהולי-נאג' מתייחס ליצירה אף כאל "מופע אור ותנועה". זוהי התייחסות בין תחומית המקדימה את אמנות המיצג, שהתפתחה בשנות השבעים המאוחרות. כתלמיד הבאוהאוס, שואף מוהולי-נאג' לשלב בין האמנויות וליצור בעזרת טכנולוגיות ומיכון המעצבים את סביבת האדם המודרני.

בהיותו חלק מן התנועה הקונסטרוקטוביסטית בשנות השלושים, שואף מוהולי-נאג' למזג בין חומרים שונים ולארגן מחדש את תחומי האמנות השונים. שאיפות אלה באות לידי ביטוי באופן המובהק ביותר ביצירה חדשנית ומעניינת זו. המשך לחקר האנרגיה, התנועה והאור ניתן לראות גם ביצירות האמנות הקינטית ואמנות האור בשנות השישים, כגון זו של ניקולס שופר.

מידע נוסף על מוהולי נאג' ויצירתו ראה באתר הבית של האמן

מקורות
אמנות בעידן הטכנולוגי, יחידות 5,6, האוניברסיטה הפתוחה רמת אביב, 1982.
פייפר, דיוויד ע', אנציקלופדיה לאמנות הציור והפיסול, תולדות הציור והפיסול - אופקים חדשים, כתר ירושלים, כרך ג'.

Cambridge Introduction to the History of Art, "The Twentieth Century", 7' Cambridge University press, 1981.
Janson, H.W. (1977), History of Art, Thames & Hudson, London.


 כתבה: אורלי דושי

תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום