על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


משחק נוגה, סלבדור דאלי Lugubrious Game
1929 קלוד הרסיינט, פריז, צרפת

שמן וקולא`ז על עץ, 30.3X44.4

תמונה זו היא בין התמונות הסוריאליסטיות הראשונות שצייר סלבדור דאלי. האמן מתאר מציאות דמיונית המבטאת את עולם הזיותיו הפרנואידיות. ההזיות והפחדים סובבים סביב עולם המין. בתמונה משתקפים פחדיו של דאלי מפני סירוס, מן המין הנקבי ומהאקט המיני בכלל.

ציור החפצים והדימויים הוא ריאליסטי. בעזרת טכניקת הציור הריאליסטי שואף סלבדור דאלי להעלות על הבד עולם דימויים וחזיונות מציאותי ככל הניתן, כמו עולם התופעות הממשיות.

ביצירה זו ניכרת השפעתו של זיגמונד פרויד (Siegmund Freud). על פי פרויד, באמצעות החלום אפשר להתחבר לתת-מודע. בציור זה, על ידי תיאור של מציאות חלומית פנטסטית, מנסה דאלי להעלות את התת-מודע שלו עצמו. השפעתו של פרויד באה לידי ביטוי גם בשימוש הרב שעושה דאלי בסמלים ממילון המונחים של פרויד, כפי שבאו לידי ביטוי בספרו משנת 1900 פשר החלומות.

הציור, כאמור, מתאר באמצעות סמלים אקט של סירוס - מקורו ותוצאותיו. אקט הסירוס מופיע בדמות שאפה ניתק לשניים באזור החלציים. רגלי הדמות נמצאות במרכז המדרגות, והתנועה פונה כלפי מעלה, למרכז הציור, שבו מצויר הראש. הראש מופיע במקביל לאופק ומתבונן כלפי מטה כאילו היה שרוי בעיצומו של חלום. ראש זה הוא ראשו של האמן. באזור פיו נראה גמל שלמה; בטבע נאכל חרק זה על ידי הנקבה מיד לאחר ההזדווגות. השימוש בגמל שלמה מסמל את פחדיו של דאלי מההזדווגות.

מעל לראש מופיעים עצמים וחפצים המרחפים בתנועה מעגלית, והם מסמלים את מיניותם של הגבר ושל האישה. על פי פרויד עצמים "מוארכים וקשים" הם סמל לגבר, ואילו עצמים "מכילים ורכים" הם סמל לאישה. בחלומות ניתן לראות סמלים לאיבר המין הזכרי: מטרייה, אצבע זקורה, וכן חיות בעלות זנב ,סנאי לדוגמה. הסמלים הנשיים המופיעים בציור הם קונכיות, חלזונות, פי טבעת, כובעים.

העונש והבושה מוצגים בשתי הדמויות שבתחתית התמונה: אחורי מכנסיו של האיש המזוקן מגואלים בצואה; האיש הצעיר המסתיר את פניו שנפגעו וידו מושטת קדימה, מחזיקה אבר מין זכרי נוטף דם.

פסל האישה בצדה השמאלי של התמונה מייצג האנשה של הסירוס. הסירוס בציור זה מוצג כדמות נשית, הנחשבת כמקור הסירוס ומקור הפחדים. ידה האחת של הדמות היא יד ענקית הפשוטה לפנים, ואילו ידה השנייה מסתירה את פניה. לידה ניצב עלם כושי (על פי פרויד - מסמל תאוות מדוכאות) המושיט לה אבר מין מאובן.

הדימויים המפורשים של מין, אברי מין וצואה שבתמונה, עוררו מחלוקת בקבוצה הסוריאליסטית בשל בוטותם וגסותם. לעומת זאת, כנגד הביקורת טען דאלי שאם הסוראליסטים מתעניינים בדרכי פעולתו המופלאות של תת המודע, עליהם לקבל גם את הדברים הדוחים והמגעילים, ללא מנגנוני ביקורת וללא מעצורים מוסריים מתחסדים.

מקורות
אמנות בעידן הטכנולוגי, יחידה 01, הוצאה לאור של האוניברסיטה הפתוחה, ת"א, 1982.
יוז, רוברט (1980), הלם החדש, עם עובד, תל אביב.

Robert, Deschanes, Gilles, Neret (1993), Dali ,The Painting, Vol 1, Taschen, Germany.

כתב: נתנאל שי

משחק נוגה, מתוך אתר photobucket
משחק נוגה, מתוך אתר photobucket
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום