על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מרקסיזם יביא מרפא לחולה, פרידה קאלו Marxism Will Give Health to the Sick, Frida Kahlo
1954 מוזאון פרידה קאלו, מקסיקו סיטי

30X24 סנטימטר, שמן על מזניט

יצירה זו היא דוגמה לאמנות פוליטית, מצוירת בסגנון סוריאליסטי. במרכז היצירה דיוקן עצמי של האמנית בגודל מלא. פרידה קאלו (1954-1907) עומדת לבושה בחצאית עממית מקסיקנית ובמחוך אורתופדי. זוג כפות ידיים ענקיות תומכות בה ברכות. האמנית עומדת יציבה ולא נזקקת יותר לקביים המוטלים בצדי גופה. ביד שמאל היא מחזיקה ספר אדום. ראשו של מארקס נראה בצד שמאל מעל האמנית. מהראש אל הפינה השמאלית העליונה של הציור נמשכת יד איתנה ובאגרופה צווארו של ייצור כלאיים המסמל את ארצות הברית. ראשו של היצור הוא ראש גבר מזוקן בכובע צבוע בצבעים ובדגמים של דגל ארצות הברית. זהו "דוד סם" - הצגה קריקטוריסטית של הקפיטליזם האמריקאי. גופו הוא גוף נשר - ציפור המייצגת את המשטר הרפובליקני. בחלק העליון הימני של הציור מוצגת יונה לבנה פורסת כנפיים ומתחתיה כדור הארץ. יד אחרת של מארקס חונקת את הדמות שמייצגת את הקפיטליזם האמריקני - האויב הגדול של המהפכה הקומוניסטית. יונת שלום מעל כדור הארץ מייצגת שלום שישרור בכל העולם אחרי הניצחון של המהפכה הקומוניסטית. 

קאלו ציירה דיוקן זה כשנה לפני התאבדותה, בהיותה בת 46. בגיל 18 היא נפגעה בתאונת דרכים. היא עברה 32 ניתוחים אך מעולם לא התגברה על פציעותיה. בשנים שלפני מותה היא אפילו נאלצה להשתמש דרך קבע במחוך האורתופדי ורגלה נכרתה. כדי להקל את הסבל היא התמכרה לאלכוהול ולסמים. ההתמכרות השפיעה על הסגנון שלה: ב"מרקסיזם יביא מרפא לחולה" סגנונה מרושל ומשיכות המכחול רחבות וזאת בשונה מסגנונה שלפני ההתמכרות שבו ניכרים דיוק והקפדה על הפרטים.

כל חייה הייתה האמנית פעילה מאוד מבחינה פוליטית. עוד בימי נעוריה היא הייתה קומוניסטית. אך בשנים האחרונות לחייה הפך עבורה הקומוניזם לסוג של דת וסייע לה להתגבר על הסבל היום-יומי שלה. תמונות של מארקס, אנגלס, לנין, סטאלין ומאו טסה טונג - הוגים ואישים קומוניסטים, היו תלויות מעל מיטתה. היא הביעה חוסר שביעות רצון מכך שנושאי ציוריה (רובם דיוקנאות עצמיים) הם אישיים מדי, עוסקים בכאביה ובאהבתה, ואינם מספיק פוליטיים. ביומנה היא כתבה: "אני מאוד מודאגת בקשר לאמנות שלי. הכי חשוב להפוך אותה למשהו שימושי (...) בעבור המפלגה. אני צריכה להיאבק בכל כוחי (...) כדי שבריאותי תאפשר לי (...) לעזור למהפכה. זאת הסיבה היחידה לחיות".

היצירה "המרקסיזם יביא מרפא לחולה" היא כנראה אחד הניסיונות להפוך את אמנותה לפוליטית יותר, לשרת את רעיונות המהפכה ובכך לזרז את מימושה. ביצירה זו דרך ההתעסקות בכאב ובריפוי שלה היא מדברת על סבל וגאולה של כל בני המעמד הנמוך. הלבוש שלה - החצאית העממית והמחוך - הופכים אותה לסמל של כל העניים. היא מחזיקה ביד ספר אדום - המניפסט הקומוניסטי של מארקס (בדרך דומה המדונות ביצירות רנסנסיות מוצגות כשהן מחזיקות ספר תפילה, אך הפעם האמונה התחלפה: המרקסיזם במקום הנצרות). פניו של מארקס מופיעות בשמים כמו פני אלוהים. הידיים הגדולות והאדמדמות מאפשרות לאמנית להניח את הקביים, להשתחרר מסבלה, ובדמותה לשחרר את כל הסובלים והמקופחים.

מקורות

Akiama, A. and others (1996),The Dictionary of the Art History, Grove, New York, v.17
Herrera, H. (1993), Frida Kahlo: The Paintings, Harper Perennial, New York.


כתבה: אלה טל
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום