על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


בית שרודר, חריט תומס ריטוולד Schroder house, Gerrit Rietveld
1924 אוטרכט, הולנד

בית מגורים

בית שרודר ממוקם לצד בתים רגילים בפינתו של רחוב בפרברי העיר אוטרכט שבהולנד. במבט ראשון יוצרת נוכחותו של הבניין בסביבה השגרתית הפתעה מסוימת, אך התבוננות מעמיקה יותר חושפת את ייחודו ואת חשיבותו של המבנה. בית שרודר הוא ציון דרך משמעותי בהתפתחות המודרניזם.

בשנת 1924 פנתה גברת רטוס שרודר למעצב חריט ריטוולט בבקשה לעצב בית מגורים בעל איכויות מרחביות גמישות. שרודר הבינה שבית מגורים יכול להיות יותר ממבנה פונקציונלי אם הוא מעוצב כהלכה. ריטוולט ראה את הפוטציאל בפרויקט לעיצוב בית שיהפוך לאב-טיפוס בעיצוב אדריכלות עתידי.

מושגיו הצורניים של ריטוולט היו הבסיס העיצובי המרכזי במבנה. שרודר העריכה את רעיונותיו ואת שאיפותיו העיצוביות של ריטוולט ותרמה רבות בהצעות אישיות משלה אשר עזרו לריטוולט בביצוע הפרויקט.

עיצוב הבניין מבוסס על עקרונות הציור הנאופלסטיים של הצייר פייט מונדריאן, ומייצג בנאמנות את תפיסת העולם העיצובית של תנועת הדה- סטיל. חזית הבית הפכה עם השנים לאייקון של המודרניזם. הבית בנוי ממשטחים ומקווים שבורים במאונך ובמאוזן. עמודים, קירות ורצפות אינם מסתיימים בפינות ובמפגשים אלא ממשיכים הלאה לעבר חללים פתוחים.

החלקים השונים המרכיבים את המבנה מודגשים על ידי צבעוניות המזוהה עם הדה-סטיל, צבעוניות ראשונית בסיסית - אדום, כחול, צהוב, שחור, לבן: פריטים בבניין המונחים באופן אופקי צבועים באדום, פריטים המונחים במאונך צבועים בצהוב ופריטי מעבר צבועים בכחול.

היחס בין הקווים לבין משטחי הצבע נשען רבות על גאומטריה ומתמטיקה. למרות זאת הרגיש ריטוולט שעיצוב המבנה מתיר גמישות למעבר בין החללים וגמישות בדרך השימוש בהם הוא נמנע ממיזוג כללי או מטשטוש בין חלקי המבנה. תחשות החופש נובעת מהימנעות ממערכת נוקשה של צורות וגדלים בחדרים השונים בבית.

מקורות

Gossel, Peter, Leuthauser, Gabriele (2001), Architecture in the 20th, Taschen, pp. 142-143.
Rietveld schroeder house
Schroder House - Gerrit Rietveld - Great Buildings Online
THE SCHRODER HOUSE
SCHRODER HOUSE BY RIETVELD 1924 UTRECHT


כתבה: גליה כהן

בית שרודר, 1924, מתוך אתר lang-8
בית שרודר, 1924, מתוך אתר lang-8
בית שרודר, רישום, מתוך אתר jbdesign
בית שרודר, רישום, מתוך אתר jbdesign
בית שרודר, פנים, מתוך אתר telegraph
בית שרודר, פנים, מתוך אתר telegraph
בית שרודר, פנים עם כיסא אדום, כחול של רייטוואלד, מתוך אתר the-artfile
בית שרודר, פנים עם כיסא אדום, כחול של רייטוואלד, מתוך אתר the-artfile
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום