על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


סוטסאס, אטורה Sottsass, Ettore
1917
עיצוב
  • עיצוב

עיקר חשיבותו של אטורה סוטצאס טמונה בתעוזתו. הוא חולל מהפכה תפיסתית בעיצוב בתחילת שנות השמונים במיוחד בהנהגת קבוצת "ממפיס" והיה לאחד המובילים בעיצוב פוסטמודרני. הוא מעצב פעיל ופורה שלא חשש מנגיעה בתחומים שונים.

סוטצאס נולד באינסברוק ולמד אדריכלות בטורינו. עד שנת 1939 היה פעיל בתחומי הציור, הקרמיקה, האדריכלות ובעיצוב תעשייתי.

את דרכו הוא החל במשרד של פאגאנו, ובשנת 1947 הקים סטודיו עצמאי. בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה היה פעיל בשיקום הערים שנהרסו בזמן המלחמה. בשנת 1958 החל לעבוד בחברת "אוליבטי" כיועץ עיצוב. הוא עיצב חלק מהמוצרים המוכרים ביותר של חברת "אוליבטי": את המחשבון (1963) "Logos 27" ואת מכונת הכתיבה (1969) "Valentine" שהיא מכונת כתיבה ניידת הנשלפת מתוך מארז פלסטי אדום, מכונת כתיבה זו הייתה בין הראשונות שהיה נוח לנוע איתה. מבקרי עיצוב טענו שאינה מתאימה לשימוש משרדי, והתלוצצו על כך שהיא מתאימה למשוררים היושבים תחת עץ. המוטיבציה ליצירת מכונה נוחה ומושכת יותר נבעה מהרצון להפוך את מקום העבודה לנעים יותר. הפרויקט המרשים ביותר שביצע בחברת "אוליבטי" היה עיצוב חדר המחשבים (1958) "Elea 9003". על עיצוב זה זכה בשנת 1959 בפרס האיטלקי לעיצוב.

בתחילת שנות השישים נסע סוטסאס לטיול במזרח הרחוק, ושב משם חולה מאוד. בשובו החל ליצור כלים קרמיים.

במהלך שנות השישים והשבעים, הפך סוטסאס חבר בתנועת העיצוב הרדיקלי "אלכימיה". בסוף שנות השבעים, ביחד עם המעצבים אנדריאה בראנזי, גאטיאנו פסקה ומנדיני הקים את הקבוצה "כלים גלובליים" שעסקה בדיון על אודות שינוי תפיסת העיצוב. אך השינוי האמיתי חל רק בשנת 1981 כשייסד את קבוצת "ממפיס". עיצוביו הנועזים מבחינת הצבעים והצורה היוו נקודת מפנה בעיצוב הבינלאומי. דוגמה לעבודה של סוטסאס מתקופה זו היא ארון הספרים "קרלטון" (Carlton, 1981). ארון זה יוצא דופן בצורתו. הוא מורכב ממדפים צבעוניים המוטים בזוויות היוצרות צורה חדשה לארון.

כמעצב הפוסטמודרני הבולט ביותר בשנות השמונים, הוכיח סוטסאס שיש להתנתק מהשמרנות הרציונליסטית של העיצוב המודרניסטי לטובת יצירת שפה עיצובית חדשה הנוגעת לחופש הבעתי ובעיקר לרגש.

בשנות התשעים שב סוטסאס אל האדריכלות, ופנה לצורות ארכאיות ושימוש בחומרים קלסיים.

מקורות

Fiell, Charlotte and Peter(2000), Industrial Design A-Z, Taschen, Italy, p. 486
Bornsen Nina (1994), Italian Design, Taschen, p. 169.
Design Addict


כתב : פיטר מלץ

 

סוטסאס אטורה, מתוך אתר New-York Times
מכונת הכתיבה "Valentine", 1969, מתוך אתר ויקיפדיה
חדר המחשבים "Elea 9003", 1958, מתוך אתר blog
ארון ספרים קרלטון, 1981, Carlton bookcase, designer: Ettore Sottsass, year: 1981, courtesy: Memphis srl.
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום