על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מזח לולייני, רוברט סמיתסון Spiral Jetty, Robert Smithson
1970 אגם המלח הגדול, יוטה, ארה``ב
 5X500 מטר, בוץ, גבישי מלח, סלעים, מים
"מזח לולייני" היא דוגמה לאמנות אדמה: ספירלה ענקית שתחילתה בחוף בולטת מתוך מי האגם האדמדמים. סמיתסון רצה לבטא רעיון אנטרופי: נטייתן של מערכות להתארגן ולהתגבש וכך לקבל צורות חדשות.

הרעיון עלה במוחו של סמיתסון בעקבות קריאה על אגמי מלח בבוליביה שבהם צבע המים הוא אדמדם בגלל סוג של מיקרואורגניזמים הגדלים שם. האמן החל לחפש אחר אגם כזה בארצות הברית שבה הוא מתגורר. המחשבה על אגם המלח קדמה ליצירת הצורה הספירלית. הצבע האדום מסמל דם, שהוא בעבור סמיתסון - מקור ותחילת החיים. המים ה"מתים" (מלוחים, כמו בים המלח) נראים כמבעבעים בגלל תנועת האצות האדומות, ומהן מתחילים חיים (דם). האמן גורם לנו לחשוב על תחילת החיים עלי אדמות: מה גרם לכך? כיצד במים שוממים, "מתים", החלו מופיעים לפני מיליוני שנים חיים?

תחילה חשב סמיתסון לבנות במים אי, רק אחרי שביקר במקום החליט על הצורה הספירלית. הרעיון של אי המופיע בתוך מים דמויי דם מדגיש את עניין ההתחלה, הלידה: אולי כך נראתה היבשה הראשונה שאליה עלו היצורים הקדמוניים מתוך המים לפני מיליוני שנים? הרעיון המאוחר יותר - יבשה בצורת ספירלה - המחיש את רעיון ההתחלה עוד יותר: צורה של ספירלה מסמלת התחלה בתרבויות שונות (אולי בגלל תנוחת העובר?). ניתן לראות ב"מזח לולייני" תנועה שמתחילה בתוך מי האגם ומתפתחת, מובילה אל היבשה.

הספירלה הענקית, שנבנתה בהיקף של 6,500 טון, מזכירה מפעלים מונומנטליים אחרים שהם מעשה ידי אדם: הפירמידות או מבני הדולמנים הפרה-היסטוריים, המסמלים את כיבוש הטבע על ידי האדם. למעשה היצירה השלמה נשמרה רק בתצלומים ובסרט וידאו שתיעד את תהליך היצירה. עם הזמן עלו המים באגם (האמן לא ציפה לכך) והתחיל התהליך הטבעי האין סופי של הרס ויצירה חדשה. לאור תהליך אין סופי זה ניתן לראות בספירלה לא רק סימן ללידה ולהתחלה אלא גם להפך, למוות. המבקר במקום יורד מהחוף אל תוך האגם, עוקב אחר הסיבובים, ובסופו של דבר מגיע אל הקצה, שהוא ללא מוצא. ניתן "לקרוא" את הספירלה כסימן שאלה ענקי: מה יהיה סופו של המין האנושי? האם מצפה לאנושות חזרה אל תוך המים, מקור החיים והמוות?

מקורות
הדס, נ' (1996), עיונים באומנות המאה העשרים, המרכז לחינוך הטכנולוגי, חולון.

Hobbs, R. (1981), Robert Smithson: Sculpture, Cornell University Press, London, pp. 191-197


כתבה: אלה טל
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום