על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מפקד משטרה וייטנאמי מוציא להורג ברחוב שבוי וייטקונג, אדי אדמס Street Execution of a Viet Cong Prisoner, Eddie Adams
1968 סייגון, ויאטנאם
צילום של צלם העיתונות אדי אדמס (Eddie Adams). שנה לאחר מכן (1969) הוא זכה בפוליצר, פרס העיתונות היוקרתי בגין פרסום זה. בעבור אמריקנים רבים סימל צילום זה את האלימות הקיצונית וחוסר התוחלת של מלחמת וייטנאם.

בצילום מוצג קצין המשטרה הדרום-וייאטנאמי קולונל נוגיין נגוק לואן (Nguyen Ngoc Loan) מוציא להורג ברחוב חייל כפות של מחתרת המורדים הצפון וייטנאמית, הווייטקונג, בשם ואן לם (Van Lem). האירוע התרחש באחד בפברואר 1968 לעיני אדי אדמס העיתונות וצלם טלוויזיה של רשת NBC  בשם וו סו (Vo Suu), שתיעד את המתרחש בסרטון.  

הצילום מציג רגע במציאות שבו קצין משטרה וייטנאמי מכוון את אקדחו אל ראשו של נער מקומי צעיר. חזותו של הנער אינה מסגירה כל שיוך פוליטי או צבאי. הנער פונה אל עבר הצופה, ידיו קשורות מאחורי גבו ופניו מביעות פחד רב. הקצין ניצב בפרופיל ופניו אינן מסגירות רגש אנושי. הסצנה מתרחשת ברחוב עירוני כמעט ריק.  

האירוע התרחש במהלך מהומות רחוב בסייגון, שבהן תקפו הווייטקונג חיילים ואזרחים ברחובות. אדמס, שמאוחר יותר הפך לחברו של הקולונל לואן, הסביר כי האסיר המוצא להורג השתתף מוקדם יותר ברצח קצין צבא דרום-וייטנאמי יחד עם אשתו וששת ילדיהם בביתם.

למרות ההסבר, הפך צילום זה לסמלם של מתנגדי המלחמה, והעמיד בסימן שאלה את תפקיד האמריקנים בסכסוך, את תפקיד העיתונות במלחמה, ויותר מכול, חשף את טבעו האכזרי והאלים של האדם בעיתות משבר. למרות שלא זו הייתה הכוונה, הפך הצילום את היוצרות והציג את חיילי הווייטקונג כקורבנות של עריצות צבאית חסרת לב. הנער בצילום מעורר אהדה ורחמים, בעוד הקצין, המזוהה עם הכוחות שבהן תמכה ארצות הברית, נראה אכזרי וחסר רגש. מעבר לכך, הצילום מציג שתי דמויות וייטנאמיות, ובכך מחזק את התחושה כי העימות בווייטנאם הוא עניין פנימי, והנוכחות האמריקנית מיותרת.

מקורות וקישורים
אתר הבית של האמן
אתר danielyeow
אתר motherboard
אתר ויקיפדיה

כתב: נעם טופלברג

מפקד משטרה וייטנאמי מוציא להורג ברחוב שבוי וייטקונג, 1968, מתוך אתר artnet
מפקד משטרה וייטנאמי מוציא להורג ברחוב שבוי וייטקונג, 1968, מתוך אתר artnet
וו סו, מפקד משטרה וייטנאמי מוציא להורג ברחוב שבוי וייטקונג, סרטון וידאו, 1968, מתוך אתר Google Video
וו סו, מפקד משטרה וייטנאמי מוציא להורג ברחוב שבוי וייטקונג, סרטון וידאו, 1968, מתוך אתר Google Video
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום