על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מלחמת העולם השנייה Second World War
1945-1939 בינלאומי

מלחמה זו שהיקפה עולמי החלה ב-1 בספטמבר 1939 עם פלישת גרמניה הנאצית לפולין והסתיימה ב-2 בספטמבר 1945 עם כניעתה ללא תנאי של יפן. במלחמת העולם השנייה השתתפו 25 מדינות שנחלקו לשני מחנות גדולים:
מחנה "בעלות הברית" - בראשות בריטניה, צרפת, ברית המועצות וארצות הברית.
מחנה "מדינות הציר" - גרמניה, איטליה ויפן.

הרקע והגורמים למלחמה
הרקע לפרוץ המלחמה אדירת הממדים היה מורכב, אולם בלטו בו מספר מניעים:

המניע המרכזי למלחמה היה שאיפות ההתפשטות של שלושת מעצמות הציר: גרמניה ביקשה להיות המעצמה הגדולה ביבשת אירופה; איטליה שאפה להגמוניה בים התיכון; ויפן שאפה להגמוניה במזרח הרחוק.

בנוסף, בשנת 1929 התמוטטה הבורסה בניו יורק והדבר גרם למשבר בכלכלה העולמית, לאינפלציה ולאבטלה. האבטלה הממושכת ורחבת ההיקף חיזקה זרמים פוליטיים קיצוניים, וגרמה לעליית משטרי רודנות שנתנו צידוק רעיוני לשימוש בכוח למטרות התפשטות. כך קמו תנועות פוליטיות קיצוניות כגון: הפשיזם באיטליה והנאציזם בגרמניה.

המדינות שנפגעו מהמשבר הכלכלי ניסו לפתור את בעיותיהן בדרכים שונות. גרמניה ויפן הקימו תעשייה צבאית ענפה וטיפחו שאיפות לגדול ולהתפשט. גרמניה, שיצאה מובסת ממלחמת העולם הראשונה, הייתה תאבת נקם. ההסדרים שלאחר מלחמת העולם הראשונה הביאו לאי-שקט גם בשאר אזורי אירופה, בעיקר במרכזה ובמזרחה.

גורמים ישירים לפרוץ המלחמה
שורת פלישות וסיפוחים של מדינות הציר, ותגובתן של בעלות הברית גרמו למלחמה באופן ישיר. עוד בשנת 1935 ביטל היטלר את ההגבלות הצבאיות של חוזה ורסאי שנחתמו בתום מלחמת העולם הראשונה. במרס 1936 הוא שלח כוחות צבא לחבל הרינוס, ובמרס 1938 הוא סיפח את אוסטריה. גרמניה, איטליה ויפן ניצלו את מדיניות הפייסנות שנקטו בריטניה וארצות הברית שלא רצו בהישנותה של מלחמה ונהגו בתוקפנות. אולם כשסיפח היטלר את בוהמיה ומוראביה, שם קץ לצ'כוסלובקיה, סיפח את ממל ואיטליה וכבש את אלבניה - הגיעה לקצה המדיניות הפייסנית של בריטניה. ב-1 בספטמבר 1939 פלשה גרמניה לפולין; על מעשה זה לא יכלו בריטניה וצרפת לעבור בשתיקה, והכריזו מלחמה על גרמניה.

מהלך המלחמה
פולין נכבשה בתוך 27 ימים. באפריל 1940 פתחה גרמניה במבצע משולב של כוחות ים, אוויר ויבשה לכיבוש ארצות סקנדינביה. דנמרק נכנעה, ונורווגיה נכבשה והוצב בה ראש ממשלה פרו-נאצי. במאי 1940 התקיפו הגרמנים את בלגיה, הולנד ולוקסמבורג, ושלוש המדינות נכנעו בזו אחר זו.

ביוני 1940 תקפו הגרמנים את צרפת וכבשו אותה. כדי להחצין ולפאר את ניצחונם הם נכנסו לפריז דרך "שער הניצחון" במצעד צבאי מרשים.

באותו חודש הכריזה איטליה מלחמה על צרפת, וצבאה פלש לדרום צרפת.

לאחר כיבוש צרפת פנו הכוחות הגרמניים לעבר בריטניה ופתחו בהפצצות כבדות שכוונו למטרות אזרחיות בלונדון ובערים נוספות באנגליה. האנגלים עמדו מול ההתקפות בגבורה וסיכלו את ניסיון הגרמנים להשתלט עליהם.

מאוקטובר 1940 ועד מאי 1941 הפנו הגרמנים ועמם האיטלקים את מרב מאמציהם המלחמתיים לעבר רומניה, יוון, יוגוסלביה וכרתים.

ב-22 ביוני 1941 נפתח מבצע "ברברוסה" לכיבוש ברית המועצות. התקדמות הגרמנים הייתה מהירה; הם כבשו את כל המדינות הבלטיות, התקרבו כדילמרחק של 120 ק"מ ממוסקבה אך לא עלה בידם לכבוש אותה. בנובמבר 1941 בראשית החורף הרוסי הקשה, פתחו הרוסים במתקפת נגד. הגרמנים, שלא היו מצוידים ולבושים כראוי, נאלצו לסגת. ביוני 1942 פתחו הגרמנים במתקפה חדשה בדרום על מנת לכבוש את חבל הקווקז ואת סטאלינגרד. בפברואר 1943 נכנע הצבא הגרמני לכוח הרוסי, ומשלב זה ועד סוף המלחמה וכניעתה הסופית של גרמניה, תקפה אותה רוסיה ללא הרף.

מעורבות ארצות הברית במלחמה
ארצות הברית עמדה לצדן של בעלות הברית מתחילת המלחמה, אך בשל התערבותה בענייני המזרח הרחוק ובמלחמת סין-יפן נוצר מתח בינה לבין יפן. ב-7 בדצמבר 1941 תקפו היפנים באופן מפתיע מן האוויר את הבסיס הימי הגדול של ארצות הברית - פרל הארבור, וגרמו לאמריקאים לאבדות קשות. בתגובה הכריזה ארצות הברית מלחמה על יפן וב-11 בדצמבר הכריזו גרמניה ואיטליה מלחמה על ארצות הברית.

באוגוסט 1940 כבש צבא איטליה את סומלי שבאפריקה. בראשית 1941 התמנה הגנרל רומל הגרמני למפקד הכוחות הגרמניים- איטלקיים בצפון אפריקה, והדף את הכוחות הבריטיים עד לגבול מצרים. ביולי 1942 הגיעו כוחותיו עד לאל-עלמיין שבמצרים, ומשם איימו על קהיר, אלכסנדריה ותעלת סואץ. בספטמבר 1942 נהדפו כוחותיו של רומל ממצרים ועד מאי 1943 הייתה כל צפון אפריקה בידי בעלות הברית.

ההתקפה היפנית על פרל הארבור שיתקה את הצי האמריקני במזרח הרחוק, דבר שאפשר לצבאות יפן לכבוש שטחים באוקיינוס השקט ובאסיה. היפנים כבשו את הונג קונג, את סינגפור, את אינדונזיה, את איי הפיליפינים, את מלזיה, את תאילנד וחלקים מבורמה. כשעמדו היפנים בשערי הודו התאוששה ארצות הברית ופתחה בהתקפות נגד, ואז חל המפנה במלחמה: התקפותיהם של האמריקאים צלחו, והם כבשו בזה אחר זה איים שהיו בידי היפנים.

בקיץ 1943 החלה הפלישה המיוחלת של בעלות הברית לאירופה כדי לשחררה מעול הכיבוש הנאצי.

מאורעות סיום המלחמה
באפריל 1945 הבין היטלר כי חלומותיו נגוזו, והתאבד בבונקר התת-קרקעי שלו בברלין.

בפברואר 1945 נערכה ביאלטה שבחצי האי קרים ועידת "שלושת הגדולים" בהשתתפות נשיא ארצות הברית רוזוולט, ראש ממשלת בריטניה צ'רצ'יל, ומנהיג ברית המועצות סטלין. ועידה זו התוותה את גבולות גרמניה, וחרצה את גורלן של מדינות מזרח אירופה להיות תחת חסותה של ברית המועצות.

במקביל לסיום המערכה באירופה נמשכה הלחימה במזרח הרחוק וזו נסתיימה רק לאחר הטלת הפצצות הגרעיניות על הערים היפניות הירושימה ונגסקי.

מלחמת העולם השנייה הייתה המלחמה הגדולה ומרובת הקרבנות בהיסטוריה. כשמונה-עשר מיליון חיילים משני הצדדים נפלו בה, ושישה מיליון יהודים הושמדו בידי הנאצים. בנוסף ליהודים, רוכזו במחנות כפייה ונרצחו על ידי הגרמנים קבוצות אתניות וקבוצות חברתיות אחרות, ביניהן צוענים, הומוסקסואלים, מפגרים.

במלחמת העולם השנייה פותחו כלי נשק חדישים וקטלניים שהשימוש בהם שינה במידה רבה את פני העולם ופתח עידן היסטורי חדש שהתאפיין בפיתוח אמצעי נשק משוכללים להשמדת המונים.

מקורות
אביב אנציקלופדיה כללית לצעירים (1977),כרך 11, "מלחמת העולם השניה", עמ' 2398-2392.
האנציקלופדיה העברית, כללית, יהודית וארץ ישראלית (תשל"ג), כרך 23, "מלחמת העולם השניה", עמ' 710-676.
יבנה האנציקלופדיה לנוער (1992), כרך 9, "מלחמת העולם השניה", עמ' 299-291.

כתבה: מירי כתבן

תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום