על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


טי פי אס-אל2 - הווקמן הראשון/ צוות יוצרים Walkman TPS-L2
1979 יפן
בשנת 1979 השיקה חברת "סוני" (Sony) היפנית את מכשיר ה"ווקמן" מכשיר זה חולל מהפכה טכנולוגית ותרבותית בתחום המוזיקה.

מסוף שנות החמישים שאפה חברת "סוני" למזער מוצרים חשמליים כגון הרדיו והטלוויזיה. החברה הקדישה מחשבה רבה לפיתוח מערכות אלקטרוניות מתוחכמות ועיצוב יעיל על מנת לממש שאיפה זו.

במהלך שנות השישים הצליחה חברת "סוני" לפתח ולמכור מיקרו- טלוויזיות. טלוויזיה "טי וי חמש 303" (Tv 5 303) (1968) היא הנמכרת ביותר מסדרה זו.

היוזמה לפיתוח מכשיר הווקמן הייתה של יושב ראש חברת "סוני" דאז, איבוקה מסארו (Ibaku Masaru). היוזמה החלה ברצונו של איבוקה לשמוע מוזיקה מוקלטת בזמן טיסה במטוס. האחראי בחברה על פיתוח מוצרי הקלטה, אוסונה קוזו (Osone Kozo), היה זה שהחל לפתח את המוצר. הוא הוציא ממכשירי הקלטה קייימים את האמצעי להקלטה וכך קיבל מכשיר קל יותר ולכן נייד יותר שישמש להאזנה. בחברת "סוני" האמינו שמכשיר מסוג כזה יכול להיות פופולרי בקרב הדור הצעיר.

בשנת 1979 הצליחה החברה לייצר בפס הייצור את מכשיר המוזיקה האישי והנייד הראשון. היתרונות של המוצר היו ברורים מהתחלה. איכות הצליל הייתה גבוהה, והמכשיר היה קל ושקל 390 גרם בלבד. הווקמן עבד על זוג סוללות פשוטות מכיוון שהמוזיקה שודרה לשומע באמצעות אוזניות שבהן רמקולים קטנים ביותר.

הווקמן שווק בדרך מקורית ביותר: החברה שלחה עובדים עם מכשירי ווקמן שיאזינו למוזיקה בעת נסיעות ברכבת, ברחוב ובמפגשים חברתיים. עד מהרה המכשיר השונה יצר עניין, וכעבור חודש החלו המוני אנשים לקנות אותו. מכשיר הווקמן שהושק ב-1 ביולי 1979 הצליח כל כך עד שחברת "סוני" לא יכלה לעמוד בביקוש הרב. בחודש הראשון נמכרו יותר משלושים אלף יחידות.

הווקמן יצר שינוי גדול בדרך שבה אנשים האזינו למוזיקה. המאזין כעת היה יכול לבחור כל סוג מוזיקה שרצה מבלי שיהיה צריך להתחשב בטעמם של הסובבים אותו. המאזין שמע את המוזיקה באיכות גבוהה יותר מכיוון שהיא שודרה ישירות אל תוך אוזניו. בשל ניידותה וזמינותה של המוזיקה אנשים צרכו יותר שעות האזנה למוזיקה . שינויים אלה החלו להשפיע על תעשיית המוזיקה ועל אופי המוזיקה.

משנת 1979 המשיכו חברת "סוני" וחברות אחרות לפתח את המכשיר. "סוני" השיקה כמעט מדי שנה פיתוח חדש. בפיתוחים החדשים הוספו פונקציות כגון הקלטה והאזנה מתחת למים. המכשיר עבר אף פיתוח טכנולוגי ועיצובי. חברת "סוני" מכרה עד היום יותר ממאתיים מיליון מכשירי ווקמן.

מקורות

Fiell, Charlotte and Peter, Industrial Design A-Z, 2000, Taschen, Italy, pp. 482-485.
The Walkman
Sony - Walkman History -World's First Walkman TPS-L2
Minidisc Homepage


כתב: פיטר מלץ
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום