על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


פרויקט ויסנהוף Weissenhofsieldung
1927 שטוטגרט, גרמניה
בהשתתפות: לודויג מיז ואן דר רו (Ludwig Mies van der Rohe), לה קורבוזיה (Le Corbusier), ולטר גרופיוס (Walter Gropius) ואחרים

פרויקט ויסנהוף הופיע כחלק החשוב ביותר של תערוכת בנייה גרמנית שהתקיימה בעיר שטוטגרט. מיז ואן דר רו הוסמך להקים שכונת מגורים על גבעת ויסנהוף, בסמוך לשטוטגרט. דרישה חשובה הייתה שעלות הבניינים לא תהיה גבוהה. מיז קבע תשתית לשכונה כולה, וקרא וביקש את גדולי האדריכלים של אירופה - גרופיוס, לה קורבוזיה, פטר בהרנס (Beherens), אוד (Oud) ואחד-עשר אדריכלים נוספים - שיתכננו את בנייני המגורים של השכונה. כל אדריכל יכול היה לבנות לפי ראות עיניו בתנאי הכרחי אחד - שגגות הבניינים יהיו שטוחים.

מיז כתב: "בעיית הדיור המודרני היא בעיקר אדריכלית, למרות היבטיה הטכניים והכלכליים. זו בעיית תכנון מורכבת שתבוא על פתרונה רק הודות למוחות יוצרים, לא על ידי חישובים וארגון (...) לכן הזמנתי נציגים חשובים של התנועה המודרנית לתרום את תרומתם לבעיית הדיור המודרני".

באתר בתי דירות ובתים חד-משפחתיים. חלק מהמבנים היו זמניים, וחלקם היו מבני קבע שנועדו לקלוט דיירים.

מיז פיזר את הבניינים על מורד הגבעה בצורה של "פיסול שטח". הוא דאג למראה אחיד של השכונה ווידא שכל בניין ישקיף על נוף.

הבית שתכנן מיז מתנוסס על ראש הגבעה ומהווה את המרכז האורבני של השכונה. זהו בניין דירות שלו שלד פלדה וחללי דירות שתכנונם גמיש.

שני הבניינים שבנה לה קורבוזיה מדגימים למעשה את חמש הנקודות שאפיינו את האדריכלות החדשה שלו - תכנון פתוח ועיצוב חופשי של החזית בשלד של פלדה או בבטון. יש להם גינה על הגג, סלון בעל שני מפלסים (בבית פרטי), ושטח מגורים שיכול להיות רב שימושי במשך היום (בדופלקס).

הבניינים של גרופיוס נבנו מחלקים טרומיים שחוברו באתר.

למרות ההבדלים בין אדריכל לאדריכל פרויקט ויסנהוף הדגים את המכנה המשותף לאדריכלות בשנות העשרים - הסגנון הבינלאומי. הבנייה משכה את תשומת הלב של קהילת האדריכלים ושל הציבור הרחב, אך זכתה לביקורות שליליות מאדריכלים וממבקרים שמרנים. תערוכה מתחרה התקיימה ב - 1934-1933 בהנהגתו של פול שמיטהנר (Schmitthenner) בקוחנהוף (Kochenhof) שבקרבת ויסנהוף. בתערוכה זו תמכה בהתלהבות העיתונות השמרנית. היא הציגה בניינים הבנויים בסגנון המסורתי - בניית עץ וגגות משופעים. הבקורת השמרנית קיבלה ביטוי קיצוני בתקופת הנאצים כאשר הופיעה קריקטורה שתיארה את ויסנהוף כשערבים על גמלים מטיילים בין בנייניו. הנאצים אף בנו גגות משופעים ב"כפר הערבי" של ויסנהוף. חלק מהבניינים במקום נהרסו בהפצצות בתקופת מלחמת העולם השנייה. ב - 1950 וב - 1980 עבר המקום תהליך שימור.

מקורות
בנהם, ר' (1978), ארכיטקטורה בעידן המכונה הראשון, דביר, תל אביב.
מייזליש, ז' (עורכת) (1981), אמנות בעידן הטכנולוגי, יח' 5, האוניברסיטה הפתוחה, תל אביב. (עמ' 59-58 תצלומים של בנייני גרופיוס, לה קורבוזיה ומיז)

Nerdinger, W. (1996), Architectural Guide Germany, Birkhauser, Basel. (עמ' 405-402 תוכנית של האתר כולו ושל בניינים חשובים)
Von Eckardt, W. (1968), A Place to Live, Delacorte Press, New York (בעמ' 106 תצלום של דגם תלת ממדי של האתר)


כתבה: אלה טל
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום