על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


אנדרטה לטייסים, אבא אלחנני ובניימין תמוז Memorial for the Pilots, Abba Elhanani, Benjamin Tamuz
1949 תל-אביב

בטון ופלדת אלחלד, גן-העצמאות, תל-אביב, 13 מ' גובה

אנדרטת הטייסים ניצבת על גבי גבעות הכורכר הצופות אל חוף ימה של תל אביב, ליד מלון הילטון. האנדרטה שתוכננה, נבנתה והוצבה ביום הזיכרון של שנת 1956 על ידי אבא אלחנני ובנימין תמוז, מנציחה את נפילתם של שני הטייסים אהרון דוד שפרינצק ומתי סוקניק בהגינם על חופי תל-אביב.

האירוע התרחש ביום שישי, 04/06/48, בשעות הצהרים המוקדמות, כאשר שלוש ספינת קרב מצרית נושאת גייסות ושתי ספינות מלחמה מלוות התקרבו אל חוף תל-אביב על מנת להפגיז את העיר. מולן ניצבו ספינות חיל הים ,"חנה סנש", בפיקודו של ישראל אורבוך ו"אילת" בפיקודו של יוסף אלמוג. כסיוע לספינות חיל הים הוזנקו מטוסים קלים של חיל האוויר הצעיר של ישראל. הספינות המצריות לא נפגעו בקרב אך החלו נסוגות לכיוון דרום מערב. בשעה 17:00 המריא מטוס הפיירצ'יילד של סוקניק ושפרינצק כשהוא נושא פצצות. בשעה 17:20 נצפה המטוס מטיל את הפצצות, נפגע ומתרסק לים. שייריו של המטוס נמצאו אך שיירי גופות הטייס והמטילן לא נמצאו מעולם.

הטייס אהרון דוד שפרינצק, בנו של יו"ר הכנסת הראשון יוסף שפרינצק, החליט להקדיש את חייו לטיס בשנת 1943 והוא בן 19 בלבד. עד אז גילה תושייה וגבורה רבה כשהציל את חבריו לפלוגת הפלמ"ח שאבדה ונותרה ללא מים בסיור באזור מצדה וכמו כן סיים בהצטיינות קורס צלפים ושימש כמדריך נשק. בתקופת המנדט הבריטי היה פעיל מרכזי בפעולות ההגנה ועם הקמת המדינה הצטרף לחיל האוויר כטייס "פרימוס" וביצע משימות מסוכנות רבות. עד מותו שימש כקצין המודיעין של הטייסת. אנדרטאות נוספות לזכרו הוקמו בבית הקברות הצבאי בהר הרצל בירושלים וברמת הטייסים בתל-אביב.

המטילן מתי סוקניק (בנו של אליעזר סוקניק ואחיהם הצעיר של יגאל ידין והשחקן יוסי ידין), יליד ירושלים, חלם על תעופה מאז ילדותו. כשהחלה מלחמת העצמאות התגייס לחיל האוויר של הפלמ"ח בגיל 23 והשתלם כמטארולוג. הוא השתתף במשימות הפגזה על ריכוזי אויב במטוסי הפרימוס שנועדו לסייע לכוחות הקרקע של ההגנה ובהעברת מזון ודואר לישובים נצורים כמו כפר עציון, יחיעם וירושלים העתיקה. למשימה בה נפל יצא מיד עם שובו מהפגזה על ריכוזי אויב באשדוד. מצבה נוספת לזכרו הוצבה בבית הקברות הצבאי בהר הרצל בירושלים וברמת הטייסים בתל אביב.

באמצע שנות החמישים הכריזה עיריית תל אביב על תחרות להקמת האנדרטה לזיכרם. האנדרטה אמורה הייתה להיות נקודת ציון חשובה בגן העצמאות שתוכנן על שטח בית הקברות המוסלמי על ידי אדריכל הנוף אברהם קרוון. ההצעה שזכתה של האדריכל אבא אלחנני והאמן והסופר בנימין תמוז מתנשאת לגובה של שלושה עשר מטרים ובנויה בטון ופלדת אלחלד. עיצוב האנדרטה מינימליסטי והיא מורכבת מעמוד בטון בגובה תשעה מטרים הניצב על גבי במת בטון לבן המזכירה בצורתה כלייה, טיפה או גל ומשמשת כבמת ישיבה. על ראש העמוד ניצבת הפשטה של ציפור, כנראה נשר, שאחת מכנפיה עשוייה מכנף מטוס ישראלי שהופל וכנפה השנייה שבורה ומקורה פונה אל עבר הים. משקל "הציפור" למעלה מרבע טון.

האנדרטה הנקייה והמופשטת מסמלת את זניחת הפיסול הנרטיבי ומלא הפתוס בסגנון הריאליזם הסוציאליסטי שאפיין את אנדרטאות ההנצחה בישראל עד לשנות החמישים ואת מגמת ההפשטה הסימבולית והלירית שהחלה מתגבשת במהלך שנות החמישים והלכה והתעצמה לקראת שנות השישים של המאה העשרים.  

תמוז היה פסל וסופר שהשתייך  לתנועת הכנענים  שהתקיימה בשנות הארבעים בספרות ובאמנות. הוא ראה בתרבויות העתיקות של אגן הים התיכון מקור חשוב לשאיבת דימויים מקוריים לבניית האמנות הישראלית החדשה בארץ ישראל המתחדשת. סמל הנשר לקוח מהתרבות המצרית העתיקה ששלטה באזור, ומשמעותו שלטון ועוצמה. הנשר מסמל כאן גם את המעוף עצמו אך לא פחות מתייחס לאומץ ליבם ותכונות האופי של הטייסים. ההפשטה הגיאומטרית של הפסל מקורה אף היא בפיסול המצרי הקדום, המקבל כאן מגע מודרני.

מקורות וקישורים
אתר מרקיע שחקים
אתר כלכליסט

אתר Xnet

אתר עירוניקו

אתר אופקים

אתר מדריך

אתר עכבר העיר

אתר ישראל לאורכה ולרחבה

אתר פלמחים

אתר האגף לאיתור נעדרים של צה"ל

אתר ההנצחה לחללי מערכות ישראל

אתר ספריית אבא אלחנני

כתב: נעם טופלברג

אנדרטה לטייסים, מתוך אתר ויקיפדיה
אנדרטה לטייסים, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום