על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


אבו שקרה עאסם Abu Shakra Asim
1990-1961
ציור
  • ציור
עאסם אבו שקרה, צייר פלסטיני, יליד אום אל פאחם, הוא השביעי מבין תשעה אחים. בצעירותו למד בבית ספר תיכון ישראלי בעפולה. בשנת 1982 עבר ללמוד בתל-אביב, בבית הספר הגבוה לאמנות "קלישר", שם למד עד שנת 1986, תחת הנחייתו של האמן דוד ריב. בשנת 1987, עם תום לימודיו, החל ללמד ב"קלישר" ושימש שם כמורה עד לשנת 1987. במהלך לימודיו ולאחר מכן נחשב אבו שקרה לכישרון מבטיח והציג כמה תערוכות יחיד. בשנת 1989 אף זכה בפרס קרן תרבות אמריקה-ישראל.

בשנת 1990 נפטר אבו שקרה ממחלת סרטן והוא בן 29 בלבד. לאחר מותו הוצגו תערוכות יחיד שלו במוזיאון ישראל (1991), במוזיאון תל-אביב (1994) ובגלריה גולוקונדה (2008).

סגנונו של אבו שקרה מתאפיין בנועזות ודרמה המושפעות מהאקספרסיוניזם הגרמני. הצורות ביצירותיו אינן מופשטות, אך הן נוטות להשטחה ועיוות ומוקפות בקווי מיתאר שחורים עבים. תפיסת החלל שלו בדרך כלל רדודה והצבעוניות מוגזמת ונוטה להיות קרה ודיכאונית, כשהרקע והדימוי נוטים פעמים רבות לנוע על אותה סקלת צבעים.

המילון הצורני של אבו שקרה כולל שני דימויים עיקריים: הצבר והמטוס. בציורי הצבר שלו הוא הפך את המשמעות המקובלת בתרבות הישראלית, ובמקום לייצג את הדור היהודי הראשון שנולד בארץ ישראל הוא ייצג בציוריו את הפלסטיני העקור מאדמתו והופך לסמל לאבדן תקוותו לשוב אליה. צמחי הצבר של שקרה עקורים מאדמתם, שתולים בעציץ או בפחית חלודה, וסגורים במסגרות החונקות את גדילתם הטבעית. המטוס ביצירותיו מבטא מצד אחד גבריות, טכנולוגיה ועצמה ומצד אחר כוח שלילי וחסר אבחנה המייצג את התוקפנות הישראלית כלפי אוכלוסייה פלסטינית.    

במשפחתו של אבו שקרה מספר אמנים בעלי שם. הראשון שיצא ללמוד אמנות היה בן דודו ואליד אבו שקרה ובעקבותיו עאסם ושני אחיו סעיד ופריד, שגם פתחו אתהגלריה הראשונה לאמנות באום אל פאחם ובחברה הערבית בישראל בכלל. עאסם זכה לפרסום הגדול ביותר מבין כל בני משפחתו, והממסד האמנותי היהודי בישראל אימץ אותו. 

פריד אבו שקרה אמר על יצירתו: "הציור של עסאם מאוד מתון, מאוד מנומס, מאוד אינטליגנטי, אקטואלי ופילוסופי. זו לא אמנות בוטה או מתגרה. להביא ציורים של ערבי שמצייר קקטוס מול קטסטרופות שמתנהלות לידינו, נראה לי מאוד שטחי. אני משוכנע שיש מאחורי זה כוונות טובות, אבל זה סוג של הצטדקות... בכדי להזיז משהו, נדרשת אמנות צועקת, מתריסה. עסאם לא היה אמן פוליטי, הוא היה יוצר גדול וכישרוני שהתעסק בנושאים חברתיים. הוא צייר מודרנה בלי לשכוח מאיפה הוא בא. הוא זינק מתוך המורשת אל המודרנה" (יודלוביץ', מ., "ארץ הצבר", 03/03/08, אתר Y-net).

מקורות וקישורים
יודלוביץ', מ., "ארץ הצבר", 03/03/08, אתר Y-net
סריג, מ., אטינגר, י., "האחים המוסלמים", הארץ,  27/05/03
אתר מוזיאון הרצליה
אתר 2live
אתר גברים בשמש
אתר גלריה גולוקונדה
דירקטור, ר., אתר הצופה
מרכז המידע של מוזיאון ישראל
אתר הגלריה באום אל פאחם
גינתון, א., "עאסם אבו שקרה", קטלוג, מוזיאון תל-אביב לאמנות, 1994.
צלמונה, י., "100 שנות אמנות ישראלית", ירושלים, 2011.

כתב: נעם טופלברג

אבו שקרה, מתוך אתר ארגון iarc
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום