על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


אדם וחווה, קונסטנטין ברנקוזי Adam and Eve, Constantin Brancusi
1916 פריז
 עץ ואבן גיר, 2.26 מטר גובה

בתחילת העבודה על הפסל "אדם וחווה", התייחס ברנקוזי אל שתי הדמויות כאל פסלים נפרדים, שאותם החליט לחבר יחדיו. דמותה של חווה (העליונה) מורכבת מצורות מעוגלות ונשיות, אך הקומפוזיציה שלה פאלית באופייה. דמותו של אדם זוויתית וגברית, אך הצד האחורי של ראשו נראה כמעוטר בשיער נשי ארוך. הרושם הנוצר הוא שדמותו של אדם כנועה ומשנית לדמות חווה. היצירה ניצבת על-גבי קוביית אבן גיר, והיא טוטם עץ המזכיר פיסול פרימיטיבי. הטוטם הוא מקום המפגש ומקום טקסי הדת של השבט, ומיוחסים לו כוחות של כישוף ונבואה. ברנקוזי ייחס תכונות אלו לקשר המוצג כאן כמיסטי וגורלי בין הגבר ובין האישה, קשר שהחל בגן העדן, כשהאישה פיתתה את הגבר ויצרה איתו אחדות אל מול האל.  כאמור, בפסל משולבים זה בזה אלמנטים גבריים ונשיים המסמלים את החיבור הסימביוטי בין גבר ובין אישה. ברנקוזי שאף להגיע לסימול מהותי של הקשר בין המינים, ולא לתיאור ספציפי של דמויות.

בבסיס מערכת היחסים בין המינים בפסל עומד רעיון העונש שהעניש אלוהים את אדם על כך שנכנע לתשוקותיו המיניות ולכן נכנע לרצונה של חווה. עונשו של אדם הוא להיות כפוף לחווה ולתשוקתו אליה, או במילים אחרות, לחיות חיי אחריות כלפי משפחתו. 

טוטם העץ מורכב משילוב של צורות איקוניות בעלות משמעויות אוניברסליות מצד אחד, ומיתולוגיות רומניות מצד אחר (ברנקוזי היה ממוצא רומני). קוביית עץ, הדומה בממדיה לקוביית האבן המשמשת לטוטם בסיס וממוקמת במרכזו, מחלקת את הטוטם לשניים. מעל לקובייה פאלוס זקור, הנושא עליו שפתיים נשיות ומעין הפשטה של ראש. מתחת הקובייה צורות גיאומטריות המתקשרות למסורת הרומנית – טרפזים (צורה שמופיעה במצבות קבורה רומניות קדומות) ומעליהן בורג גס, המסמל את הכפריות והעממיות.  

כאמור, הפסל משלב מסורות עתיקות עם סמלים אוניברסליים של המיניות הגברית והנשית. העיצוב כטוטם מקשר את הפסל אל העבר השבטי, הפרימיטיבי של האדם. בפסל מתומצת הקשר בין גבר לאישה אל אברי המין והרבייה – האלמנטים הפיזיים, הבסיסיים והראשוניים ביותר. החלק התחתון של הטוטם קשור במסורות עבר רומניות, העוסקות במוות ובעבודה. שני אלמנטים אלו הם התוצאה של גירוש אדם וחווה מגן העדן.

מקורות וקישורים
אתר מוזיאון גוגנהיים
אתר brancusiserra
אתר all-art
אתר actingoutpolitics
אתר vernissage

כתב: נעם טופלברג

ליצירה, מתוך אתר מוזיאון גוגנהיים
ליצירה, מתוך אתר מוזיאון גוגנהיים
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום