על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


המנגן העיוור, פבלו פיקסו, שמן על פנל, 83X121 ס"מ The Blind Gitarist, Picasso
1903 המכון לאמנות, שיקגו
יצירה זו, השייכת לתקופה הכחולה ביצירתו של פיקאסו, צוירה מיד לאחר התאבדותו של קזאחמאס, ידידו הקרוב של פיקאסו. באותה תקופה נהג פיקאסו לצייר דמויות שוליים וקבצנים שפגש ברחובות העיר פריז, איתם הזדהה כאמן מיוסר, עני וצעיר. היצירה צוירה כשחזר לתקופה קצרה למדריד, שם פגש בקבצן, גיטריסט עיוור מקומי, וביסס את הדמות ביצירה על דמותו.  

"התקופה הכחולה", שנמשכה משנת 1901 עד 1904, הושפעה מגילו הצעיר של האמן, ממצבו הכלכלי ומתחושות האבל על מות חברו, וביטאה הן בצבעיה והן בתכניה תחושות יאוש ועצב. הגיטריסט הקבצן ביצירה זו אינו שונה מהאמן עצמו: כמו האמן גם הוא מנודה מהחברה ובתקופה זו איש לא קיבל את אמנותו של פיקאסו. כמו האמן המודרני, גם עיוור המנגן בגיטרה חייב למצוא השראה בנבכי נפשו ללא הדרכה מהעולם סביבו, וכמו האמן, הופכת האמנות מפלטו היחיד של הקבצן והנחמה היחידה שלו בעולם מנוכר שאינו מבין אותו.

במרכז הקומפוזיציה הלוחצת דחוסה דמותו של קבצן עיוור המנגן בגיטרה. הדמות ישובה על המדרכה בישיבה מזרחית, ונראית מעוותת ומקופלת אל תוך מסגרת היצירה. החלקים היחידים החורגים מקווי המסגרת הם כף רגלו של המנגן וראש הגיטרה שלו. תנוחתו של הקבצן אינה הגיונית - החלק העליון של גופו רוכן בזווית חדה, בעוד החלק התחתון מתואר בישיבה מזרחית ישרה. עיני הדמות עצומות, פיה פעור מעט וראשה רכון כלפי הגיטרה בריכוז עמוק. הדמות נראית מכונסת כולה בעולמה, מאופיינת ברזון כמעט בלתי אנושי, ואיברים מאורכים יתר על המידה. בגדיה קרועים ובלויים.

צבעי היצירה נעים בין כחול כהה ללבן, עם נגיעות קלות של חום בגיטרה. הפלטה הכחולה המאפיינת תקופה זו היא ביטוי למצב רוח הגותי ועצוב, הנראה גם בדמות המנגן. הכחול מבטא גם את ניתוקו של המנגן מהעולם החיצון ומן החברה, ניתוק המודגש על-ידי עיוורונו.

הדמות שקועה כולה בנגינה ונאחזת בגיטרה כבקרש הצלה. ואכן, הרמיזה היחידה לצבעים חמים היא בכלי הנגינה, המהווה את כלי התקשורת היחידי של הדמות עם העולם. דחיסתה של הדמות, עיוות גופה על פי קווי הפורמט והארכת איבריה, כולם סמלים לבדידותה ולעולמה הפנימי הדיכאוני. יצירה זו מסמלת את אמונתו של פיקאסו כי האמנות היא השקר שאנו יוצרים כדי שנוכל לראות את האמת.

לאחרונה נתגלה כי מתחת לציור מופיע ציור נוסף, של אישה דיכאונית ישובה. בחינה מדוקדקת של היצירה מגלה פרטים מסוימים מהיצירה המקורית, כגון פניה ורגליה.

מקורות וקישורים
אתר אוניברסיטת ניו-יורק
אתר the artist pablo picasso
אתר המכון לאמנות שיקגו
אתר 123help me
אתר my studios
אתר deviantart
אתר archopht
אתר pablopicasso

כתב: נעם טופלברג

המנגן העיוור, 1903, שמן על בד, מתוך אתר blogspot
המנגן העיוור, 1903, שמן על בד, מתוך אתר blogspot
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום