על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


המהפכה הבולשביקית Bolshevik Revolution
1917 ברה"מ
המהפכה הבולשביקית הידועה גם בשמותיה "מהפכת אוקטובר" ו"המהפכה הרוסית", החלה ברוסיה ב-25 באוקטובר 1917 (תאריך זה הוא על פי הלוח הרוסי הישן. על פי הלוח המקובל פרצה המהפכה ב-7 בנובמבר).

בעקבות המהפכה פרצה מלחמת אזרחים שארכה 3 שנים ובסופה הצליחו הבולשביקים (שמשנת 1918 נקראו קומוניסטים) להשתלט על רוב שטחי הקיסרות הרוסית. הם קיוו שהשתלטות זו תהא צעד ראשון לקראת מהפכה סוציאליסטית עולמית, האמינו שהיא תסייע למוטט את הרכושנות וה"אימפריאליזם", וכי תוקם חברה אל-מעמדית בינלאומית. המהפכה העולמית לא פרצה.

ב-23 בפברואר 1917 פרצו מהומות של פועלי תעשייה בבירה. השביתה התרחבה, ומאות אלפי מפגינים נהרו לרחובות. בעקבות המהומות התמוטטה הממשלה, ובמרץ באותה שנה התפטר הצאר לטובת אחיו, הדוכס הגדול ניקולאי. הדוכס הודיע כי יקבל את השלטון רק מידי האסיפה המכוננת, וכך, באופן בלתי צפוי, חדלה המונרכיה מלהתקיים. הממשלה הזמנית שהוקמה על ידי ועד של מנהיגים אופוזיציוניים נפלה, ואחריה הוקמה ממשלת קואליציה שנתמכה על ידי הסובייטים במידה מעטה - בממשלה זו השתתפו 5 סוציאליסטים שהותקפו כ"בוגדים במעמדם" מצד חבריהם הקיצוניים.

בינתיים התדרדר המצב הכלכלי, תפוקת העבודה ירדה עקב סכסוכי העבודה והשביתות, נוצר מחסור חמור בדלק, ופועלים מרדו בממונים עליהם. בכפרים מרדו האיכרים בבעלי האחוזות, ובצבא התרופפה המשמעת והאנרכיה הגוברת גרמה לירידת ערך המטבע, יצרה מפח נפש בקרב בעלי הרכוש, והניעה מיעוטים לאומיים (בייחוד הפינים והאוקראינים) לתבוע אוטונומיה.

בליל ה-25 באוקטובר 1917, תפסו הבולשביקים את השלטון; הם השתלטו על פטרוגרד ועל נקודות אסטרטגיות נוספות, והקימ ממשלת קומיסרים עממיים בראשות לנין, טרוצקי וסטאלין. הממשלה המהפכנית, שססמתה הייתה "אדמה, לחם ושלום", הכריזה כי האדמות שהיו בידי בעלי האחוזות יימסרו לאיכרים, וגייסה תמיכה מחלקים נרחבים בציבור שהתנגד למשטר הצארים.

בנוסף הכריזה הממשלה החדשה על הפסקת השתתפות רוסיה במלחמת העולם הראשונה, על העברת בתי החרושת וכל ציודם למועצות הפועלים, ועל הוצאה של צו האוסר על שביתות וצו המורה על כינונו של "הצבא האדום".

מקורות
אביב אנציקלופדיה כללית לצעירים, (1977), כרך 11, "מהפכת אוקטובר", עמ' 2251.
האנציקלופדיה העברית, כללית, יהודית וארץ ישראלית, (תש"ל), כרך 22, "המהפכה הרוסית", עמ' 371-363.
יבנה האנציקלופדיה לנוער, (1992), כרך 9, "המהפכה הרוסית", עמ' 81-79.

כתבה: מירי כתבן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום