על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


המוזה הישנה, קונסטנטין ברנקוזי, שיש לבן, 20X28X18 ס"מ Sleeping Muse, Constantin Brancusi
1910-1909 רומניה

יצירה זו היא אחת מהיצירות המסתוריות של ברנקוזי, והיא מבטאת את שאיפתו לביטוי מופשט ונקי של מהויות ותכנים על חשבון חומר וצורה. בפסל מתואר ראשה המופשט של דמות שוכבת. הפסל עשוי משיש לבן וצורתו מעין ביצה השוכבת על צידה בהטיה קלה. המרקם של פני החומר חלק כמעט לגמרי, למעט באזור העליון, שבו ניכרים חריצים דקים, המסמנים את מקום השיער. פני הדמות מסומנים באמצעות בליטה כללית של האף ושקעים של הפה והעיניים. הדמות נראית ישנה, ומשמה (מוזה) ניתן להסיק כי מדובר בדמות אישה וכי היא מתייחסת למסורת עתיקת יומין של ציור ופיסול של דמויות נשים ישנות. 

ברנקוזי (1876 – 1957), מהפסלים המשפיעים והמובילים של הפיסול המודרני במאה ה-20, מציג ביצירתו תהליך מדורג של הפשטה המושפעת מהפרימיטיביזם. תהליך זה מבטא את רצונו של האמן להגיע לכדי תמצות מקסימלי של הצורה והחומר כדי לטעון אותם ברוחניות ומשמעות. נטייה זו של ברנקוזי באה לידי ביטוי בסדרות פסלים שונות, כמו פסלי הציפורים, הדמויות וכן הראשים הישנים. בתחילת התהליך פיסל ברנקוזי דמויות ריאליסטיות יחסית, שהלכו ונעשו מופשטות בכל פסל בסדרה, עד שהפכו לצורה טהורה ומופשטת.

כאמור, פסל זה הוא חלק מסדרה של פסלי שינה ההולכים והופכים מופשטים יותר ויותר. בעוד הפסלים הראשונים בסדרה מפורטים וריאליסטיים יחסית, האחרון הוא ביצה חלקה ללא בליטות או שינויי מרקם כלל. כל הפסלים מתארים ראש ישן בלבד. ברנקוזי שאף להגיע לצמצום מרבי של החומר כדי להביע את רעיון השינה והחלום. רעיון זה מובע בראש ובראשונה בתנוחת הראש ובזווית שבה הוא מונח, היוצרים תחושה של קריאת תיגר על כוח המשיכה – מעין מצב של ריחוף, המאפיין את התחושה בזמן שינה. מעבר לכך, תהליך היעלמות הפרטים וצמצום החומר מרמז על מצב השינה, שבו הזהות והמודע של האדם מיטשטשים והופכים כלליים הרבה יותר.

ההפשטה של ברנקוזי הפכה לאחד מסמלי הפיסול המודרני. בחירת החומרים שלו, וביניהם שיש, ברונזה ועץ, וכן הביטוי האישי שלו בתהליך הגילוף והעיצוב של החומר, הפכו אותו לאמן מוביל באוונגרד האירופאי. יצירתו הושפעה מיחסיו עם מרסל דושאן (Marcel Duchamp) ואמדאו מודליאני (Amedeo Modigliani), והשפיעה על אמנים רבים אחריו.  

מקורות וקישורים
אתר מוזיאון טייט
אתר museumize
אתר talariaenterprises
Jonathan Jones, Carving a way to heaven, The Guardian, Saturday 3 January 2004

כתב: נעם טופלברג

המוזה הישנה, 1909 - 1910, מתוך אתר legacy
המוזה הישנה, 1909 - 1910, מתוך אתר legacy
המוזה הישנה, 1909, מתוך אתר sullivanart
המוזה הישנה, 1909, מתוך אתר sullivanart
המוזה הישנה, 1910, מתוך אתר flickr
המוזה הישנה, 1910, מתוך אתר flickr
פסל לעוורים, 1916, מתוך אתר dranonyme
פסל לעוורים, 1916, מתוך אתר dranonyme
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום