על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


חברת בראון Brown Company
1921 גרמניה
חברת "בראון" נוסדה בשנת 1921 על ידי המהנדס מקס בראון. בשנת 1929 החלה החברה לייצר מכשירי רדיו, והייתה בין הראשונות שאיחדו את המקלט והרמקול ליחידה אחת. בשנת 1932 החלה החברה לייצר רדיו ומקול (פטיפון) במכשיר אחד, ושנתיים מאוחר יותר פיתחה רדיו הפועל על אנרגיית סוללות.

עד 1947 ייצרה החברה בייצור המוני מכשירי רדיו. בתקופה זו החלה "בראון" גם לייצר את פנסי "מנולוקס" (Manulux), ובשנת 1950 הוציאה לשוק את מכונת הגילוח החשמלית הראשונה שלה S 50. מכונת הגילוח עוצבה בשנת 1938 אך פיתוחה עוכב בשל מלחמת העולם השניה, והיא יצאה לראשונה לשוק בשנת 1950.

לאחר מותו של מייסד החברה מקס בראון בשנת 1951, ניהלו את "בראון" שני בניו ארתור וארווין. שני האחים החליטו ליישם תכנית עיצוב המבוססת על שיטתיות רציונלית וצמצום קיצוני בעיצוב הצורני.

במסגרת התכנית הוחלט לעצב מחדש את מכשירי הרדיו והפטיפון שייצרה החברה. הקו החדש של מכשירים אלה הוצג בשנת 1955 ביריד מכשירי הרדיו בדיסלדורף וזכה להתעניינות בינלאומית. מחלקת העיצוב של חברת "בראון", שבראשה עמד פריץ איכלר, דבקה בסגנון נקי וקוהרנטי, המבוסס על פשטות גאומטרית ועל דגש בתפקוד. גישת העיצוב של "בראון" התבטאה גם בתחומי האריזה, הלוגו והפרסום.

עם קבוצת המעצבים של "בראון" נימנו בין היתר המעצבים: הנס גוגלוט, דיטר רמס (Dieter Rams) וגרד אלפרד מולר, אשר היו אחראים על כמה ממוצריה הידועים של החברה, ביניהם: (1959) SK 4 הרדיו-פטיפון , ו-(1957) KM 3 - מערבל רב-תכליתי למטבח.

בשנת 1961 מונה דיטר רמס למנהל מחלקת העיצוב של "בראון", והגישה האסתטית הפונקציונלית שבה דגל יושמה בכל המוצרים - עיצוב ברוח האקדמיה לעיצוב בעיר שקמה אולם בראשית שנות החמישים, ושמה לעצמה מטרה להמשיך את המודרניזם של הבאוהאוס.

במהלך שנות השישים הציגה "בראון" סדרה של מוצרים בולטים שהצטרפו למוצרים המאפיינים של החברה, ביניהם: "מצית בצורת גליל" (1968), 22ET - מחשבון כיס אלקטרוני (1976), ושעון משולב במכשיר רדיו המופעל על ידי הרדיו. (1977).

סמוך לשנות התשעים החלה "בראון" להתמקד בייצור מוצרי טיפוח אישיים כמו מרחיק השיער (1988) "1EE סילק אפיל", מכונת הגילוח "פלקס קונטרול" (1990), (1991) "5D מברשת שיניים חשמלית "פלאק קונטרול, וכן מגוון מייבשי שיער. בתקופה זו הציגה "בראון" אף מגוון מוצרים חשמליים חדשניים, ביניהם: מכונות קפה, מעבדי מזון, מגהצים ועוד. בשנת 1996 השיקה "בראון" את ה"טרמוסקאן" - מדחום הפועל באמצעות קרני אינפרא אדומות. מדחום זה הוא חלק ממספר מוצרים שמשמשים לאבחון אישי ביתי.

המוצרים של "בראון" עוברים תהליך קפדני המשלב פיתוח עיצובי, פיתוח הנדסי ושיווק. חברת "בראון" הצליחה להגיע לחדשנות טכנולוגית ולשכלול הפן הפונקציונלי. העיצוב הנקי והבהיר של מוצריה מקורו בחשיבה הגיונית ובשאיפה להרמוניה.

מקורות

Fiell Charlotte and Peter (2000), Industrial Design A-Z, Taschen, Italy, pp. 109-104.
Braun - Corporate website homepage


כתבה: גליה כהן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום