על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מכונית הקדילאק Cadillac
1955 ארצות הברית

מכונית הקדילק עוצבה בידי הארלי ארל, מעצב הבית של החברה "ג'נרל מוטורס", ארצות הברית.

עוד בשנות השלושים, כדי להתחרות בהצלחה בחברות אחרות ולהעלות את המכירות של התוצרת ב"ג'נרל מוטורס", הושם דגש מיוחד על עיצוב של מכוניות. הארלי ארל שמונה למשנה לנשיא "ג'נרל מוטורס" בתחום העיצוב שיער כי עיצוב תיאטרלי וראוותני של מכוניות ימכור אותן יותר טוב. הוא אכן צדק.
לאחר מלחמת העולם השנייה השיקום בארצות הברית התמקד בתחום החברתי. רמת החיים עלתה, רבים העתיקו את מגוריהם לפרברים, לבתים פרטיים, מרווחים וזולים יותר. הצורך ההמוני להגיע למקומות העבודה בעיר הגדולה הוביל לקניית מכוניות ולהתרחבות של מערכת הכבישים. החל מסוף שנות הארבעים נוצרו אלפי דגמים חדשים של מכוניות. בין הדגמים לא היה שוני מהותי מבחינה טכנית אלא מבחינת המראה החיצוני, מבחינת העיצוב.

ארל הוביל את השימוש בדימויים מעולם התעופה, דימויים בוטים ומיניים יותר. המכוניות הפכו גדולות ומפוארות, ארוכות ונמוכות. לאורך המכונית עבר פס מתכת שתפקידו קישוטי בלבד - להדגיש את הצורה הארכנית של המכונית. בצד האחורי עוצבו כנפיים המזכירות בצורתן זנב של מטוס או חלקים שבבסיס הטיל. בצדה הקדמי של המכונית ומאחור ליד האורות עוצבו זוגות של איברים מתכתיים עיטוריים המזכירים בצורתם ראש טיל או מטוס. בתוך סלון המכונית נעשה שימוש רב במתכת בוהקת שתפקידה להעצים את תחושת המהירות. לוח הבקרה דמה בצורתו ללוח בקרה של מטוס. גלגל ההגה הזדקר על "טיל" מתכת. הדימויים של מטוס או של טיל המסמלים מהירות, קדמה וכוח נושאים קונוטציות פאליות. מכונית, שהיא לרוב אביזר גברי, אמורה לא רק להסיע לעבודה אלא להעצים (או שמא להחליף?) את גבריותו ואת כוחו של בעליה.

דימוי של מכונית כסמל של חברת השפע האמריקנית, כסמל מעמד חברתי וסממן מיני מופיע ביצירותיהם של אומני הפופ ארט: ראושנברג, ליכטנשטיין ואחרים (לדוגמה:ריצ'רד המילטון: מחווה לקרייזלר).

מקורות
בן-פשט, מ', היבטים בתולדות העיצוב, הוצאת משרד החינוך התרבות והספורט, ירושלים

Dromer., P. (1993), Design since 1945, Thames & Hudson, London

כתבה: אלה טל

קדילק, 1903, מתוך אתר ויקיפדיה
קדילק, 1903, מתוך אתר ויקיפדיה
דגם סבאורבן 1921, מתוך אתר ויקיפדיה
דגם סבאורבן 1921, מתוך אתר ויקיפדיה
דגם אלדורדו, 1954, מתוך אתר ויקיפדיה
דגם אלדורדו, 1954, מתוך אתר ויקיפדיה
דגם דה-וויל, 1968, מתוך אתר ויקיפדיה
דגם דה-וויל, 1968, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום