על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


קרטונס (סרטים מצויירים) Cartoons
1950 אירופה, בינלאומי
הדמות המצוירת נועדה במקור לקישוט טפטים ולעבודות גרפיות, אך החל בשנות הארבעים של המאה התשע-עשרה השתנה המושג בשל ייעודו החדש - ציור פרודי וסאטירי של דמויות מוכרות. כיום אנו נתקלים בסוג זה של "קרטון" בעיקר בעיתונים ובמגזינים השונים.

במהלך השנים התפתחו סוגים שונים של דמויות מצוירות, שלכל אחד הגדרה ייחודית בהתאם לתפקיד שאותו היא משרתת - הקריקטורה, הקרטון, הקומיקס והדמות האנימטורית.

הקריקטוריסט נוהג להגיב בציור פרודי לדמות מציאותית מסוימת (ראש ממשלה, שר וכו') ,ומאפיין באמצעות דמויותיו חברות שלמות ודפוסי התנהגות חברתיים ופסיכולוגיים.

בין ציירי הקרטונס (Cartoons) הראשונים היו וילהם הוגרת והונרה דומייה. דומייה לדוגמה המציא את בלון הדיבור והמחשבה שמתלווה לדמויות המצוירות.

בתחילת המאה העשרים התפתח תחום זה במיוחד בארצות הברית בהשפעת העיתון "הניו יורקר". מדי יום הופיעו קרטונס בעיתון, פעמים עם משפט בודד ופעמים ללא מילים. "ציירי קרטונס" חדשים החלו להתפרסם ביניהם: ג'יימס ת'רבר, צ'רלס אדמס, אמט רולנד ופיטר ארנו.

הדמות האנימטורית, כלומר הדמות המצוירת הנעה, הומצאה גם היא במאה התשע עשרה. בשנות השלושים של המאה התשע-עשרה הומצאו צעצועים אופטיים שנקראו הפנקיסטוקופ והפרקסינוסקופ שהיו למעשה צלחות שנעו במהירות ובמרכזן ציורים של דמות או דמויות. שינויים קלים הוספו לכל ציור, כך שבעת הסיבוב המהיר נראו הדמויות זזות.

בסוף המאה התשע-עשרה, גילה הצלם ג'ורג' מילה את יכולות צילום העצר (stop motion) שקידמו מאוד את האנימציה. כעת היה ניתן לצלם דמות מצוירת או מפוסלת בכל תמונה על סרט הצילום וליצור סרט אנימציה.

הדמויות לסרטים המצוירים הראשונים נלקחו מהקרטונס שהופיעו בעיתונים, לדוגמה פליקס החתול שהיה למעשה דמות מצוירת מעיתון אוסטרלי. את האנימציה לסרט עשה אוטו מזמר (Otto Messmer).

את מהפכת האנימציה עשה וולט דיסני האמריקאי. בעת המצאת הקול בקולנוע הצליח וולט דיסני להדהים בטכניקות חדשות, בדמויות מלאות חיים ותנועה ובשימוש מלא דמיון בצבע וקול. אחד הסרטים הראשונים שעשה שזכו להצלחה כבירה היה "שלושה דובים קטנים" (1933). סרט מוכר וקלסי נוסף הוא "פנטזיה" (1940), שעליו עמל דיסני שבע שנים. (ראה סרטון של הגרסה המחודשת שיצאה בשנת 2000)

במהלך השנים החלו לצוץ מתנגדים לדיסני שהרחיבו את עולם האנימציה, כגון ביל האנה וג'ו ברברה שהופיעו בשנות החמישים של המאה העשרים. האנימציה המשיכה להתפתח לכיוונים רבים ליריים, מרדניים, לילדים ולמבוגרים.

ההתפתחות האחרונה בתחום מבחינה טכנולוגית היא המצאת האנימציה התלת-ממדית. המצאה זו שוב מחוללת מהפכה, וכבר ניתן לראות את השפעתה בסרטים כגון "שרק" (2001) ו "צעצוע של משחק" (1999).

מקורות

Britannica multimedia 99, CD-ROM, Cartoon, Britannica, 1999.
Britannica multimedia 99,CD-ROM, Animation, Britannica, 1999.
History of the 19th Century in Political Cartoons
Famous Cartoon Artists

Animation Archive
http://www-viz.tamu.edu/courses/viza615/97spring/pjames/history/main.htm
Animation History


כתב : פיטר מלץ
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום