על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


חברת קוקה קולה Coca Cola
1891 ארה"ב, בינלאומי
חברת "קוקה קולה" היא חברה אמריקנית ותיקה ונפוצה בתחום המשקאות הקלים. היום היא תאגיד בינלאומי ומותג החולש על העולם כולו כמו תאגידי מזון בינלאומיים אחרים שהפיצו את מותגיהם בעולם כולו במיוחד החל במחצית השנייה של המאה העשרים. בשנות קיומה (החל משנת 1891) היא ייצרה יותר מ - 230 סוגים של משקאות. המוצר העיקרי הוא המשקה קוקה קולה. החברה מייצרת אף מיצים וקפה, אך בעיקר משקאות קלים כמו ספרייט, פאנטה ותרכיז קולה. המרכז של החברה נמצא באטלנטה, ארצות הברית החברה מוכרת את מוצריה בכ - 200 ממדינות העולם.

משקה קוקה קולה המבוסס בעיקר על סוכר ומים הומצא על ידי רוקח בשם פמברטון
(Pemberton) בשנת 1886. תחילה הוא מכר אותו בבית מרקחת כמשקה ממריץ נגד עייפות וכאבי ראש. השם "קוקה קולה" נבע משני מרכיבים ממריצים שמצויים במשקה: עלי קוקה ואגוז קולה. שני המרכיבים הללו הם מרי טעם, ולכן פמברטון הוסיף להם סירופ מתוק. בשנת 1891 מכר פמברטון את זכויותיו לרוקח בשם קנדלר (Candler),
וב - 1892 נתן בית משפט בג'ורג'יה כתב זכויות לחברת "קוקה קולה".

הפרסום של "קוקה קולה" היווה חלק חשוב מאוד בהצלחתה (חשוב הרבה יותר מטעמו של המשקה). הפרסומות הראשונות, פוסטרים, הופיעו עוד ב - 1880. כמו בפרסומות של מוצרים רבים אחרים מכרה ומוכרת "קוקה קולה" אושר. המשקה נמכר באמצעות מכירה של סגנון חיים והיבטים תרבותיים במישור הפופולרי של החברה האמריקנית ובמישור האתני הבינלאומי. כמו כן, משתמשים המפרסמים באמצעים פסיכולוגיים המכוונים לפרט ובנשים יפות וסקסיות, ספורטאים ובעלי חיים. פרסומות של "קוקה קולה", כמו של חברות אחרות, מניעות במנוע משומן היטב של שטיפת מוח מתמדת את חברת הצריכה ואת הכלכלה הקפיטליסטית.

לוגו החברה, שלא השתנה מאז עיצובו בשנות השמונים של המאה התשע-עשרה, מופיע בפרסומות בקולנוע, בטלוויזיה, במגזינים ובשלטי חוצות, והוא מוכר במגוון רחב של אוכלוסיות ותרבויות שונות בעולם. מוכר לא פחות הוא בקבוק הקוקה קולה בעיצובו הייחודי שהפך לאיקונה תרבותית שהזינה את אמני הפופ, ביניהם אנדי וורהול ומל רמוס (Mel Ramos), ומופיע בעבודותיהם: אנדי וורהול, "בקבוקי קוקה קולה ירוקים"
(Green Coca Cola Bottles) (ראשית שנות הששים), מימו רוטלה
(immo Rotella), "קוקה קולה" (1961), רוברט ראושנברג, "תכנית קוקה קולה"
(Coca Cola Plan) (1958), מריסול (Marisol) "אהבה" (Love) (1962).

מקור

Watters, P. (1968), Coca Cola: an illustrated history, Doubleday & Company, New York.


כתבה: אלה טל
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום