על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


בקבוקי קוקה קולה, אנדי וורהול Coca Cola Bottles, Andy warhol
1962 ניו-יורק

שמן על בד

"מה שיפה באמריקה זה שבה החלה המסורת על פיה העשיר ביותר קונה למעשה את אותם מוצרים כמו העני ביותר. אתה יכול לצפות בטלוויזיה ולראות קוקה-קולה, ואתה יודע שהנשיא שותה קולה, ליז טיילור שותה קולה, ולחשוב – גם אתה יכול לשתות קולה. קולה היא קולה ושום כמות של כסף לא יכולה לקנות לך קוקה-קולה טובה יותר מזו של הקבצן בפינה".

כך תאר אנדי וורהול בשנת 1975 את עיסוקו בבקבוקי קוקה-קולה בספרו "הפילוסופיה של אנדי וורהול". 

בקבוק הקוקה-קולה הוא מותג מוכר בכל העולם. במהלך השנים הוא עבר שינויים של גודל וצורה, אך בקבוק הקוקה-קולה הקלאסי, העשוי זכוכית, ממשיך להיות מיוצר עד ימינו. מותג זה מזוהה יותר מכל עם תרבות הצריכה והתיעוש האמריקאי ונושאיו של וורהול שיקפו מתחילת דרכו תרבות זו. עבורו, כפי שניתן להבין מהציטוט הנ"ל, מייצג המותג קוקה-קולה, את תמצית רעיון תרבות הצריכה האמריקאי.

ביצירה מוצגים בקבוקי קוקה-קולה, מצוירים ביד, זה לצד זה כעל מעיין פס ייצור במפעל. הבקבוקים מצוירים באופן מדויק אך לא אחיד. הצבעוניות משתנה, וכן כמות המשקה בכל בקבוק. הרקע ניטרלי ואינו ממקם את הצופה בזמן או מקום מסוימים, והלוגו המפורסם של החברה מופיע מתחת לשורות הבקבוקים.

תיאור הבקבוקים בציור כשונים זה מזה, כאשר חלק מהם נראים פגומים או לא מלאים, מעלה התייחסות לייצור המתועש. "המכונה" בציור של וורהול אינה מתפקדת כראוי ואינה מייצרת שכפולים מדויקים של אותו מוצר. זהו רעיון מרכזי אצל אמני הפופ הנוהגים להתייחס אל המוצר התעשייתי כאל גיבור תרבות חד פעמי. ההבדלים בין הבקבוקים מכריחים את הצופה לעצור ולהתבונן בכל בקבוק בנפרד, כשם שהיה עושה מול יצירת אמנות מסורתית.

ראוי לציין כי בתיאור מוצר תעשייתי המוני כמו בקבוק קוקה-קולה, טורח וורהול לצייר אותו ביד, ממש כשם שצייר מסורתי היה נוהג בדיוקן. עם זאת, המראה הכללי של היצירה מזכיר פס ייצור. בכך, מציג וורהול את המתח שבין העולם הישן לחדש ובין השכפול והייצור ההמוני והעבודה המסורתית, המדויקת על כל פריט בנפרד.

מקורות וקישורים
אתר המוזיאון לאמנות מודרנית, ניו-יורק (מומה)
אתר kottke
אתר adbranch
אתר עיתון Gurdian
אתר The European Graduate School
אתר oppapers
אתר exampleessays

כתב: נעם טופלברג

בקבוקי קוקה קולה, מתוך אתר openlab.citytech
בקבוקי קוקה קולה, מתוך אתר openlab.citytech
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום