על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מתווה לשיעור ריקוד, אדגר דגה Skatch for Dance Lesson, Edgar Degas
1874 אוסף פרטי
עיפרון על נייר, 44X30 ס"מ 

בתחילת שנות השבעים של המאה ה-19 רקדניות בלט היו לנושא המרכזי של דגה. רישומי ההכנה הרבים שעשה בסטודיו שלו מדוגמניות חיות מציגים קבוצות של תנוחות ריקוד מקובלות. הוא גם שהה במחיצת הרקדניות ותיאר קטעים מחזרות ומהופעות. ברוב הרישומים הרקדניות אינן מופיעות אלא נחות מאחורי הקלעים, נמתחות, נכנסות לבמה או מתאמנות.

מעניין לציין כי דגה לא החל לצייר רקדניות בשל אהבתו לבלט. לטענתו המחול היה רק תירוץ כדי לצייר את תנועת הגוף ומשחקי האור והתנועה בבדים. 

התנוחות שבהן מתוארות הרקדניות אינן נוחות, וקשה לתאר כי הרקדניות עמדו בהן זמן רב. מכאן ניתן להסיק כי דגה, כאימפרסיוניסט, רשם במהירות על פי מראה עיניו. למרות המהירות, מצטיינים הרישומים והציורים שנעשו בעקבותיהם בדיוק רב ובפרטי-פרטים. כדי להגיע לדיוק זה נהג דגה לעשות רישומים רבים של אותה תנוחה, עד שלמד את דקויותה לעומק.

רישום זה נעשה על-גבי נייר שהאמן חילק לריבועים המסמנים את יחסי הגודל והפרופורציות של גוף הרקדנית. במרכז מתוארת הרקדנית מנקודת מבט גבוהה, רוכנת קדימה ומחזיקה בשמלתה. רמת הדיוק בפרטים אינה שווה בכל חלקי היצירה: דגה התמקד בפלג הגוף העליון ובשוקיים. את ההצללות הוא כלל לא טרח לפרט, והסתפק בשרבוט מהיר. מצד ימין למעלה הוא צייר שוב את הזרוע ורשם לידה הערות. 

כיוון שזהו מתווה הכנה, התמקד דגה בחלקים החשובים לו באותו הרגע – תנוחת הגוף והרגליים, ותנוחת היד. הוא לא התעניין יתר על המידה בשקיפויות של השמלה, ברקע של היצירה או בהצללות שנוצרות מגוף הרקדנית. גם החלוקה לריבועים מעידה על עניין טכני בפרופורציות.

דגה נהג להשוות בין עבודתו כאמן ובין עבודת הרקדניות. ממש כשם שהוא חזר וצייר את התנוחות שוב ושוב כדי ללמוד אותן ולהגיע לשלמות בתיאור, כך חוזרת הרקדנית שוב ושוב על התנוחה כדי להביאה לכדי שלמות. עיקר עניינו היה במעגל הטבעי של פעולה ומנוחה, שאפיין את פעילות הרקדנית. הוא העריץ את הדיוק והאנרגיה הנשלטת של הנערות, וניסה לתפוס ולתאר ברישומים ובציורים את המתח הרב שבו הן נתונות.

מקורות וקישורים
אתר אוניברסיטת פרינסטון
אתר Artnet
אתר הגלריה הלאומית וושינגטון
אתר rad essays
אתר metmuseum
אתר artsmia

כתב: נעם טופלברג

מתווה לשיעור ריקוד, 1874
מתווה לשיעור ריקוד, 1874
רקדנית עומדת, 1878, גיר על נייר, מתוך אתר הגלריה הלאומית בוושינגטון
רקדנית עומדת, 1878, גיר על נייר, מתוך אתר הגלריה הלאומית בוושינגטון
הריקוד, אדגר דגה, המוזיאון לאמנות פילדלפיה, מתוך אתר alenticular
הריקוד, אדגר דגה, המוזיאון לאמנות פילדלפיה, מתוך אתר alenticular
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום