על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


דינמיזם של כלבלב ברצועה, ג'קומו באלה, שמן על בד, 91X110 ס"מ Dynamism of a Dog on a Leash, Balla
1912 גלריית אלברייט-נוקס, ניו-יורק
אישה הולכת עם כלבלב. הצופה רואה רק את רגליה, החוזרות חמש-עשרה פעמים, ואת שולי שמלתה הכמעט שקופים. לכלב שמונה זנבות, ורגליו משוכפלות פעמים אינספור. בין הדמויות מתוארת הרצועה, כהתמשכות אינסופית של תנועה, בת ארבע תחנות. הרקע לסצנה הוא המדרכה המיטשטשת עקב המהירות שבה הדמויות נעות, והופכת לקווים הנראים כנעים הפוך מכיוון התנועה.

הייתה זו השאיפה של אמנים לחקות את המכונה ואת התמונה המכנית, שהביאה אותם בתחילת המאה ה-20 להשתמש בטכניקת הכרונופוטוגרפיה שהתפתחה בצילום. ציירים אלו החלו לצייר בשמן המסורתי באופן חדשני ומהפכני – שימוש בחזרות של חלקי גוף כדי להביע תנועה. כך אצל דושאן ביצירה "עירום יורד במדרגות", ולאחר מכן אצל הפוטוריסטים האיטלקים. יצירה זו היא אחת הדוגמאות הידועות לטכניקה זו. 

זהו אחד מהניסיונות הפוטוריסטיים הראשונים לתאר תנועה בתוך ציור. מאוחר יותר הפוטוריסטים זנחו את השיטה המציגה את איבר התנועה מספר פעמים ברצף והחלו להשתמש במה שהם כינו "קווי כוח". ביצירה זו קיים אלמנט הומוריסטי בדמות הכלבלב הנראה כרץ במקום להתקדם במהירות. החזרה על איברי התנועה לא צלחה ביצירה זו, ונראה כאילו הדמויות נעות באוויר ואינן זזות קדימה. עם זאת, ציור הרצועה הצליח בהחלט ליצור את האשליה כאילו היא מתנפנפת. 

גם ללא השימוש בטכניקת הכרונופוטוגרפיה, "כלבלב ברצועה" יכולה להיחשב ליצירה חדשנית, ולו רק בגלל נקודת המבט יוצאת הדופן והקלוז-אפ הייחודי שבה. תיאור סצנות רחוב מקריות היה מקובל כבר אצל האימפרסיוניסטים, אך הבחירה של פרט יחיד, הנראה כמקרי וההתמקדות בו, היא חידוש של באלה. בניגוד לצלם אדוארד מייבריג', ממציאי הכרונופוטוגרפיה, שחילק את התנועה למרכיביה השונים, ניסה באלה לדחוס את כל חלקי התנועה ליצירה אחת.  

העובדה שנושא היצירה נדחס כולו לפרט יחיד מוסיפה ליצירה ממד קומי. קומפוזיציה מסוג זה נראתה שנים מאוחר יותר בסרטים המצוירים של חברת וורנר (כגון "טום וג'רי"), שבהם בעלת הבית מתוארת רק מברכיה ומטה, והעולם מתואר מנקודת המבט של בעלי החיים. הממד הקומי בא לידי ביטוי גם במילה "דינמיזם" בכותרת, המעלה קונוטציה למכונה המודרנית ומיוחסת לכלבלב תחש קטן. 

מקורות וקישורים
אתר artchive, קישור נוסף
אתר independent
אתר אנציקלפודיה בריטניקה
אתר science and art
אתר futuravanguardie
אתר artcyclopedia
אתר המוזיאון היהודי בברלין

 כתב: נעם טופלברג 

דינמיזם של כלבלב ברצועה, מתוך ויקיפדיה
דינמיזם של כלבלב ברצועה, מתוך ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום