על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


החלום, אנרי רוסו The Dream, Henry Rousso
1910 צרפת
200X292 ס"מ, שמן על בד 

ציוריו של אנרי רוסו מציגים עולמות מופלאים ומלאי ניגודים. בתיאורי הג'ונגלים שלו הסתמך כפי הנראה על צילומים, אך עיבד אותם לכדי דימויים הלקוחים מעולמות הפנטזיה. הוא נהג לערבב צמחיה ופריחה מאיזורים שונים בעולם והם משמשים בציוריו כאלמנט עיטורי ולא תיאורי - הצמחיה פרושה על גבי הבד כולו כך שנוצרים דגמים כמעט מופשטים. באופן דומה מערבב רוסו גם את עולם בעלי החיים עם עולם בני האדם, ומתאר קופים האוחזים בקבוק חלב וחכות דיג. 

זוהי יצירתו החשובה האחרונה של רוסו, אמן מהזרם הנאיבי-פנטסטי. ביצירה זו, הנחשבת לאחד משיאי יצירתו, מתוארת נערה עירומה השוכבת על גבי ספה במעבה הג'ונגל. היא מביטה אל חיזיון של דמות חידתית ושחורה, לבושה בגד צבעוני, המנגנת על חליל פרימיטיבי. לרגלי הדמות מהלכים שני אריות, ולשמאלה פיל המוסתר בסבך. על העצים ציפורים צבעוניות, ומסביב פרחים גדולים בעלי צבעים עזים ופירות שונים. הסבך מכסה כמעט את כל הקומפוזיציה, ומעט שמים כחולים מבצבצים ממעל. מצד ימין למעלה מתואר ירח מלא וזוהר.

המציאות הדמיונית שיצר רוסו בציור זה מחברת בין הסטודיו של האמן, המיוצג על ידי הספה שאכן הייתה בסטודיו שלו, ובין הג'ונגל. במילים אחרות, מחבר כאן האמן בין הביתי לאקזוטי, התרבותי והפראי, האנושי והחייתי. חיבור זה שבה את ליבו של הקהל בתחילת המאה העשרים והצית את דמיונם של המבקרים, כפי שביטא זאת המבקר גיום אפולינר (
Guillaume Apollinaire): "התמונה מקרינה יופי שאין עליו עוררין. אני מאמין שאיש לא יצחק השנה".

רוסו עצמו האמין בקיומן של רוחות ושל עולם שמעבר למציאות, ויצירותיו הפכו אותו למושא הערצתם של הסוראליסטים שראו בו את הצייר הראשון של הפנטזיה והחלום. ביצירה זו, כמו בכל יצירותיו, מתערבבים המציאות והחלום, וכך הנערה על הספה הוויקטוריאנית מוצאת עצמה בתוך הג'ונגל הפראי. רוסו איחד את שתי המציאויות על ידי טכניקת הציור המיוחדת שלו, העושה שימוש בצבעים לוקאליים אך בצורות נפחיות, ובהגזמה של סגנון בתיאור הנוף והדמויות. הצמחייה שסביב הדמות נראית נפחית ונעה, כאילו יש לה חיים משלה. האור ביצירה נובע מתוך האובייקטים עצמם בהילה פנימית מסתורית, דבר המוסיף לתחושת הפנטזיה.

למרות שמעולם לא יצא את צרפת, צייר רוסו יותר מעשרים וחמישה ציורי ג'ונגלים. מקורות ההשראה שלו היו הספרות והתיאורים הקולוניאליסטיים וגן החיות של פריז. כמו כן הרבה לבקר במוזיאון לטבע ובגנים הבוטניים - "Jardin des plantes". באחד מביקוריו שם אמר: " כאשר אני מבקר בחממות ורואה את הצמחים המוזרים מהארצות האקזוטיות, אני מרגיש כחולם".

מקורות וקישורים
אתר מוזיאון המומה
סרט של מוזיאון המומה

אתר webmuseum

אתר אוניברסיטת טנסי

אתר הגלריה הלאומית לונדון

אתר worlddreambank

אתר artchive

אתר גוגל ארט

אתר הגלריה של אולגה

כתב: נעם טופלברג

החלום, מתוך אתר ויקיפדיה
החלום, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום