על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


דילן, מילטון גלזר Dylan, Milton Glaser
1967 ארה"ב
מילטון גלזר, אחד מהמעצבים הגרפיים הבולטים ביותר של המחצית השנייה של המאה העשרים, הוזמן בשנת 1967 לעצב כרזה שתימכר מקופלת בתוך תקליט האוסף של להיטי כוכב הרוק האמריקאי בוב דילן עבור חברת הענק תקליטי קולומביה. את הפנייה אל גלזר יזם ג'ון ברג, אז מנהל העיצוב של החברה. הכרזה שיצר גלזר הייתה השלישית או הרביעית בקריירה שלו, אך ללא ספק המצליחה מכולם, והופצה במעל לשישה מיליון עותקים.

הכרזה שעיצב גלזר פשוטה וניתן בהחלט לומר כי כמעצב, פעל על פי העיקרון המודרניסטי "פחות זה יותר" (Less is more) שתבע הארכיטקט מיז ואן דה רו (Mies van der Rohe) בהקשר לעיצוב מינימליסטי. היא כוללת ארבעה מרכיבים פשוטים – רקע שטוח בשחור ולבן, המסמלים אור וצל, מחולק על ידי אלכסון היורד מהפינה השמאלית למעלה אל הפינה הימנית למטה. הפרופיל השחור של דילן, ה"נובע" מתוך החלק השחור ו"פולש" ללבן, השיער המפותל הצבוע בצבעים לוקליים שונים, המוקפים קונטור שחור, והכיתוב DYLAN באותיות גדולות בצבע אדום, הממוקמות מצד ימין למטה על הרקע השחור.

עבור הכרזה המציא גלזר גופן מיוחד, בו עשה שימוש שוב בעיצוב הכרזה למופע של מאהליה ג'קסון במרכז לינקולן (1967). צבעי השיער מתוארים בדרך כלל כ"פסיכודליים" בדומה לסגנון כרזות מוסיקה שהיה נהוג בסן פרנסיסקו באותה תקופה ולסגנון אמנות הפופ שפרחה בשנות השישים בניו-יורק. אך גלזר שרכש את הכשרתו באיטליה בתחילת שנות החמישים של המאה העשרים טוען כי השראתו הגיעה ממקורות אחרים לחלוטין הקשורים בתולדות האמנות.  

לטענתו של גלזר, הרעיון הבסיסי של תיאור צדודית שחורה ללא פרטים ובקווים כלליים בלבד לקוח מדיוקן עצמי של מרסל דושאן משנת 1957. הרעיון לשיער הצבעוני וצורותיו המפותלות לקוח מערבסקות מוסלמיות. בהקדמה לספרו Graphic Design, אומר גלזר: "דילן נבע משני מקורות שונים מאד זה מזה. אחד הוא זיכרון שהיה לי של צללית דיוקן עצמי שמרסל דושאן חתך מנייר. אני זוכר בבירור, פרופיל פשוט בשחור ולבן. הרעיון לשיער של דילן נבע מצורות שעניינו אותי בציורים מוסלמיים. השילוב בין שתי תופעות סגנוניות כל כך מרוחקות יצר משהו המכונה "אמריקאי ייחודי"...כך שזה מצחיק...אנחנו מדברים כאן על מה שאנו מאמינים כי הוא קשור לרגע תרבותי מסוים". בנוסף למקורות השראה אלו, טוען גלזר: "הושפעתי מארט נובו בתקופה זו, זו הייתה ההשראה לצבעים ולצורות של התמונה".

למרות שהופצה במיליוני עותקים, הפכה הכרזה של דילן לפריט אספנים הנמכר כיום במאות דולרים. כשנשאל גלזר בשנת 2010 מה דעתו על הכרזה היום ענה: "הייתי מעצב מחדש את השיער, הוא מעט מסורבל".  

מקורות וקישורים
אתר 101bananas
אתר הבית של האמן
אתר מכון סמיתסוניון
אתר מכון סמיתסוניון – קישור נוסף
בן פשט, מלכה, היבטים בתולדות העיצוב, 2000, עמ' 170 – 171

 

Steven Heller, Another Side of Bob Dylan, Milton Glaser, and That Famous Poster, October 16, 2012
Owen Edwards, Sign of the Times: Bob Dylan, Smithsonian magazine, June 2010

 כתב: נעם טופלברג

מילטון גלזר, דילן, 1967, מתוך אתר smithsonianmag
מילטון גלזר, דילן, 1967, מתוך אתר smithsonianmag
מרסל דושאן, דיוקן עצמי, 1957, מתוך אתר smithsonianmag
מרסל דושאן, דיוקן עצמי, 1957, מתוך אתר smithsonianmag
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום