על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


אירופה לאחר הגשם, ארנסט מקס Europe after the rain, Ernst
1942-1940 ארה"ב

פרוטאז' ודקלוקומניה, 148X55 ס"מ

ביצירה זו השתמש מקס ארנסט בטכניקת הפרוטאז' שפיתח בשילוב עם טכניקת דקלוקומניה
(
decalcomania) שפותחה על ידי הסוריאליסט הספרדי אוסקר דומינגז (Oscar Dominguez). המושג פרוטאז' לקוח מהמילה הצרפתית Frotter שמשמעותה לחכך או לשפשף. מניחים נייר על גבי משטח מחוספס ועליו מעבירים באופן חופשי עיפרון או צבע כך שהמרקם של המשטח התחתי מתקבל כדימוי על הנייר. טכניקת הדקלוקומניה כוללת שיפשוף של שני בדים או ניירות זה בזה, כאשר על אחד מהם מרוח צבע. התוצאה היא כתם לא אחיד, אותו המשיך האמן לפתח בהתאם לצורות המקריות שנוצרו.

טכניקות אלו הן ביטוי לפעולה לא מכוונת או לא מודעת ולתהליך יצירה המאפשר לאמן לפעול באופן אסוציאטיבי על פי התוצאה המתקבלת. ארנסט, השייך גם לסוריאליזם הפיגורטיבי וגם לסוריאליזם הביומורפי נהג להשתמש בטכניקות אלו בשני המקרים.

מקור ההשראה ליצירה זו, אם כן, הוא שירבוטים לא מודעים של האמן, אך התוצאה ושם היצירה מעבירים את הצופה אל מציאות אפוקליפטית חדשה ויכולים בקלות להראות כנבואת זעם של האמן אודות מלחמת העולם השנייה ותוצאותיה, או הרס אירופה בעקבות שימוש בפצצות האטום. ארנסט צייר את ,אירופה לאחר הגשם" במהלך מלחמת העולם השנייה, כשערים שלמות נהרסו עקב הפצצות אוויריות חוזרות ונשנות. טכניקות הפרוטאז' והדקלוקומניה התאימו לתיאור מסוג זה כיוון שבמהלך העבודה הבד נשרט ותחיכות צבע נקרעות ממנו.

שתי הדמויות האנושיות בציור נראות כגבר ואשה הניצבים בינות להריסות השוממות. צורות הענק הצבעוניות נראות כזכרונות או שאריות מבנים שנהרסו. רוב הפרשנים מתייחסים אל הצורות שמצד שמאל כאל זכרונות מהטבע ולצורות מצד ימין כאל הריסות ההווה. הדמויות ניצבות גב אל גב, מביטות אל הנוף הזרוע ראשים, חלקי גופות, ענפי עצים כרותים ועוד. הדמויות הן הניצולים היחידים, הנושאים על גופן את סימני הזוועה ומתכוננים למשימתם – המשך החיים ושיקום ההריסות.

ארנסט צייר את היצירה כששהה בניו-יורק, שם השפיע על האמנים האמריקאים. יצירה זו הפכה לסמל להרס ולגשם הפצצות הבלתי פוסק שסבלה אירופה בתקופה זו.

מקורות וקישורים
אתר arthistoryguide
אתר siddhartadevi
אתר הגלריה של אולגה
אתר stefanpoag wordpress
אתר Artchive
אתר Answers
אתר paraethos
אתר art history unstuffed
אתר All-Art
אתר אוניברסיטת דרום קרוליינה 

כתב: נעם טופלברג

תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום