על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


שדה פרחים, ארז ישראלי Flower Field, Erez Israeli
2005 מוזיאון ישראל ירושלים
חרוזי זכוכית שזורים על רשת פלסטיק, 260x360 ס"מ.

הפרג האדום כדם הוא סמל עתיק יומין למוות בכלל ולמותם של חיילים בשדה הקרב בפרט. ביצירתו הידועה ביותר "שדה פרחים" שזר האמן ארז ישראלי עשרות אלפי חרוזי זכוכית קטנים למשטח גדול, ויצר שדה פרגים המונח על הקרקע ומאפשר לצופה להסתובב סביבו. המשטח אינו ישר אלא בעל תלולית המרמזת על קבר שהצמחייה מכסה אותו. למרות ההתפעמות האוחזת בצופים למראה יופיו של השדה והדיוק בעבודה העמלנית של האמן, לא ניתן להתעלם מתחושת השכול המרומזת  על-ידי התלולית, על-ידי שבירותם של החרוזים ועל-ידי מחזור חייו הקצר של הפרג.

האוצר והחוקר יגאל צלמונה: "הזיקה בין אדם לאדמה בעבודה זו אינה של פריון וחיים אלא של חלוף וכליה. זהו דימוי מרומז של מות החיילים שהטרגיות שלו מועצמת בידי הצגת אדישותו של הטבע לטרגדיה". רעיון זה, הבנליות של המוות, בא לידי ביטוי בעבודות רבות של ישראלי, שהקו המאפיין אותו הוא ניסיון להאיר באופן חדש ומעורר את השכול ואת ההנצחה.

ישראלי השתמש בדימויי פרחים מראשית דרכו. בתחילה בצילומי פרחים שהושלכו הצדה בבתי קברות, לאחר מכן ביציקות פרחים מבטון, בתפירת זרי פרחים אל גופו ותלישתם כך שיצרו פצעים מדממים, ובשזירת זרי פרחים מזכוכית בהשראת הסופר ז'אן ז'אנה, שתיאר כיצד אסירים מועסקים בשזירת זרים להלוויות. כל אלו הם ניסיונות להעניק לדימוי הבנלי של הפרח משמעות בעלת עוצמה רגשית רבה יותר ונצחיות.

העבודה מורכבת מארבעה צבעים – הירוק של הדשא, האדום והשחור של הפרגים ומעט צהוב של פרחים קטנים יותר. אך הרושם הצבעוני העיקרי הוא של משטח ירוק הזרוע נקודות אדומות כמו פצעים. דימוי זה, של משטח אחיד זרוע פצעים, חוזר בעבודות הווידיאו של ישראלי, בעיקר באלו שבהן הוא השתמש בגופו כמשטח, שאותו הוא פוצע באמצעות תפירת פרחים ותלישתם. ישראלי: "קח למשל את הזר. הייתה הרבה ביקורת עליו. ואני חזרתי אליו שוב ושוב עד שמיציתי אותו, כשתפרתי את הפרחים לגוף. אני לא יודע אם אי פעם תפרת משהו לחזה - זה די כואב, אני יכול להגיד לך. ככה שאני פשוט חוזר על אותו דימוי עד שאני מרגיש אותו עד הסוף. לא כמחזור - כלמידה של נקודות מבט שונות. וכנראה בסופו של דבר יש הערכה על ההתעמקות וההתעקשות שלי למרות הביקורת".

מקורות וקישורים
אזולאי, א.ע., "מועמדי פרס גוטסדינר: ארז ישראלי", עכבר העיר 17/03/10
אייגר, י.י., "מה ישראלי בעיניך: ראיון עם ארז ישראלי", מעריב, 11/04/10
דירקטור, ר., ארז ישראלי, ליל שישי, גלריה גבעון, אתר הצופה
גילרמן, ד., "היופי שבמוות", גלריה, הארץ, 22/11/07
גילרמן, ד., "אין הרבה נחת", כלכליסט, 25/08/10
גילרמן, ד., "משיחת יתר: שואה למכירה", כלכליסט, 13/04/09
אתר סל תרבות ארצי
אתר מוזיאון תל-אביב
אתר מוזיאון חיפה
אתר מוזיאון הרצליה
אתר TelAvivcity
אתר סמינר הקיבוצים
צלמונה, י., "100 שנות אמנות ישראלית", ירושלים, 2011.

כתב: נעם טופלברג

שדה פרחים, 2005, באדיבות האמן
שדה פרחים, 2005, באדיבות האמן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום