על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


ראש בנוי, נחום גאבו, 45 ס"מ גובה Constructed Head, Naum Gabo
1915 ברה"מ

נחום גאבו יצר במסגרת הקונסטרוקטיביזם המהפכני הרוסי, וראה בחידושים האמנותיים חלק מהמהפכה המדעית והתעשייתית החדשה. הוא היה "אמן מעבדה" ברוסיה הסובייטית, שעבד על מחקר האמנות ופיתוחה, ומבחינתו האמנות היא אוטונומית ועליה לחפש דרכי ייצוג מודרניות שיתאימו לתקופה המודרנית.

גאבו פיתח שיטה שאותה כינה "מבנה סטריאומטרי" (stereometric construction), ועל פיה הצורה מושגת באמצעות תיאור החללים בין חלקיה המסיביים. בין השנים 1915 – 1920 השתמש במשטחים דו-ממדיים ליצירת ראשים ודמויות המדגימים את התאמת השיטה לנושאים אמנותיים מסורתיים. 

הפסל הוא נוסח מודרני של נושא מסורתי  - טורסו (ראש וכתפיים) של דמות נשית המורכב ממשטחים מישוריים אלכסוניים ומצטלבים, המאורגנים בצורה שאינה מציגה את הקליפה החיצונית של הדמות אלא את המבנה של חלליה הפנימיים. הקו החיצוני נוצר ממפגש דמיוני הנוצר במוחו של הצופה בין הקווים ובין החללים. גישה זו לפיסול הייתה חדשנית ונועזת כיוון שלא עירבה טכניקות מסורתיות כמו יציקה או גילוף. המבנה שנוצר פתוח ותאי, ובוחן את הצורה בו זמנית מבפנים ומבחוץ.  

פסל זה הוא אחד מהקונסטרוקציות הראשונות של גאבו, ובו הוא חקר את מבנה החלל, בהשפעת הקוביזם האנליטי של פיקאסו ובראק. גאבו ניסה ליצור חלל ללא מסה, כלומר חלל הנראה מבפנים וללא מעטפת. השיטה שהגה כוללת חלוקה של הדמות לאזורים גיאומטריים פנימיים הנתונים בקופסאות חלולות המוקפות קו מיתאר. בתחילה יצר את הראש מקרטון גזור ומודבק, ולאחר מכן מעץ וממתכת, כשהחומרים נחתכו בצורה מכנית באמצעות שבלונות שהוכנו מראש.

כיוון שעבד ברוסיה הקומוניסטית נאלץ גאבו ליצור בחומרים זולים ומאיכות ירודה, ורבים מפסליו התפרקו או התקלקלו עם הזמן. היצירה "ראש בנוי מספר 2" היא אחת הבודדות ששרדו, ונחשבת עד היום לאחת מיצירות המופת שלו.

מקורות וקישורים
אתר מוזיאון טייט
אתר מוזיאון מומה
אתר ezinearticles
אתר visual-arts-cork
אתר answers
אתר artcyclopedia

כתב: נעם טופלברג

ראש בנוי מספר 1, עץ, 1915, מתוך אתר blogspot
ראש בנוי מספר 1, עץ, 1915, מתוך אתר blogspot
ראש בנוי מספר 2, 1916, מתוך אתר becksearlescott
ראש בנוי מספר 2, 1916, מתוך אתר becksearlescott
ראש בנוי מספר 3, 1917 מתןך אתר museothyssen
ראש בנוי מספר 3, 1917 מתןך אתר museothyssen
נחום גאבו עם גירסא מוגדלת של ראש בנוי מספר 2, 1966, מתוך אתר blogspot
נחום גאבו עם גירסא מוגדלת של ראש בנוי מספר 2, 1966, מתוך אתר blogspot
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום