על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


בית הספר לאמנות בגלזגו Glasgow School of Art
1845 גלזגו, סקוטלנד
קישור לאתר

בית הספר לאמנות בגלזגו הוא אחד מבתי הספר העצמאים הבודדים שנשארו בממלכה המאוחדת. בית הספר נוסד בשנת 1845 כבית ספר ממשלתי לעיצוב, ולקראת סוף המאה התשעה- עשרה הפכו לימודי האדריכלות והאמנות לחלק ממערכת הלימודים. לאורך השנים המוסד פרח, שגשג והצליח לבנות לעצמו זהות גאה ומיוחדת.

החל בשנת 1899 נבנה הבניין החדש והמפורסם של האדריכל והמעצב צ'רלס רני מקינטוש, מבנה המכונה "בניין מקינטוש". מקינטוש, אחד הבוגרים של בית הספר, תכנן ועיצב את המבנה בשנת 1896 אחרי שזכה בתחרות שתנאיה הוכתבו על ידי מנהל המוסד דאז, פרנסיס ניוברי.

מקינטוש עקב במדויק אחר ההנחיות של ניוברי. הוא תיכנן מבנה בן שלוש קומות, שבכל אחת סדנאות עבודה הפונות צפונה. הסדנאות הדקורטיבית של כיתות הפיסול, האנטומיה, הארכיטקטורה והאמנות מוקמו בקומת המרתף. סדנאות האורנמנטיקה, העיצוב, הטבע דומם והספרייה מוקמו בקומת הקרקע, וסדנאות העתיקות, מועצת ועד המורים, משרד המנהל והמוזאון מוקמו בקומה הראשונה. הכיתות חוברו זו לזו באמצעות מסדרונות רחבים.

על פי דרישתו של ניוברי היה המבנה אמור להכיל מערכת אוורור וחימום, תאורה חשמלית ומעלית.

למרות הפרקטיות הרבה, לא היה בתכניתו של מקינטוש הרבה מן המהפכנות; היא דמתה מאד לבית הספר לאמנות שבמנצ'סטר, וגם לזה שבליברפול. המבנה הפשוט היה נטול השתייכות לסגנון היסטורי מסוים, ולכן עיטר אותו מקינטוש באלמנטים שאימץ מבתי המגדל הסקוטיים, ממבנים בריטיים מקומיים ומאדריכלות עכשווית מובילה. כתוצאה מכך כמות העיטורים בבניין אינה רציפה, והיא מאחדת בין סגנונות רבים ומגוונים החל מוויטרז'ים ססגוניים וכלה בציורים ברוקיים מרהיבים.

מבנה זה הוא אחד המבנים הראשונים שעוצב בסגנון המודרני של אסכולת גלזגו - גרסה מקומית לסגנון הארנובו. במהלך הזמן הפך המקום למוקד עלייה לרגל בקרב מבקרים מכל העולם, אך עם זאת נשאר מקום ליצירה ולעבודה אמנותית, והמשיך להוות מקור השראה לסטודנטים.

הלימודים בבית הספר כוללים שלושה מוקדי הוראה שונים: אדריכלות, אמנות ועיצוב, והתארים המוענקים בו מאושרים על ידי האוניברסיטה של גלזגו.

בבית הספר נמצא אוסף אמנות המנוהל על ידי האוצר של בית הספר. האוסף עוקב אחר תולדות האמנות, העיצוב והאדריכלות מסוף המאה התשעה-עשרה ועד ימינו. הארכיון המקיף של בית הספר מכיל תיעודים ומאמרים על מסורת ההוראה במוסד ובמערב סקוטלנד בכלל, מאז הקמתו של בית הספר.

אוסף יצירות האמנות שבבית הספר נחשב לאחד האוספים החשובים ביותר במסגרת המוסדות להשכלה גבוהה בכל הממלכה המאוחדת. את האוסף ניתן לחלק לשני תת-אוספים: האחד הוא אוסף יוקרתי וחשוב המכיל כמאתיים פריטי ריהוט וכמאה עבודות על נייר מיצירתו של מקינטוש. מרבית פריטי הריהוט שבאוסף עוצבו על ידי מקינטוש במיוחד לבית הספר, לדוגמה: "כיסא עם משענת גבוהה" (1897), "הבית על הגבעה, פרספקטיבה דרום-מערבית" (1903), רישום עט ודיו.

האוסף האחר, שאין בו עבודות של מקינטוש, כולל יותר מאלפיים פריטים, שתשעים אחוז מהם נעשו על ידי תלמידי המוסד וצוותו, וכוללים רישומים, ציורים, הדפסים ועוד. בין האמנים שעבודותיהם מוצגות באוסף זה נמצאים: איאן פלמינג ואדוארד פאולוזי.

בבית הספר ישנו גם אוסף בדים המכיל מעל לשלוש מאות בדים שונים. אוסף לאמנות עכשווית נמצא בתהליכי הקמה, וכרגע הוא מכיל כחמישים עבודות במגוון מדיות.

מקורות

Gossel Peter, Leuthauser Gabriele (2001), Architecture in the 20th Century, Taschen, p. 423.
Glasgow School of Art


כתבה: גליה כהן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום