על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


גורילה גירלס Guerrilla Girls
1985 ניו-יורק
קבוצה של אמניות אנונימיות אמריקאיות

ה"גרילה גירלס" היא קבוצה קונספטואלית של אמניות פמיניסטיות-אקטיביסטיות. הקבוצה נוסדה בשנת 1985 בניו-יורק כדי להגשים מטרה מוגדרת: להגדיל את החשיפה ואת המודעות לאמנות של נשים ושל מיעוטים. חברות הקבוצה הן אנונימיות, והן משתמשות בשמות בדויים של אמניות מפורסמות כמו פרידה קאלו (Frida Kahlo) או ג'ורג'יה אוקיף (Georgia O`keefe). עם זאת, בהודעה שפרסמו הן טענו כי רבות מהן מוכרות כאמניות בעלות שם או בעלות גלריות.

חברות הקבוצה נודעות בביקורת החריפה שלהן כלפי סקסיזם וגזענות בעולם האמנות ובתרבות בכלל. את הביקורת הזאת הן משמיעות באופן מגוון: בעיצוב כרזות ועלונים והפצה המונית שלהם, ובעריכת הפגנות, הרצאות ומיצגים. כחלק מהמחאה הפמיניסטית עוטות חברות הקבוצה מסכות של גורילה. המסכות נועדו לטשטש את הזהות האישית לטובת הקולקטיב הנשי בכללותו, אך גם כדי להוסיף עניין למחאה ולהפנות אליה תשומת לב רבה ככל האפשר.

דרך הפעולה העיקרית שלהן היא תליית פוסטרים מחוץ למרכזי אמנות. לדוגמה, בשנת 1993 הן עמדו מחוץ למוזיאון הוויטני לאמנות אמריקנית בניו-יורק (Whitney Museum of American Art) עם פוסטר שעליו כתוב: "משנת 1973 אף אמנית או פסלת שחורה לא השתתפה בביאנאלה של הוויטני". דוגמה אחרת בעלת אופי עוקצני היא הפוסטר שעליו נכתב: "היתרונות להיות אישה אמנית הם: עבודה ללא לחץ של הצלחה, בריחה מעולם האמנות בזכות ארבע משרות, להיות בטוחה בעובדה שכל אמנות שתעשי תתויג כנשית" [...].

דרך פעולה נוספת היא שליחה מסיבית של דפי עלון לאוצרים במוזיאונים. בשנת 1997 תומכי הקבוצה שלחו למרגריט ראוול (Margrit Rowell) , אוצרת במוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק, אלפי דפי עלון ובהם דרישה להוסיף נשים ובני מיעוטים לתערוכה שאצרה. בעלון נכתב שיש לשנות את שם התערוכה מהשם "אובייקטים של תשוקה: טבע דומם בתקופה המודרנית" לשם - "התשוקות של המוזיאון לאמנות מודרנית הם עדיין גברים לבנים". האוצרת כמובן לא שינתה את שם התערוכה, אך בכל העיתונים גינו את האפליה שהייתה בתערוכה.

מקורות

Whitney Chadwick, Guerilla Girls (1995), Confessions of the Guerrilla Girls, Perrinal, pp. 8-17, 23, 35, 46, 69-78

Guerrilla Girls: Poster Index
Art Minimal & Conceptual Only
Art Minimal & Conceptual Only_B 
How and Why Did the Guerrilla Girls Alter the Art World
Guerrilla Girls appear at University for March 21 lecture and demonstration
The Guerrilla Girls, Interviewed by Alisa Solomon


כתב: פיטר מלץ

תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום